Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

pierwsza świnka - mnóstwo pytań

Miejsce na tematy związane ze świnkami, ale niepasujące do powyższych forów.
Elna
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 29 kwietnia 2015, 11:38
Kontaktowanie:

pierwsza świnka - mnóstwo pytań

Postautor: Elna » 29 kwietnia 2015, 12:06

Dzień dobry

Zarejestrowałam się tutaj, ponieważ myślę o zakupie świnki. Mój prawie 7 letni syn od jakiegos czasu mówi o zwierzaku, no i skłaniamy się ku śwince. Zanim szereg osób dostanie palpitacji z powodu naszej chęci zakupu zwierzaka dla dziecka przeczytajcie proszę dalej :)

W domu zwierzęta są, mamy psy i koty, były z nami także króliki (takie duże, nie miniatury, ale żyły normalnie z nami w domu, i dożyły swoich dni: 8 i około 10 lat) a wcześniej przez lata miałam szczury. Ze świniakami doświadczenia nie mamy. Syn co prawda na razie chce chomika, ale staram się jednak przekonać do świni z racji wielkości, długości zycia i jakości możliwego kontaktu ze zwierzem. Mamy pełną świadomość, co oznacza kolejne zwierzę w domu, jaka odpowiedzialność się z tym łączy itd.

Ale że nie wiem jak opiekowac się świniakiem mam kilka pytań.

Po pierwsze - lokum. Wybrałam taką klatkę http://www.zooplus.pl/shop/gryzonie/klatki_domowe/kilkupietrowe/inne/348048 docelowo dla 2 świnek. Czy piętrowa klatka w ogóle się dla nich nadaje?

Po drugie - stado. Nie chodzi o nasze domowe zwierzaki, bo one obyte z królami, to i ze świniakami powinno być ok, ale o stado świnek. Docelowo mają być dwie, płci jednakiej bo nie o hodowlę nam chodzi. Myślę nad tym, aby najpierw kupić jedną, oswoić ją z nami, pozwolić trochę podrosnąć i wówczas dokupić drugą. Czy tak będzie ok, czy lepiej kupić dwie jednocześnie?

Po trzecie - płeć. Czy sa róznice w charakterze między płciami? Rozumiem, że charakter rzecz osobnicza, niemniej u wielu gatunków jakieś ogólne tendencje da się zauważyć, jak jest u świnek?

Po czwarte - dieta. Czy świnia musi jesć gotową karmę? Używamy w domu do karmienia psów suszonych ziół, część z nich w formie granulatu (pelletu - głównie lucerna i siemię lniane). Są to czyste zioła, niektóre przeze mnie intensywnie w sezonie zbierane i suszone. Wiosną, latem, jesienią nasz ogród daje nam dużo świeżych ziół i owoców (pokrzywę, mniszka, maliny, porzeczki, brzozę, jabłka, śliwki, jeżyny, skrzyp i rzecz jasna trawę). Aktualnie zakładam ogródek warzywny, więc będzie marchew, cukinia, dynia, ogórki, pomidory, sałata - wszystko świeże i bez żadnych oprysków. Czy w ten sposób mozna wyżywić świniaka, dodając oczywiście siano (lub świeżą trawę)? Czy zboża są konieczne dla świnki? Jeśli tak, to które zboża są dobre, a których unikać? Czy świnki jedzą proso, takie zwykłe żółte proso, które ludzie jedzą po ugotowaniu i nazywa się to kasza jaglana? (Rzecz jasna psy karmimy nie tylko ziołami ;) ). Czy można im dawać czarnuszkę? Czy daje się, tak jak królom, do obgryzania całe gałązki np. brzozy i jabłoni?

Po piąte - plener. Doczytałam, że świniaki są wrażliwe na zimno, upał i przeciągi. Czy jednak w ładne, spokojne dni można je wynosić na dzień na odpowiednio zabezpieczony wybieg w ogrodzie?

Po szóste - toaleta. Rozumiem, że do klatki można wstawić taką narożną kuwetkę i jakoś nauczyć świniaka załatwiać się do niej. Jak się tego uczy? I czy da się nauczyć załatwiać tak wszystko, czy sikać jednak będą wszędzie?

Po siódme - przeprowadzka. Mam plan, by kupić pierwszą świnkę kiedy mój syn będzie na wakacjach, wówczas będzie ona miała kilka dni na zaaklimatyzowanie się w naszym domu i dopiero potem pozna syna. To taka moja chęć zmniejszenia stresu, bo choć syn umie się ze zwierzakami obchodzić, nie ma ryzyka szarpania, męczenia itd. to jednak klatkę planujemy postawić w głównym pokoju i dziecko (a często dzieci) tam się bawią, krzyczą, skaczą, tańczą itd. Czy to ma sens? Bo może zamiast zmniejszyć stres zafunduje świniakowi dwa stresy - najpierw przeprowadzka a potem pojawienie się głośnego dziecka?

Więcej pytań chwilowo nie pamiętam, za wszelkie odpowiedzi i rady z góry dziękuję :)


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Arya90
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 16 stycznia 2015, 11:39
Lokalizacja: Września
Świnki morskie: Rico i Teddy
Kontaktowanie:

Re: pierwsza świnka - mnóstwo pytań

Postautor: Arya90 » 29 kwietnia 2015, 12:40

Klatka moim zdaniem okej. Widziałam już, że świnki mieszkają w piętrówkach :) Moi chłopcy też mają piętro i nauczyli się z niego korzystać :)
Kup lepiej od razu dwie świnki. Łączenie świnek jest trudne. Może być różnie, mogą się dogadać lub nie. Nie znaczy to, że zakup świnki później jest niewypałem, bo mi udało się chłopaków połączyć i mnóstwu osób też, jednak jest to trudniejsze i wymaga więcej czasu i pracy, niż gdy zakupisz od razu dwie świnki.
Co do płci. Są różne informacje. Podobno chłopcy są bardziej agresywni niż samiczki, ale ja tego nie zauważyłam. :)
Co do gotowej karmy. Moim zdaniem nie muszą, jeśli będą miały urozmaiconą i zbilansowaną dietę. Przede wszystkim powinny mieć stały dostęp do siana, bo to podstawa ich diety. Trzeba też podawać warzywa i owoce bogate w witaminę C, ponieważ świnki jej nie wytwarzają, a jest ona niezbędna do zdrowia zwierzaka. Poniżej podaję linki do stron na których opisano co wolno jeść świnkom:
http://www.swinkimorskie.eu/witc.php
http://www.swinkimorskie.eu/siano.php
http://www.swinkimorskie.eu/warzywa.php
http://www.swinkimorskie.eu/ziola.php
http://www.swinkimorskie.eu/owoce.php
http://www.swinkimorskie.eu/zielenina.php

Świnki mogą wychodzić na dwór, gdy jest ciepło. Trzeba tylko wiadomo uważać, żeby nigdzie nie uciekły. najlepiej ogrodzić jakiś teren specjalnym płotkiem dla świnek. Klatka nie powinna stać koło grzejnika, ani w miejscu narażonym na przeciągi :)

Możesz wstawić do klatki kuwetę, ale nauczenie świnki jest trudne :D Moje robią połowę siuśków do kuwet a połowę po klatce. Polecam zamiast trocin wsypać na dno klatki żwirek drewniany i przykryć matą łazienkową albo drybedem. Takie rozwiązanie pozwala na codzienne wymiatanie bobków i w efekcie sprzątam klatkę 120 cm 2 świnkom raz na 10 dni :)


Elna
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 29 kwietnia 2015, 11:38
Kontaktowanie:

Re: pierwsza świnka - mnóstwo pytań

Postautor: Elna » 29 kwietnia 2015, 13:08

Dzięki :) Z żywieniem wychodzi mi, że jak się poświęci trochę czasu na zdobycie wiedzy a nastepnie na zdobycie składników, to można zdrowo żywić świnię bez gotowej karmy. Mam lekkiego "dinksa" na tym punkcie przez moje psy - przez lata karmiłam je jak normalny wspólczesny człowiek: wysokiej jakości suchą karmą (naprawde wysokiej jakości, chodzi o skład nie cenę) oraz częściowo mięsem. Kilka miesięcy temu przestałam, bo udało mi się dotrzeć do źródła bardzo dobrego mięsa i teraz w ogóle nie jedzą suchej karmy, jedzą mięso, kasze jaglaną (stąd moje pytanie czy swinie moga, na sucho rzecz jasna, bo mamy jej zawsze dużo, a dla ludzi jest wyjatkowo zdrowa, kupujemy taką "ludzką", jakości spożywczej nie jakieś odpady) lub brazowy ryż oraz kupę ziół (część własnego zbioru, częśc kupowaną w końskim sklepie) i widze ogromna różnicę w ich samopoczuciu, wyglądzie, wynikach badań krwi. Aktualnie jestem więc raczej na nie dla gotowych karm.

O witaminie C wiem, ale też wychodzi mi, że nie trzeba jej sztucznie suplementować, jeśli dobrze skomponuje się dietę (np. owoc dzikiej róży także suszony zawiera jej mnóstwo a wydaje się być zdrowszy niż apteczna, syntetyczna zawiesina).


Awatar użytkownika
Arya90
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 16 stycznia 2015, 11:39
Lokalizacja: Września
Świnki morskie: Rico i Teddy
Kontaktowanie:

Re: pierwsza świnka - mnóstwo pytań

Postautor: Arya90 » 29 kwietnia 2015, 13:42

Świnki nie mogą jeść kaszy, ryżu itp. Nie mogą jeść też zbóż.

Tak, wit. C nie trzeba podawać sztucznie. Dużo witaminy C zawiera zielony ogórek, którego świnki uwielbiają, natka pietruszki, koperek, papryka czerwona, mandarynki, grapefruity i pomarańcza :)


Elna
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 29 kwietnia 2015, 11:38
Kontaktowanie:

Re: pierwsza świnka - mnóstwo pytań

Postautor: Elna » 29 kwietnia 2015, 14:20

Króliki tez nie mogą jeść zbóż a na rynku szeroko dostępna jest jedna karma bezzbożowa dla nich (zresztą jej świński odpowiednik też jest chyba jedynym bezzbożowym, mowa o cuni complete i cavia complete). Świńskie też są oparte, jak czytam, na pszenicy lub kukurydzy czasem trafia się owies. Więc jednak bez karmy pewnie zdrowiej :)

To samo dotyczy strączkowych - na świńskich stronach jest, że nie wolno, a w karmie groch i soja.


Awatar użytkownika
Arya90
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 16 stycznia 2015, 11:39
Lokalizacja: Września
Świnki morskie: Rico i Teddy
Kontaktowanie:

Re: pierwsza świnka - mnóstwo pytań

Postautor: Arya90 » 30 kwietnia 2015, 8:26

nie wszystkie karmy to zawierają. W zoologach to wiadomo pełno małowartościowych karm, bo sprzedawcy się nie znają, a ludzie w Polsce często nie interesują co podają zwierzakom- na szczęście to się zmienia.


Elna
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 29 kwietnia 2015, 11:38
Kontaktowanie:

Re: pierwsza świnka - mnóstwo pytań

Postautor: Elna » 30 kwietnia 2015, 19:34

No nie wszystkie, nie wszystkie, ale wiele. Przejrzałam skład karm na zooplusie i tych wartych kupienia nie ma dużo. Na razie nie będziemy dawać więc karmy, może zimą, zobaczymy. Tymczasem za oknem mamy wszystko, czego świniak potrzebuje :) Łącznie z własnym sianem, mamy bowiem takie kawałki ogrodu, gdzie rośnie trawa i "chwasty" (w większości są to wartościowe zioła), a które kosimy 2-3 razy w roku, po zgrabieniu i wysuszeniu (albo odwrotnie) powstaje siano w ilościach niewielkich, ale dla świniaków pewnie całkowicie wystarczających.

Udało mi się namówić syna jednak na świnkę a nie chomika a w późniejszej wersji myszy, a że cierpliwość sześciolatka jest mocno ograniczona, to pewnie świniaki (jednak 2) zagoszczą w naszym domu w przyszłym tygodniu. Na razie zamówiliśmy klatkę i inne pierdółki, jak już będzie lokum to pojawią się świnki. Bardzo jestem ich ciekawa :)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

  • Dołącz do nas