Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Nie chce jeść z ręki i skacze

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Jog
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 27 listopada 2014, 21:30
Kontaktowanie:

Nie chce jeść z ręki i skacze

Postautor: Jog » 3 grudnia 2014, 21:38

świnka jest w domu około tygodnia a zachowuje się gorzej jak w pierwszy dzień, gdy kieruję się w strone klatki ta biega jak poparzona i po chwili zamarza w jej kącie, wkładam dłoń by ją pogłaskać to ta próbuje mi uciec więc nie próbuje tak samo gdy wkąłdam dłoń z czymś do jedzenia nie chce brać lecz odłoże i odejde ta przybiega i to wcina. Może jej się nie podobało gdy brałem ją z klatki na łóżko by pobiegała? Na łózku piegała zwiedzała podgryzała i wąchała ale od dwóch dni tego nie robie bo chcę by jadła mi z ręki próbuje ją oswoić do swej obecności.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Bibu
Użytkownik
Posty: 258
Rejestracja: 14 listopada 2014, 11:25
Kontaktowanie:

Re: Nie chce jeść z ręki i skacze

Postautor: Bibu » 5 grudnia 2014, 19:33

Przede wszystkim nic na siłę. Moje świnki, które mam od miesiąca, tez jeszcze nie są w pełni oswojone. Jednakże cierpliwość daje duże efekty, zauważalne. Na początku podawalam smakołyki tylko przez pręty klatki. Jednej swince przekonanie się do wykonania ruchu w stronę ręki (!) zajęło ponad pół godziny. Myślałam, że mi ramię odpadnie, ale było warto. Braciszek obserwując poczynania drugiego ośmielił się po dwóch dniach i też podszedł. Mówiłam do nich przy okazji dużo łagodnym głosem. Na początku skubaly i uciekaly, potem coraz dłużej przystawaly przy smakolyku, aktualnie jak mnie widzą to przybiegają, stają na dwóch łapkach i gwizdza ze zniecierpliwieniem i widoczną radością ;) coraz częściej dają się też pogłaskać podczas jedzenia. Także polecam cierpliwość, mało ruchów, delikatne przemawianie i zachęcanie.

A, zapomniałam, moim lobuzom bardzo pomógł zapach ogórka, gdy go trzymałam w palcach to delikatnie dmuchalam w ich kierunku. Czuły jego zapach i się strasznie kręcily, widać, że niezdecydowanie, że bardzo by chciały ale się boją, ale w końcu się udało :D

PS. Przepraszam za brak polskich znaków w niektórych słowach! Piszę na telefonie ;)


Awatar użytkownika
bella_
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 24 października 2013, 14:53
Lokalizacja: Gdynia
Świnki morskie: Nutka i Lusia
Kontaktowanie:

Re: Nie chce jeść z ręki i skacze

Postautor: bella_ » 5 grudnia 2014, 21:56

Zgadzam się z Bibu w 100%. Ogórek i to tylko z ręki lub pietruszka na długiej łodyżce (przynajmniej u nas) sprawdzały się przy oswajaniu bardzo dobrze. A córce to aż ręka mdlała od trzymania smakołyków w stanie częściowego unieruchomienia z dłonią w klatce :tooth:
Poza tym było mnóstwo wzlotów i upadków a świnki jednego dnia oswojone za dwa dni zmieniały się w dzikusy. Trzeba cierpliwości i czasu.

Obrazek
Obrazek


Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

  • Dołącz do nas