Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnka second hand - jak postępować?

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Awatar użytkownika
Mira
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 30 stycznia 2015, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn/Bydgoszcz
Świnki morskie: Pampucha
Figa
Dala
Kontaktowanie:

Re: Świnka second hand - jak postępować?

Postautor: Mira » 5 marca 2015, 9:34

To jak pytanie dlaczego wolisz truskawki od brzoskwini - po prostu, mała świnka skradła mi serce i zostaje ze mną. Stać mnie na 1 świnkę, to muszę tamte ulokować w innym dobrym miejscu. Nie wybaczę sobie odsprzedania tej małej, więc taki wybór a nie inny.

Ch Teddy

Awatar użytkownika

Elly
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 3 października 2014, 16:09
Kontaktowanie:

Re: Świnka second hand - jak postępować?

Postautor: Elly » 5 marca 2015, 10:20

W takim razie trzymam kciuki za świnkę, aby w końcu znalazła odpowiedzialny i stały dom :)


Awatar użytkownika
Mira
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 30 stycznia 2015, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn/Bydgoszcz
Świnki morskie: Pampucha
Figa
Dala
Kontaktowanie:

Re: Świnka second hand - jak postępować?

Postautor: Mira » 5 marca 2015, 12:54

Do innego ani myślę ją oddawać :) a że ma bardzo przyjazny charakter, to myślę, że szybko taki znajdzie i się na stałe zadomowi i zapuści korzenie. Zasługuje na to.

Ch Teddy

Awatar użytkownika
Wolfey
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 8 kwietnia 2015, 7:23
Lokalizacja: Mysłowice
Świnki morskie: Gryzik, Kudłaty, Rudy
Kontaktowanie:

Re: Świnka second hand - jak postępować?

Postautor: Wolfey » 8 kwietnia 2015, 8:48

Witam serdecznie. Jestem tu nowa, a że to temat najbliższy mojemu problemowi, postanowiłam się podpiąć.

Mój półroczny Gryzik parę dni temu stracił braciszka i razem z narzeczonym postanowiliśmy zorganizować mu towarzystwo, żeby nie był sam. Wyraźnie jest zagubiony, woła braciszka i zrobił się bardzo płochliwy. Jako, że moja znajoma chciała się pozbyć dwóch świnek, postanowiłam skorzystać z okazji i od wczoraj jestem właścicielką Kudłatego i Rudego (pominę może milczeniem stan, w jakim byli, bo na prawdę się cieszę, że trafili do mnie i może uda mi się ich postawić na nogi). Chłopcy mają ponad rok, sądząc po ich wielkości i podobno się ciągle bili, więc mają klatkę przedzieloną na pół. Za niedługo spróbujemy ich postawić na neutralnym gruncie, żeby zobaczyć, jak będą się zachowywać, póki co siedzą w osobności, bo chcemy, żeby się u nas zaaklimatyzowali. Kudłaty jest oswojony i przyjazny, zaraz po przyjeździe dostał ode mnie ogórka i zjadł mi z ręki. Rudy póki co jest płochliwy.
I tutaj pojawia się moje pytanie: czy możecie poradzić, jak powinnam przeprowadzać zapoznanie się tych dwóch dżentelmenów z moim młodszym?


Awatar użytkownika
Nagietkka
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 4 marca 2015, 17:12
Świnki morskie: Tuptuś i Chrumek ;)
Kontaktowanie:

Re: Świnka second hand - jak postępować?

Postautor: Nagietkka » 8 kwietnia 2015, 19:28

Wolfey, różnie bywa z zapoznawaniem świnek. Niektórzy 'wsadzają' je od razu po przyjeździe do klatki pierwszego prosiaka.
Skoro mówisz, że mają 'tendencję' do 'bijatyk', to najlepiej poznawać je na terenie,którego żadna z nich nie zna i stopniowo, np. codziennie rano i wieczorem. I może poznawaj jeszcze każdego osobno, np. Gryzik i Kudłaty najpierw, a później Gryzik i Rudy, żeby te dwa nowe maluchy we dwójk nie czuły się "silniejsze" :)


Elly
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 3 października 2014, 16:09
Kontaktowanie:

Re: Świnka second hand - jak postępować?

Postautor: Elly » 8 kwietnia 2015, 20:53

Nagietkka pisze:Wolfey, różnie bywa z zapoznawaniem świnek. Niektórzy 'wsadzają' je od razu po przyjeździe do klatki pierwszego prosiaka.
Skoro mówisz, że mają 'tendencję' do 'bijatyk', to najlepiej poznawać je na terenie,którego żadna z nich nie zna i stopniowo, np. codziennie rano i wieczorem. I może poznawaj jeszcze każdego osobno, np. Gryzik i Kudłaty najpierw, a później Gryzik i Rudy, żeby te dwa nowe maluchy we dwójk nie czuły się "silniejsze" :)


Co osoba, to inne podejście. Ja bym kategorycznie odradzała zapoznawania dwójkami, bo wtedy będziesz zaburzać i wymuszać ustalanie od nowa hierarchii. Podobnie zresztą sprawa się ma z poznawaniem świnek stopniowo rano i wieczorem - moim zdaniem ogłupia to świnki i wprowadza zamęt. Jestem zwolenniczką zrobienia łączenia raz a dobrze - czyli wypuszczasz wszystkie świnki na wspólny wybieg na neutralnym gruncie po czym dajesz im kilka dni na zapoznanie się, stopniowo zmniejszając przestrzeń i obserwując, czy krzywda im się nie dzieje.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości

  • Dołącz do nas