Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Co sądzicie o adopcji świnek ?

Miejsce na tematy związane ze świnkami, ale niepasujące do powyższych forów.
Awatar użytkownika
Cavialina
Hodowca
Posty: 199
Rejestracja: 30 kwietnia 2012, 21:52
Lokalizacja: Szprotawa
Świnki morskie: Macho, Winona, Amadea, Amid the falling snow
Kontaktowanie:

Co sądzicie o adopcji świnek ?

Postautor: Cavialina » 9 kwietnia 2014, 16:32

Co sądzicie o adopcji rasowych świnek z hodowli, które są już dorosłe ? Często hodowcy oddają do adopcji świnki po miotach, które mają 2-3 lata, mogą więc pożyć jeszcze kilka lat ciesząc nowego właściciela. Często też przy adopcji podpisuje się umowę adopcyjną, aby uchronić świnkę przed terrarystami i pseudohodowcami.

Czy oddanie rasowej, dorosłej i oswojonej świnki do adopcji za darmo jest według was właściwe czy widzicie w tym coś złego ?

Obrazek

Awatar użytkownika

pelasia4444
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 27 lutego 2014, 22:33
Lokalizacja: ,,,
Kontaktowanie:

Re: Co sądzicie o adopcji świnek ?

Postautor: pelasia4444 » 9 kwietnia 2014, 18:56

Ja nie widzę w tym nic złego. To obopólna korzyść. Jeśli ktoś chce mieć rasową, podchowaną świnkę-wiadomo jaki ma charakterek (co też jest dla niektórych bardzo ważne) nauczoną brania na ręce, po za tym za darmo (bo nie wszystkich stać na zakup takiej rasowej), ma pewność, że nie jest z chowu wsobnego. Same +. A dla hodowcy też + już z wiadomych względów- nie będę się rozpisywać.

Wiecie co mnie jedynie jakoś razi, to takie coś że może mi w każdej chwili "najazd na dom" zrobić w celu sprawdzenia czy na pewno wszystko jest ok. Ja rozumiem, że podpisać zobowiązanie co do karmienia,opieki, rozumiem nawet tą pierwszą wizytę, bo wiadomo zerknie hodowca czy mam odpowiednią klatkę, czy nie mam stada świniaczków ganiających po domu ;) itd. Może to tylko moje odczucia, może za bardzo cenię sobie prywatność...ale to mnie razi. Nie abym miała coś do ukrycia :tooth:
Zdaję też sobie sprawę że nie wszyscy tak robią, ale chciałam poruszyć ten wątek a propo tematu , bo się z tym spotkałam czytając te umowy adopcyjne :)


Awatar użytkownika
Cavialina
Hodowca
Posty: 199
Rejestracja: 30 kwietnia 2012, 21:52
Lokalizacja: Szprotawa
Świnki morskie: Macho, Winona, Amadea, Amid the falling snow
Kontaktowanie:

Re: Co sądzicie o adopcji świnek ?

Postautor: Cavialina » 9 kwietnia 2014, 20:24

Wiem, że przy adopcjach ze Stowarzyszenia Pomocy Świnkom Morskim mają miejsce takie wizyty. U hodowców też tak jest ? Myślę, że z tym najazdem nie jest tak do końca. Przecież trzeba się wcześniej umówić na określony termin, godzinę, chociażby dlatego, że można nie zastać gospodarza w domu. Podobno weszło takie prawo - nawet właściciel mieszkania, który je komuś wynajmuje nie może zrobić niezapowiedzianego najazdu. Musi się wcześniej umówić i uprzedzić o tym, że przyjedzie.

Gdybym oddała świnkę do adopcji, na pewno w przyszłości poprosiłabym o zdjęcia aby zobaczyć czy żyje, jakie ma warunki.

Obrazek

pelasia4444
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 27 lutego 2014, 22:33
Lokalizacja: ,,,
Kontaktowanie:

Re: Co sądzicie o adopcji świnek ?

Postautor: pelasia4444 » 9 kwietnia 2014, 20:42

Wiesz może faktycznie czytałam o tych wizytach ale w 2 różnych miejscach a dotyczyło to spśm, choć tak na 80% wydaje mi się że u hodowcy też tak widziałam....Nawet miałam pisać o tym we wcześniejszym poście ale jakoś zgubiłam myśl i nie napisałam, że była bym za tym aby nawet regularnie co jakiś okres wysyłać hodowcy info, zdjęcia a nawet filmiki.

Mam nadzieję że nie zostałam źle zrozumiana i odebrana pisząc o tej wizycie.


Awatar użytkownika
Cavialina
Hodowca
Posty: 199
Rejestracja: 30 kwietnia 2012, 21:52
Lokalizacja: Szprotawa
Świnki morskie: Macho, Winona, Amadea, Amid the falling snow
Kontaktowanie:

Re: Co sądzicie o adopcji świnek ?

Postautor: Cavialina » 9 kwietnia 2014, 21:00

Pewnie :) Fajnie, że tak myślisz. Każda fotka to radość a co dopiero filmik ze świnką! Może odezwie się też ktoś kto ma taką świnkę z adopcji i wyrazi swoje zdanie.

Obrazek

Awatar użytkownika
Hahnoto
Użytkownik
Posty: 155
Rejestracja: 13 lutego 2014, 12:49
Lokalizacja: Słubice
Świnki morskie: Gina & Cinka
Kontaktowanie:

Re: Co sądzicie o adopcji świnek ?

Postautor: Hahnoto » 10 kwietnia 2014, 20:40

Mam właśnie taką świnkę z adopcji i dla mnie było to najlepsze rozwiązanie :)
Po pierwsze, szukałam świnki starszej, po drugie, zawsze marzyłam o długowłosej i taką właśnie mogłam zaadoptować :D

Pierwszy e-mail był dłuugi, napisałam, że szukam nowej koleżanki dla Wanily, klatka taka i taka, karma taka, warzywa z ogródka/szklarni, dużo zieleniny i już nie pamiętam co tam jeszcze. Zostałam obdarzona zaufaniem, musiałyśmy tylko znaleźć transport i podpisać umowę adopcyjną, a w niej m.in. że nie będę jej rozmnażać (czyli hodowca mimo, że oddaje świnkę to dalej się o nią troszczy).


Awatar użytkownika
bella_
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 24 października 2013, 14:53
Lokalizacja: Gdynia
Świnki morskie: Nutka i Lusia
Kontaktowanie:

Re: Co sądzicie o adopcji świnek ?

Postautor: bella_ » 10 kwietnia 2014, 20:49

Ja rozumiem takie działania i gdybym oddawała zwierzątko to też chciałabym wiedzieć jakie będzie miało warunki i potem jak mu się żyje. Przeszłam przez wizytę przed-adopcyjną. Bardzo fajna i miła rozmowa. Pani była chodzącą skarbnicą wiedzy o świnkach. Było oglądanie klatki, wiele porad, wskazanie dobrych lekarzy. Siedziałyśmy sobie pół godz. przy herbatce i tyle. Zostałam poinformowana, że taka podobna wizyta może odbyć się już po tym jak świnka u nas zamieszka. Nie uważam tego za bardzo uciążliwe. Jest wyznaczony termin i godzina. Nic z przypadku, żaden nalot ;)
Niestety nie doszło do adopcji, ponieważ świnka, którą chciałam okazała się bardzo chora i mimo długiego leczenia nie udało jej się uratować.
Mnie osobiście właśnie to mocno odstraszyło od adopcji, a nie wizyty z nią związane.
Natomiast ze świnkami od hodowców jest pewnie inaczej, bo są zdrowo karmione i zadbane więc nic tylko brać :tooth:

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Co sądzicie o adopcji świnek ?

Postautor: GalaxySparkle » 11 kwietnia 2014, 15:41

Nie miałabym nic przeciwko. Z jednej strony, faktycznie szkoda, że świnka część swojego życia ma już za sobą i krócej się nią nacieszę, ale z drugiej strony nie będę przecież obliczać, czy warto mi inwestować swoją miłość w świnkę czy nie, bo każda jest warta kochania i na tę miłość zasługuje. Poza tym, dobra opcja dla niecierpliwych, bo świnka już przyzwyczajona do ludzi, łatwiej się oswoi na nowym terenie. :d Mówię to jako nie-hodowca, jako osoba, która byłaby tą drugą stroną, tą przyjmującą zwierzątko. Z punktu widzenia hodowcy nie będę się wypowiadać, bo pewnie są jakieś biznesowe kryteria, które muszą wziać górę nad przywiązaniem i sprawiają, że nie może on zostawiać sobie każdej świnki. Gdybym była hodowcą, pewnie szybko by ta moja hodowla splajtowała: 'Oj moja kochana słodka świnko, Ty już urodziłaś kilka razy, to przechodzisz na spokojną emeryturkę.' :d

Jeśli zaś chodzi o wizyty, to tutaj muszę zgodzić się z Pelasią, bo po pierwsze: też cenię sobie prywatność i nie chciałabym zostać zaskoczona po wyjściu spod prysznica; a po drugie, przecież żyjemy w XXI wieku, a zdjęcie czy filmik to ułatwienie dla obu stron. Dla nas, miłośników świnek, jest po prostu oczywiste, że będziemy świnkę kochać i dbać o nią, więc możemy się poczuć urażeni tym, że ktoś chce nas kontrolować. Jednak, weźmy pod uwagę, że poprzedni właściciel, który nas nie zna, może się bać o powierzone nam zwierzątko...


Awatar użytkownika
Hahnoto
Użytkownik
Posty: 155
Rejestracja: 13 lutego 2014, 12:49
Lokalizacja: Słubice
Świnki morskie: Gina & Cinka
Kontaktowanie:

Re: Co sądzicie o adopcji świnek ?

Postautor: Hahnoto » 11 kwietnia 2014, 22:48

GalaxySparkle ale popatrz na to też z drugiej strony.
Dajmy na to rodzą się u ciebie wyczekiwane maluchy, czy też trafia świnka do adopcji, a ty jesteś osobą, która zapewnia jej DT. Szukasz nowego właściciela i zależy ci na szczęściu maluchów. Zapewniasz jej wspaniały dom i również takiego szukasz. Miałabyś sumienie oddać jakiekolwiek zwierzę bez sprawdzenia warunków, w których będzie mieszkać i wierząc tej osobie, ponieważ określa siebie "miłośnikiem zwierząt"? Wyobraź sobie, że u ciebie zwierzak ma jak w raju, a trafia do nowego domu, gdzie jest karmiony syfem, siedzi w brudnej klatce, nie jest głaskany. Mi jest smutno na samą myśl...
Zdjęcia i filmik to jest nic, bo na czas robienia zdjecia, właściciel może świnkę położyć na kocu, czy akurat posprzątać w klatce, żeby nie było widać tego syfu. Robiąc "nalot" na dom przynajmniej się upewniasz, jak świnka żyje naprawdę i wtedy decydujesz, czy świnka ma się dobrze, czy przeżywa piekło i po prostu zabierasz ją z powrotem.


Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Co sądzicie o adopcji świnek ?

Postautor: GalaxySparkle » 12 kwietnia 2014, 14:15

No właśnie. W tym problem, że to my o sobie wiemy, że świnka będzie miała dobre warunki. Jednak, weźmy pod uwagę, że druga strona nas nie zna i nie może być tego pewna. Jak mówiłam, ja bym była stroną przyjmującą zwierzątko, więc nie przeżywam rozstania ze świnką i nie muszę się martwić o to, gdzie trafia, bo ja to wiem. Natomiast poprzedni właściciel nie wie, czy nie mam np. gromadki rozwrzeszczanych bachorów, dla których zwierzątka to zabawki z niewyczerpanymi bateriami. Łatwo jest przyjąć zwierzątko, gorzej musi być gdy się je oddaje komuś nieznanemu.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

  • Dołącz do nas