Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Chcę kupić świnki i mam kilka pytań

Forum na temat codziennej opieki i pielęgnacji świnek morskich.
Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Chcę kupić świnki i mam kilka pytań

Postautor: Moreni » 22 kwietnia 2015, 18:55

Witajcie:)

(na forum jestem nowa - jak widać - i nie wiem, czy to odpowiedni dział. Jeśli nie, to proszę o przeniesienie do odpowiedniego)

Jak w temacie - postanowiłam sprowadzić jakieś futro do domu i na pierwszy rzut oka najbardziej odpowiada mi świnka (wygrała z kotem i szczurem). Poszperałam trochę w sieci, poczytałam ogólne informacje, ale jest kilka kwestii, na które internet mi nie odpowiedział. Mam nadzieję, że forumowicze mi doradzą.:)

1. Czy świnki można zostawić same w mieszkaniu na 2-3 dni? (planuję nabyć parkę, żeby się sobą zajmowały w takich przypadkach, no ale...)
2. Czy jeśli mamy dwie świnki, to potrzebują w klatce osobnych domków, czy mogą spać w jednym?
3. Czy do takiego domku potrzeba jakiejś specjalnej wyściółki?
4. Czy jest jakieś tańsze zastępstwo drybeda? Nie chcę stosować trocin, ale po zakupie klatki, wyposażenia i zwierzaków raczej trudno mi będzie wygospodarować tą dodatkową stówkę na matę. Czy pod drybed można stosować żwirek dla kota? Jeśli tak, to jaki?
5. Czy świnki można puszczać luzem po mieszkaniu? Chciałabym swoje puszczać luzem po pokoju, kiedy jestem w domu, ale nie wiem, czy to dobry pomysł.
6. Polecacie jakieś książki o opiece nad świnkami?

To chyba na razie tyle, jak jeszcze coś mi przyjdzie do głowy, to dopytam.^^ I od razu dziękuję za pomoc.:)


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Bibu
Użytkownik
Posty: 258
Rejestracja: 14 listopada 2014, 11:25
Kontaktowanie:

Re: Chcę kupić świnki i mam kilka pytań

Postautor: Bibu » 22 kwietnia 2015, 19:22

Hej!

1. 2-3 dni to według mnie za dużo dla świnek. O ile chomika można zostawić na taki czas, tak świnki... no niestety, ich tempo jedzenia, picia wody, itp. jest za szybkie. Na 2 dni, w tym JEDNĄ noc - dadzą radę, z dużą ilością wody i siana. Na dwie noce już bym nie ryzykowała.

Odnośnie parki - pamiętaj, żeby kupować świnki tylko tej samej płci, żeby się nie rozmnożyły :)

2. Nie potrzebują - mogą spać w jednym, chyba, że się nie dogadują. Ja polecam pominąć etap dogadywania się świnek i kupić rodzeństwo. Ja kupiłam dwóch braci i nie było problemów z łączeniem, akceptacją itp.

3. Nie, ale świnki są wygodnickie i jakimś miękkim ręcznikiem, kocykiem nie pogardzą :)

4. Tak, jest. Mata łazienkowa. Zwyczajna mata którą można prać w pralce. Zamiata się łatwo, przepuszcza siuśki i jest czysto i miło. Aha, trocin nie polecam, ale właśnie można kupować drewniany, niezbrylający się żwirek - granulki. Ja zamawiam na allegro pod nazwą ''żwirek drewniany'' 30 kilo za 40zł z dostawą do domu ;)

5. Można, ale trzeba zabezpieczyć kable i jakieś szparki, w które mogą wejść prosiaki :) Systematyczny wybieg to podstawa dla świnki.

6. Książek akurat nie znam, ale polecam lekturę forum i stronę SPŚM - jak wpiszesz hasło w google to wyskoczy stronka :)


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Chcę kupić świnki i mam kilka pytań

Postautor: Moreni » 22 kwietnia 2015, 19:40

Dzięki za odpowiedź.:)

Hm, no cóż, najwyżej będę musiała prosić współlokatorkę, żeby do nich zaglądała.

Planuję kupić dwie siostry (jakoś tak bardziej przekonana jestem do samic), bo ze świniami nie mam żadnego doświadczenia i obawiam się, że integracja obcych osobników mogłaby mnie przerosnąć.^^' Właściwie to najbardziej boję się tego, że dostanę świnkę z "wkładką".

A co ze żwirkiem zbrylającym, pochłaniającym zapach? Z jednej strony czytałam, że to wygodne podłoże pod matę, bo nie trzeba wymieniać całej ściółki za każdym razem, ale trafiłam też na informacje, że absolutnie się nie nadaje.

A czy biegające po domu świnki brudzą? Słyszałam, że niektóre załatwiają potrzeby w jednym miejscu i tak się zastanawiam, czy wracają do "ubikacji", czy raczej trzeba za nimi biegać ze szmatą.


Awatar użytkownika
Bibu
Użytkownik
Posty: 258
Rejestracja: 14 listopada 2014, 11:25
Kontaktowanie:

Re: Chcę kupić świnki i mam kilka pytań

Postautor: Bibu » 22 kwietnia 2015, 19:50

Nie nadaje się! Jak świnka polknie taki żwirek, to może jej zatkać jelita. Myślę, że to wystarczający powód dlaczego należy kupować niezbrylający się drewniany :)

Ja tak samo bałam się łączenia osobników, dlatego zainwestowałam w rodzeństwo z hodowli zarejestrowanej. Było 100% pewności ze chłopiec to chłopiec i ze nie będę miała pewnego dnia małych świnek po powrocie do domu ;)

A co do płci to wszystko jedno w sumie, samiczki czy samce :)

Załatwianie się zalezy od świnek. Moje mają wybieg w kuchni i załatwiają się tylko w jednym kącie. To samo w klatce, załatwiają się w kątach. Czasem jednak na wybiegu zdarzy im się zrobić siku w innym miejscu niż w kącie ;)


Spicy78
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 23 stycznia 2015, 16:31
Kontaktowanie:

Re: Chcę kupić świnki i mam kilka pytań

Postautor: Spicy78 » 27 kwietnia 2015, 14:29

Co do punktu numer 1.. Ja często nie mam wyjścia i muszę zostawić moich Panów samych sobie na 2-3 dni, bo jest to napewno lepsza opcja niż podróż kilkugodzinna samochodem. W takiej sytuacji napełniam im poidełko po brzegi, zostawiam otwartą klatkę w przedpokoju i tam też luzem zostawiam górę siana i dużo karmy. Jak wychodzę to daję im coś świeżego, ale nie wielkie ilości, tak jak zwykle bo obawiam się sytuacji, że nie zjedzą tego, zepsuje sie, one wtedy w ataku głodu wezmą się za to i się zatrują.. Niestety nie mam nikogo kto mógłby do nich doglądać (a raczej kogoś kto by chciał) więc cóż.. na szczeście takie sytuacje nie zdarzają się często, bo przeważnie jedziemy do Polski na dłużej i wtedy prosiaki jadą z nami, ale jak jedziemy tylko na weekend to szkoda mi ich męczyć bo stresują się podróżą..
Ale jak Ty masz kogoś kto może się świnkami zająć w razie W, to jest to napewno lepsza opcja niż zostawienie świniaków samych.

Co do brudzenia świnek: Moje są prawdziwymi prosiakami, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Siusiają i bobczą dosłownie wszędzie.. Dlatego puszczam je tylko w przedpokoju gdzie nie mam żadnych zakamarków i w porę mogę zobaczyć zabrudzenie. Ale to moje pierwsze takie "chlewiarze", bo poprzednie moje świnki były większymi czyścioszkami i raczej załatwiały swoje potrzeby tylko w klatce, nawet jak były w danej chwili na wybiegu.

Co do żwirku: jest bardzo skuteczny i bezpieczny, ale tylko ten drzewny np. Pinio, Cat's Best itp. Ale nie sam, chcąc go używać trzeba pomyśleć o czymś na wierzch. Może to być mata, trociny. W każdym razie napewno przy jego pomocy dłużej zachowamy świeżość w klatce.


Elly
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 3 października 2014, 16:09
Kontaktowanie:

Re: Chcę kupić świnki i mam kilka pytań

Postautor: Elly » 5 maja 2015, 10:43

Moi chłopcy często zostają sami na dwa, trzy dni (dwie noce) i świetnie sobie radzą. Góra siana, sporo karmy, trochę zieleniny. Jeszcze się nie zdarzyło, abym po powrocie zastała pustą miskę czy poidełko.


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Chcę kupić świnki i mam kilka pytań

Postautor: Moreni » 5 maja 2015, 18:28

Dzięki, czuję się uspokojona.:) Trzeba będzie po prostu poobserwować zwierzaka przez jakiś czas, żeby sprawdzić, ile mu zostawić jedzenia na czas nieobecności.


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Chcę kupić świnki i mam kilka pytań

Postautor: Moreni » 27 maja 2015, 21:49

No więc złożona klatka stoi już w pokoju, maluchy zarezerwowane (w hodowli przysklepowej, chyba nierejestrowanej - w każdym razie na stronie polskiego związku nie mogłam jej znaleźć - ale widać, że sprzedawca zna się na rzeczy i o zwierzaki dba, nawet o te nierasowe) i stąd kolejne pytanie - co oprócz rzeczy oczywistych (karma, ściółka, miski, poidełko) należałoby kupić? Oraz jakie rzeczy wstawić na wybieg? Kupiłam składany kojec (rozmiar raczej dla królików i raczej na zewnątrz, ale już kombinuję, jak go dostosować do warunków wewnętrznych;)) i zastanawiam się, czy taki wybieg w domu należy czymś wykładać (np żeby prosiakom nie marzły łapy)? Jakie zabawki wstawiać? Będę wdzięczna za każdą radę.:)


Wiczka123
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 30 lipca 2015, 16:03
Świnki morskie: Torii
Kontaktowanie:

Re: Chcę kupić świnki i mam kilka pytań

Postautor: Wiczka123 » 30 lipca 2015, 16:54

Najlepiej to nie zostawiaj świnki na 2-3 dni. żeby było im wygodnie to możesz kupić klatkę 100cm i dwa domki i nie trzeba do domu jakiś specjalnych rzeczy.ja dla mojej kupuje żwirek. Można wypuścić świnkę morską ja moją wypuszczam ale żeby była daleko od kabli żeby nie było dziur pomiędzy szawkami albo czymś.

Kocham świnki morskie ;) <3 :love: :love4: :love3: :love2:

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Pielęgnacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Dołącz do nas