Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Dieta dla maluchów

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Awatar użytkownika
polik1
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 7 sierpnia 2014, 7:32
Lokalizacja: Paproć
Świnki morskie: Geralt i Jaskier!!!
Kontaktowanie:

Dieta dla maluchów

Postautor: polik1 » 28 sierpnia 2014, 20:29

Witajcie! Chciałbym dowiedzieć się, czy nie przekarmiam swoich dwumiesięcznych świnek.

Granulat i sianko prosiaki mają dostępne 24/7. 2-3 razy dziennie podaję im ok. pół filiżanki warzyw, czasami jakiś owoc się tam znajdzie (marchew, ogórek, papryka,sałata,jabłko itp.). Oprócz tego zrywam świnkom świeżą trawę (mieszkam na wsi) - też około 3 razy dziennie po niepełnej garści. Trawa schodzi w całości, z warzyw zostają resztki, czasami mniejsze, czasami większe.

Pewnie czytelniej to będzie widać na rozpisce:
6 - warzywa I
10 - trawa I
14 - trawa II (czasami warzywa III)
18-trawa III
22 - warzywa II

Proszę o fachową opinię :)


Awatar użytkownika

myszkaaa96
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 7 stycznia 2015, 20:12
Kontaktowanie:

Re: Dieta dla maluchów

Postautor: myszkaaa96 » 13 stycznia 2015, 8:54

Hmm.. Granulat cały czas? Sianko muszą, ale ja osobiście granulat daje rano tylko, żeby nie przekarmiały się. Trawa w sam raz, powinny dużo zieleniny i ziół. Może zmniejsz ilość warzyw? Żeby mogły zjeść wszystko za jednym razem. Lepiej kontrolować od małego ich dietę, żeby potem normalnie funkcjonowały a nie że się zrobią tłuste itd.. :)
Pozdrawiam.


Awatar użytkownika
Sensibles
Zasłużony
Posty: 2500
Rejestracja: 2 grudnia 2010, 21:26
Lokalizacja: Szczecin
Świnki morskie: Xsara [*], Funiek
Kontaktowanie:

Re: Dieta dla maluchów

Postautor: Sensibles » 22 stycznia 2015, 23:18

Jeśli świnka nie jest nadmiernym żarłokiem, i nie je bez opamiętania, to suchy pokarm powinna mieć w klatce cały czas, i nie, nie przekarmi się. Sam fakt, że świnki zostawiają trochę świeżego pokarmu, dowodzi na to, że nie masz świnek, które jedzą bez guzika "stop" :) A to dobrze, to znaczy, że powinny mieć w dostatku suchego pokarmy, 24/dobę :)
Nie zmniejszałabym ilości warzyw, jest okej. Powinny mieć w dostatku tych produktów. Wiesz, niektórzy karmią świnki tylko warzywami i owocami, nie dają w ogóle suchej karmy, więc tu masz odpowiedź, czy nie dajesz przypadkiem za dużo warzyw i owoców :)
Może nie jestem fachowcem weterynarzem, ani nie jestem po studiach weterynaryjnych, ale uważam, że "jakieś tam" doświadczenie ze zwierzętami, również ze świnkami mam, i warto mi zaufać :) Oczywiście "zapraszam" do podważenia mojej opinii, jeśli ktoś ma inne zdanie. :P

Wiem, że trochę późno odpowiadam, ale nie miałam dostępu do komputera. Mam nadzieję, że jeszcze przeczytasz i zastosujesz się do rad.

Idąc cmentarną aleją szukam Ciebie, mój przyjacielu.


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

  • Dołącz do nas