Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Odpowiednie ilości pokarmu

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Awatar użytkownika
joanna442
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 17 grudnia 2009, 11:33
Kontaktowanie:

Odpowiednie ilości pokarmu

Postautor: joanna442 » 19 grudnia 2009, 12:44

Czego świnka powinna jeść najwięcej? Może witamin albo suszonych owoców,albo pestek dyni,albo sałaty albo marchewki. itp. Proszę o odp. :) :) :)


Awatar użytkownika

Karena
Użytkownik
Posty: 557
Rejestracja: 28 sierpnia 2007, 20:31
Lokalizacja: Koszalin
Kontaktowanie:

Re: Czego świnka morska powinna jeść najwięcej????a czego mn

Postautor: Karena » 19 grudnia 2009, 23:20

Podstawą żywienia świnki morskiej jest siano. Nie powinno też nigdy zabraknąć wody. Resztę informacji znajdziesz na forum.


Awatar użytkownika
DiKei
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 27 września 2006, 18:22
Kontaktowanie:

Re: Czego świnka morska powinna jeść najwięcej????a czego mn

Postautor: DiKei » 20 grudnia 2009, 15:40

Dla świnki ważne są warzywa i owoce, gdyż mają one sporo witamin. Nie należy dawać świnkom za dużo sałaty, gdyż powoduje ona wzdęcia. Poszukaj w necie (na forum gdzieś też chyba jest) listy warzyw i owoców, które możemy i nie możemy podawać świnkom.



Awatar użytkownika
Dianna
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 21 lutego 2010, 11:21
Lokalizacja: chorzów\zakopane
Świnki morskie: Max,Adolf,żaneta
Kontaktowanie:

Re: Czego świnka morska powinna jeść najwięcej????a czego mn

Postautor: Dianna » 21 lutego 2010, 15:35

powinna jeść śiano, ale nie tylko świnki powinny mieć różno rodność pokarmu np. ras siano i marchew raz buraki i kapusta (ale tylko pekinska) raz jabłko i np jerzyny lub maliny,(moja świnka jadła jerzyny i maliny weterynarz powiedział że to im nie szkodzi) :lol: :!: :!: :!: :!: :!: :!:


chrupak
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 23 czerwca 2009, 21:26
Świnki morskie: chrupak,,pipa,elvis i maluchy są u mnie jakiś czas
Kontaktowanie:

Re: Czego świnka morska powinna jeść najwięcej????a czego mn

Postautor: chrupak » 26 lutego 2010, 13:03

ja daje mojej śwince marchewki,sałatę,jabłka,ziarno itp.a do wody witaminę c


allejandra0111

Re: Czego świnka morska powinna jeść najwięcej????a czego mn

Postautor: allejandra0111 » 6 marca 2011, 23:07

Ja swojej kochanej śwince daje siano , pokarm specjalny z ziarnem dla gryzoni , warzywa typu : marchewki , ja daje wiórki marchewki też bo wtedy wcina jak mlecz te wiórki marchwi , jabłka , ja swojej daje i prze poławiam na pół bo wtedy ona sobie pestki wydzióbuje i moja je kocha. możesz jej dawać kolby które kupisz w zoologicznym,kukurydze taką wysuszoną . ja sałaty nie daje bo się boje bo przyczyna zdechnięcia tamtej świnki to właśnie sałata ..daje jej słonecznik 2 razy w tygodniu bo UWAŻAJ jak dasz jej więcej razy w tygodniu to będzie taka grubiutka jak beczułka będzie chodzić.Dawaj jej wodę do takiego poidełka które też możesz w zoologicznym kupić . Są tez takie witaminy c które się wsypuje do wody ale ja nie daje do wody bo ona potrzebuje świnka czystej wody ja jej daje te witaminki w postaci ziarenka w karmie jest lub możesz osobno kupić ..w tych warunkach moja świnka morska przeżyła 5 lat i dalej żyje .. aa no i bym zapomniała dawaj jej orzechy włoskie łupki z orzechów to będzie sb ząbki ostrzyć lub kokosa
:D jak byś chciała więcej informacji to mogę co dać moje gadu-gadu;)


Awatar użytkownika
świniaczek
Użytkownik
Posty: 137
Rejestracja: 14 stycznia 2011, 15:24
Lokalizacja: Poznań
Świnki morskie: Major i Olesia
Kontaktowanie:

Re: Odpowiednie ilości pokarmu

Postautor: świniaczek » 10 marca 2011, 0:02

Allejandra0111 - polecam link wklejony w poście Kareny. A tak w skrócie:
1) Świnka nie powinna dostawać ziaren, orzechów, słonecznika (tuczą)
2) marchwi nie za dużo - zawiera cukier, który notabene też tuczy
3) kolb też nie polecam, są często barwione sztucznymi barwnikami
Najlepiej zamień "specjalny pokarm z ziarnem" na coś lepszej firmy - Versele Laga lub Vitacraft. Mój poprzedni prosiak też przeżył 5 lat karmiony Vitapolem, ale mam wyrzuty sumienia że lepiej o niego nie zadbałam pod kątem żywienia.

Moje świnki - Olesia i Major :)
Lester w nowym domku:)
za TM Hey [*]

Gaga
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 8 marca 2011, 21:14
Kontaktowanie:

Re: Odpowiednie ilości pokarmu

Postautor: Gaga » 10 marca 2011, 4:07

Hej!
Karena ma racje zwracajac Wasza uwage na fakt ze swinka powinna miec ZAWSZE swieze siano i wode. SIANO POWINNO STANOWIC OK 80% DZIENNEGO POZYWIENIA SWINKI.
Kwestia ilosci suchej karmy i ilosci warzyw i owocow zalezy glownie od wieku swinki, oraz jej stanu zdrowia.
Swinkom do roku zycia podajemy dwa razy dziennie sucha karme. Potem stopniowo zaczynamy ograniczac sucha karme na rzecz wiekszej ilosci warzyw i owocow. Maluchom ponizej 10 mies zycia zalecana jest karma zawierajaca duze ilosci alfalfa cvzyli lucerny. W kwestii jakosci karm opinie sa mieszane. Popularna w Polsce seria VL cieszy sie srednia opinia poza granicami kraju. My karmimy nasze prosiaczki karma polecana przez Marumoto czyli Gerty Guinea Pig i Supreme Science (dostepne w Polsce). Pozytywnie tez oceniane sa karmy Jr Farm. Wiecej opinii na temat karm VL moge podac nastepnym razem. Tutaj znajdziecie wszystkie informacje. http://users.telenet.be/marumoto/kantine.html
A wracajac do ilosci granulatu to jedni sugeruja podawanie 1/8 kubka inni optuja za 30-50g na swinke ( w zaleznosci od rodzaju karmy czyli jesli podajemy karme zawierajaca spore ilosci lucerny wowczas podajemy mniejsza ilosc karmy).
Juz wspomnialam ze starszym swinkom stopniowo, bardzo powoli ograniczamy ilosci suchej karmy na rzecz swiezych warzyw/owocow i siana z ziolami. Staramy sie osiagnac trzy porcje swiezych warzyw/owocow dziennie wsparte (po stopniowym ograniczaniu) garscia karmy. Z czego nalezy pamietac ze przynajmniej jedno danie powinno byc lisciaste.
TRY TO FEED 3 VEGETABLE SERVINGS PER DAY. BE SURE ONE IS SOME TYPE OF LEAFY GREEN.

Owoce zawierajace duze ilosci blonnika serwujemy swince w ilosci 1-2 lyzek stolowych na 2lbs wagi ciala. OWOCE PODAJEMY NIE CZESCIEJ NIZ DWA RAZY W TYG. Szczegolnie te zawierajace duze ilosci cukru.
Ilosci warzyw i owocow zalecane swince to
Mixed veg you should also give about 50g per piggy
a wiec serwujemy ok 50g mieszanki warzywno-owocowej.
Nieco inaczej karmimy swinki skinny oraz te ktore mieszkaja na dworze (aczkolwiek nie sadze aby takich bylo w Polsce wiele).
Wiele informacji na ten temat znajdziecie (poza GL i Marumoto)
http://www.theguineapigforum.co.uk/s...ad.php?t=38805
http://www.jackiesguineapiggies.com/pelletfood.html.
Dla tych z Was ktorzy chca wiecej informacji - pytajcie. Postaram sie odpowiedziec. Natomiast dla tych ktorzy sami zechca poszperac chetnie podam nazwy wielu ciekawych zrodel.


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Odpowiednie ilości pokarmu

Postautor: vagina_denata » 10 marca 2011, 21:17

Ja mam pytanie: po jakiemu jest marumoto i czy gdzieś jest angielska wersja? :p
Jak możesz to powrzucaj linki, mnie to bardzo interesuje :)

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

  • Dołącz do nas