Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Problem z łączeniem świnek

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
serko
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 7 marca 2014, 8:57
Kontaktowanie:

Problem z łączeniem świnek

Postautor: serko » 7 marca 2014, 9:20

Witam.

Mam ogólnie trzy świnki morskie. Dwie z nich są braćmi, są razem od urodzenia więc nie mam z nimi problemów. Są w jednej klatce i się dogadują. Mają teraz około pół roku. Dwa miesiące temu zdecydowałem dokupić trzecią świnkę. Świnka jest również samcem w mniej więcej tym samym wieku. Niestety próba połączenia skończyła się walką, w której nowa świnka ucierpiała. Miała rozciętą dolną wargę. Przeszła operację, Około miesiąca trwał jej całkowity powrót do zdrowia. Od przeszło miesiąca jest w oddzielnej klatce stojącej obok drugiej, więc świnki się widzą. Nie mają niestety od ostatniego zdarzenia bezpośredniego kontaktu ze sobą. Czy mam próbować ponownie łączyć je ze sobą, czy teraz nie ma to już sensu?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Ewaunia
Użytkownik
Posty: 115
Rejestracja: 25 listopada 2013, 17:05
Świnki morskie: Peppa, Lula, Ironia, Bibi
Kontaktowanie:

Re: Problem z łączeniem świnek

Postautor: Ewaunia » 7 marca 2014, 11:12

Ja sądzę, że warto spróbować jeszcze raz. Koniecznie na neutralnym gruncie, gdzieś na wybiegu. Koniecznie bądź przy tym i natychmiast reaguj jeśli zajdzie taka potrzeba.
Życzę powodzenia! Trzymam kciuki aby się udało.

Watek moich świneczek. Zapraszam!
viewtopic.php?f=1&t=7077

Awatar użytkownika
Cavialina
Hodowca
Posty: 199
Rejestracja: 30 kwietnia 2012, 21:52
Lokalizacja: Szprotawa
Świnki morskie: Macho, Winona, Amadea, Amid the falling snow
Kontaktowanie:

Re: Problem z łączeniem świnek

Postautor: Cavialina » 7 marca 2014, 12:26

Ja bym dała sobie spokój, dlatego że samiec jest w podobnym wieku. Zawsze się łączy starszego samca z młodszym. Z maluchem szybciej się dogada.

Obrazek

serko
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 7 marca 2014, 8:57
Kontaktowanie:

Re: Problem z łączeniem świnek

Postautor: serko » 7 marca 2014, 12:34

Na neutralnym gruncie jakoś siebie tolerują i są w miarę spokojne. Problem zaczyna się gdy znajdą się razem w klatce.


Awatar użytkownika
Hahnoto
Użytkownik
Posty: 155
Rejestracja: 13 lutego 2014, 12:49
Lokalizacja: Słubice
Świnki morskie: Gina & Cinka
Kontaktowanie:

Re: Problem z łączeniem świnek

Postautor: Hahnoto » 7 marca 2014, 14:52

Na twoim miejscu spotkałabym chłopaków na duuużym wybiegu z mnóstwem jedzenia.
Zajęliby się jedzeniem, więc nie zwracali by uwagi na nic innego (tak sądzę).
Pamiętaj o neutralnym gruncie. Możesz dodatkowo pierwszego puścić nowego prosiaka (tak na 30 minut), żeby zostawił swój zapach. Spotykaj ich tak ze sobą przez kilka, kilkanaście dni, a potem wykąp razem.

Jak któreś zaatakuje to popsikaj ich wodą, albo zaklaszcz w dłonie, włącz odkurzacz/pralkę...


kowykrk
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 8 marca 2014, 13:59
Kontaktowanie:

Re: Problem z łączeniem świnek

Postautor: kowykrk » 8 marca 2014, 17:54

Pierwsze powiem witam jestem nowym uzytkownikiem tego forum.

Mam z żoną pewien problem kupiliśmy drugą świnkę mianowicie samca. Nowy samczyk ma 3 miechy a poprzedni już ma rok :) tylko że ten starszy dziwnie się zachowuje mianowicie: wchodzi na małego jak by chciał współżyć z tamtym to raz, dwa strzela zębami na niego i strasznie głosno nawzajem na siebie gruchają. Nie wiem co to może być proszę o pomoc.

Pozdrawiam :)


Awatar użytkownika
Cavialina
Hodowca
Posty: 199
Rejestracja: 30 kwietnia 2012, 21:52
Lokalizacja: Szprotawa
Świnki morskie: Macho, Winona, Amadea, Amid the falling snow
Kontaktowanie:

Re: Problem z łączeniem świnek

Postautor: Cavialina » 8 marca 2014, 18:14

Szczękanie zębami i gruchanie przy tym to oznaka zdenerwowania i agresji, po takich odgłosach może dojść do bójki między świnkami. Dopóki się nie gryzą jest ok. Może ustalą swoje pozycje w stadzie bez atakowania się.

Obrazek

Awatar użytkownika
Jurgen75
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 4 stycznia 2014, 2:19
Świnki morskie: Misiek, Gizmo
Kontaktowanie:

Re: Problem z łączeniem świnek

Postautor: Jurgen75 » 9 marca 2014, 0:52

Generalnie na razie wszystko jest zgodnie z procedurą ustalania "ważności" w stadzie.
Osobiście przy łaczeniu świnek uważam, że najlepiej przesadzić je do neutralnej (nowej) klatki, bo wtedy żadna nie będzie na swoim terenie i z moich obserwacji wynika, że to łagodzi napięcia, ale to jest niestety kłopot finansowy, chyba, że wraz z zakupem świnki zmieniasz klatkę na większą, to niejako wychodzi wtedy "przy okazji".


Awatar użytkownika
Hahnoto
Użytkownik
Posty: 155
Rejestracja: 13 lutego 2014, 12:49
Lokalizacja: Słubice
Świnki morskie: Gina & Cinka
Kontaktowanie:

Re: Problem z łączeniem świnek

Postautor: Hahnoto » 9 marca 2014, 10:29

Kupno nowej klatki nie jest konieczne, jaki w tym sens?
Wyszorować klatkę, co się da to wyparzyć, do kuwety wlać ocet i zostawić na 20 minut. Potem dokładnie wszystko wyszorować i spłukać wodą. W klatce można zmienić układ akcesoriów i nowego świniaka puścić pierwszego żeby zostawił swój zapach.


Awatar użytkownika
sosenka880
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 6 listopada 2013, 20:57
Lokalizacja: UK
Świnki morskie: Noise, Mixer
Kontaktowanie:

Re: Problem z łączeniem świnek

Postautor: sosenka880 » 20 kwietnia 2014, 17:40

Tez mam ten sam problem....Ja kupilam dwa prosiaki z tego samego miejsca i byl spokoj do czasu kiedy nie zaczely walczyc ze soba...mlody nie dal sie podporzadkowac i ucierpial...wyszedl z tego z rozwalona lapka i 3 tygodniowym aplikowaniem antybiotyku do pyszczka...Aktualnie tez trzymam je w osobnych klatkach obok siebie...Ale puszczam je tylko wtedy kiedy mam na nie oko...Nadal cos do siebie gruchaja zgrzytaja zebami i kreca tylkami wiec wydaje mi sie ze nadal zaden nie ustapi w kwestii herarhii...Na szczescie dziela je klatki...trzeba sie uzbroic w cierpliwosc..


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

  • Dołącz do nas