Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Bójki świnek

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Nero
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 28 kwietnia 2015, 21:03
Kontaktowanie:

Bójki świnek

Postautor: Nero » 28 maja 2015, 15:12

Witam, to znowu ja. Czy to normalne u świnek, że od czasu do czasu jedna naskakuje na drugą, tak jakby sie biły? Przeważnie świnki nie piszczą, czasami słyszę, jak jedna jęknie. Świnki to samice i były kupione razem.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Bibu
Użytkownik
Posty: 258
Rejestracja: 14 listopada 2014, 11:25
Kontaktowanie:

Re: Bójki świnek

Postautor: Bibu » 28 maja 2015, 15:35

Świnki poprzez wchodzenie na siebie okazują dominację, moi panowie od czasu do czasu sobie jeżdżą nawzajem na plecach i burczą :D


daniel86
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 5 marca 2015, 15:33
Kontaktowanie:

Re: Bójki świnek

Postautor: daniel86 » 28 maja 2015, 16:04

Nie wiem jak jest u innych, ale moje świniory (samiczki) zdecydowanie częściej mają burzliwe dni, niż takie kiedy jest całkowity spokój. Na szczęście nie robią sobie krzywdy. Na początku trochę się denerwowałem, bo praktycznie jedna cały czas dokazywała drugiej i było mi jej trochę żal, ale ostatnio ta druga nie jest dłużna więc jest ok. Najważniejsze, że się nie gryzą. W sumie to nawet nie szczękają (tylko raz słuszłem -dawno temu). Pogruchają, pomajtają dupkami, pozadzierają nosa, poprzeganiają się nawzajem i już.


Awatar użytkownika
kira
Użytkownik
Posty: 161
Rejestracja: 27 maja 2015, 21:03
Świnki morskie: Kira[*], Zuzia [*], Niunia
Kontaktowanie:

Re: Bójki świnek

Postautor: kira » 28 maja 2015, 17:18

Świnki morskie a tym bardziej samiczki mają swoje hierarchie. Kiedy jedna wskakuje na drugą lub gonią się albo stukają się zębami okazują wtedy dominacje. świnka dominująca zawsze trzyma głowę wyżej niż poddana. Nie powinno się ich w takim momencie rozdzielać chyba ,że leje się krew.

________________________
Pozdrawiam
Julia

Nero
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 28 kwietnia 2015, 21:03
Kontaktowanie:

Re: Bójki świnek

Postautor: Nero » 29 maja 2015, 15:26

Moge powiedzieć, że ta większa tak jakby "znęca się" nad tą mniejszą. Gania ją, chyba także próbuje gryźć za tyłek. Czy to też jest normalne? Ta mała wtedy piszczy mocno


Awatar użytkownika
Bibu
Użytkownik
Posty: 258
Rejestracja: 14 listopada 2014, 11:25
Kontaktowanie:

Re: Bójki świnek

Postautor: Bibu » 29 maja 2015, 16:41

Hmm, mówi się, że póki krew się nie leje, to nie powinno się ingerować w sprawy między swinkami. Także obserwuj :)


bartgor
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 7 czerwca 2015, 21:04
Kontaktowanie:

Re: Bójki świnek

Postautor: bartgor » 7 czerwca 2015, 21:12

Dołączę się do tematu bo mam podobny problem. Mam dwa samce i chyba mocno się nie lubią bo dzien bez kłótni to dzień stracony. Jeszcze nigdy nie doszło do regularne bitwy ale jest codziennie ganianie po klatce, ząbki i jedna z nich "robi byczka" tzn stoi w kącie i drapie trociny jak byk przed atakiem.
W związku z tym mam pytanie. Czy takie zachowania są normalne czy mam uznać po trzech miesiącach mieszkania w jednej klatce że się nie lubią i trzeba je rozdzielić? Weterynarz mówił o probie wykastrowania, ale czytałem różne opinie i część mówi, że to w niczym nie pomaga i nawet po kastracji takie akcje się zdarzają bo to wszystko i tak zależy od stopnia sympatii między nimi. Poza tym akurat zamiast dać 200 złotych za kastrację to wole chyba wydać 100 na drugą klatkę, choć nie ukrywam że wolałbym nią pokoju nie zagracać.
Mam więc pytanie co radzicie? Jeśli się nie gryzą nie reagować i czekać że kiedyś się polubią czy jeśli taka sytuacja jest ponad 3 miesiące to nie mam co na to liczyć i odseparować albo wykastrować?


Awatar użytkownika
kira
Użytkownik
Posty: 161
Rejestracja: 27 maja 2015, 21:03
Świnki morskie: Kira[*], Zuzia [*], Niunia
Kontaktowanie:

Re: Bójki świnek

Postautor: kira » 1 sierpnia 2015, 10:56

Nero pisze:Moge powiedzieć, że ta większa tak jakby "znęca się" nad tą mniejszą. Gania ją, chyba także próbuje gryźć za tyłek. Czy to też jest normalne? Ta mała wtedy piszczy mocno


Ta większa ją stuka zębami i w ten sposób karci ją za to, że zrobiła coś nie po jej myśli, kiedy mniejsza piszczy to ją przeprasza.

________________________
Pozdrawiam
Julia

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

  • Dołącz do nas