Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Kilka pytań odnośnie żywienia

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
butterfly92
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 8 grudnia 2014, 11:34
Kontaktowanie:

Kilka pytań odnośnie żywienia

Postautor: butterfly92 » 8 grudnia 2014, 11:39

Mam od wczoraj świnkę morską (samiczkę) i mam kilka pytań odnośnie żywienia. Czy ma ona mieć cały czas karmę w miseczce czy tylko podawać jej okresloną ilość żeby się nie przejadła? Woda do picia ma być przegotowana? Czy należy podawać witaminę C w kroplach czy ta w warzywach i owocach wystarczy?


Awatar użytkownika

benia
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 8 grudnia 2014, 10:03
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań odnośnie żywienia

Postautor: benia » 8 grudnia 2014, 21:22

Na pewno jest mała, więc rano i wieczorem miskę jedzenia i siana pod dostatkiem, a witaminę C to zależy jaką karmę dajesz, w lepszych jest już witamina dodana, w tych tanich nie ma więc trzeba dokupić, w tych lepszych na opakowaniu jest napisane,że dodają stabilizowaną witaminkę. Gdzieś wyczytałam, że jedzenia dziennie tyle co wielkość głowy, a siana tyle co tułów.pozdrowionka dla świnki i właścicelki


Awatar użytkownika
Bibu
Użytkownik
Posty: 258
Rejestracja: 14 listopada 2014, 11:25
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań odnośnie żywienia

Postautor: Bibu » 9 grudnia 2014, 14:53

Ja moim maluchom dosypuje karmy, kiedy im się skończy w misce praktycznie (choć zawsze coś tam zostawiają) - czyli rano i wieczorem na dwie świnki dosypuje garstke jedzenia. Siana mają zawsze pod dostatkiem i jak widzę, że się kończy, to dokładam. Woda może być przegotowana albo źródlana z butelki. Co do kropelek, jak świnki będą miały warzywa i owoce w zróżnicowanej ilości to nie ma takiej potrzeby. Dużo witaminy C zawiera papryka :)


Awatar użytkownika
bartek69963
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 13 grudnia 2013, 17:58
Lokalizacja: Wrocław
Świnki morskie: Dracone (skinny) 17.11.2013,
Amelka (coronet) 12.12.2013
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań odnośnie żywienia

Postautor: bartek69963 » 22 grudnia 2014, 14:40

Podaje się, że dzienna dawka suchej karmy to 40-50 g na dorosłego osobnika. Natomiast świnka powinna mieć zawsze dostęp do świeżego sianka. Jeśli chodzi o witaminę C to jestem zdania, że prawidłowa, zbilansowana dieta w zupełności wystarczy. Warto podawać natkę pietruszki lub paprykę, która posiada duże ilości vit C. Dodatkowo warto podawać różnego rodzaju ziółka. Woda może niekoniecznie przegotowana, bo pozbawiona jest prawie wszystkich minerałów. Najlepszym rozwiązaniem jest woda źródlana.


Awatar użytkownika
bella_
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 24 października 2013, 14:53
Lokalizacja: Gdynia
Świnki morskie: Nutka i Lusia
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań odnośnie żywienia

Postautor: bella_ » 22 grudnia 2014, 15:03

Co do wit. C to zdania są podzielone. Moje laski dostają paprykę i pietruszkę, ale z pietruszką trzeba uważać żeby nie przesadzić bo szkodzi na nerki. Też uważam że syntetyczne witaminy nie są dla świnek a jednak teraz w okresie zimowym kiedy ograniczamy zielone (patrz chemicznie pędzone) warzywa na rzecz suszonek, podaję co 2, 3 dni witaminkę C do pycholi. Jest to jednak najbardziej znienawidzona rzecz przez dziewczyny, które potem są długo obrażone :mad:

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Sensibles
Zasłużony
Posty: 2500
Rejestracja: 2 grudnia 2010, 21:26
Lokalizacja: Szczecin
Świnki morskie: Xsara [*], Funiek
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań odnośnie żywienia

Postautor: Sensibles » 23 grudnia 2014, 19:16

benia, siana tyle co tułów? Siana to pod dostatkiem, nie można wydzielać porcji.

Idąc cmentarną aleją szukam Ciebie, mój przyjacielu.

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

  • Dołącz do nas