Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Jak karmicie swoje prosiaczki?

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
kotnie
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 5 lutego 2015, 0:54
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Koko & Milka
Kontaktowanie:

Jak karmicie swoje prosiaczki?

Postautor: kotnie » 4 marca 2015, 15:44

Mam pytanie dotyczące karmienia suchą karmą. Napotkałam się gdzieś, że świnka powinna dostać ileś tam garstek dziennie karmy, albo tyle i tyle razy dziennie. No i tu pada pytanie, jak to z tym jest? Moje świnki mają zawsze karmę w misce,
nie dawkuję jej im, jedynie dosypuję jak jest już mało i wydłubuję kupki, a jak widzę, że już trochę leży to wysypuję ,żeby nie miały zakurzonej, etc. Uważam ,że to jest dobre rozwiązanie, bo gdyby świnki były głodne, karma by się skończyła,a mnie by w domu nie było to nie miałyby nic prócz sianka. Ale zastanawiam się czy taki sposób nie doprowadzi do otyłości świnki, skoro własnie natknęłam się na to dawkowanie. Czekam na wasze rady :)


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Nagietkka
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 4 marca 2015, 17:12
Świnki morskie: Tuptuś i Chrumek ;)
Kontaktowanie:

Re: Jak karmicie swoje prosiaczki?

Postautor: Nagietkka » 4 marca 2015, 17:46

Mój świniak od zawsze dostaje 2-3 garstki do miski rano i wieczorem. Wieczorem daję mu mniej, bo w ciągu dnia dostaje, np. jabłuszka, marchewki. Też muszę mu czasem wysypać, bo albo nie zje, albo powrzuca tam żwirek biegając i skacząc po klatce. Myślę, że jeśli od dłuższego czasu dajesz świnkom tak jak to teraz robisz i ważą one tyle, ile powinny - nie masz się czym martwić :) Ja, tak jak wyżej napisałam, daję prosiakowi 2-3 garstki rano, a wieczorem mniej. Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłam ;)


Awatar użytkownika
Arya90
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 16 stycznia 2015, 11:39
Lokalizacja: Września
Świnki morskie: Rico i Teddy
Kontaktowanie:

Re: Jak karmicie swoje prosiaczki?

Postautor: Arya90 » 4 marca 2015, 21:30

Ja daję rano 2 łyżki karmy. Do tego zazwyczaj jakieś zioła. Ciągle ma świniak oczywiście siano. Jak wracam z pracy to świniak ma to zazwyczaj nie do końca zjedzone, wnioskuję więc, że mu to wystarcza. Po powrocie z pracy świniak dostaje warzywa, owoce, zieleninię. Na wieczór wsypuję mu 3 łyżki karmy plus cały czas siano. Rano karma znika.


Awatar użytkownika
thelovspig
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 3 lutego 2015, 9:05
Lokalizacja: jarosław
Świnki morskie: Szajba , Fanta
Kontaktowanie:

Re: Jak karmicie swoje prosiaczki?

Postautor: thelovspig » 5 marca 2015, 20:24

Miałam taki sam problem..Dawałam prośkom tyle karmy, ile napisane było w pytaniu...
A doprowadziło to do wzdęć i zatrucia oraz otyłości...Musiałam pojechać do weterynarza zajmującego się gryzoniami, bo ten dla psów i kotów nie wiedział co jej dolega :// świnka dostała antybiotyk x 3 dni i rozkurczowe.:/
Powiedziano mi, że na jedną , dorosłą świnkę tylko jedna płaska , stołowa łyżka dziennie - a do tego standarowo non stop sianko i woda + codziennie ogórek, sałata, marchewka, pietruszka itp. oczywiście codziennie coś innego. Robić takie jakby "sałatki".
Od teraz świnka jest już zdrowa, ma odpowiednią wagę :) Myślę, że pomogłam :)


Awatar użytkownika
thelovspig
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 3 lutego 2015, 9:05
Lokalizacja: jarosław
Świnki morskie: Szajba , Fanta
Kontaktowanie:

Re: Jak karmicie swoje prosiaczki?

Postautor: thelovspig » 5 marca 2015, 20:26

Zalecił też jak najmniejszą ilość kolb i niezdrowych przysmaków..:)
Dodatki zastępuję ziółkami i suszonkami HERBAL PETS ^^ :)


kotnie
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 5 lutego 2015, 0:54
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Koko & Milka
Kontaktowanie:

Re: Jak karmicie swoje prosiaczki?

Postautor: kotnie » 6 marca 2015, 22:54

dziękuję za pomoc!


daniel86
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 5 marca 2015, 15:33
Kontaktowanie:

Re: Jak karmicie swoje prosiaczki?

Postautor: daniel86 » 19 marca 2015, 10:31

Wszystko zależy od świnek. Jednym świnkom trzeba dawkować suchą karmę innym nie.
Ja swoim nie dawkuję, bo się nią nie objadają. Owszem coś tam zjedzą, ale bez przesady. Jedne co muszę dawkować to trawa/tego typu zielenina. Jak mają jej full to nie chcą jeść nic innego - nawet sianka - a jak wiadomo jest ono bardzo ważne.
P.S. Mała ciekawostka - moje świniory prawie wcale nie ruszają ogórka! Czasem tylko coś tam skubną. Dziwne, ale prawdziwe. Ma ktoś tak?


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości

  • Dołącz do nas