Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Pokarm codzienny (w lato) ogólne żywienie

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Awatar użytkownika
tomass95
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 16 marca 2015, 17:52
Lokalizacja: Ostróda
Świnki morskie: Wasyl
Kontaktowanie:

Pokarm codzienny (w lato) ogólne żywienie

Postautor: tomass95 » 5 maja 2015, 17:59

Witam, mam pytanie jak odżywiać świniaka latem gdy jest ciepło, ostatnio byłem w sklepie sieciowym większym zoologicznym ,,rekin,, powiedziano mi że świnka nie może jeść karmy vitapol ponieważ jest dużo ziaren i to szkodzi kupiłem wiec , carve laga taką droższa wiem że to jest lepsza karma ale on tak poskubie i nie lubi za bardzo , jakaś porada ? :D A co do owoców podobno jabłek sałaty i kapusty bardzo mało trzeba podawać bo mają dużo cukrów oraz szkodliwe jest w dużych ilościach tak samo marchew ogórek w małych ilościach .. co o tym sadzicie ? ;) Dodam jeszcze że codziennie zrywam mu trawe teraz i daje mu + do tego ciagle ma dostep do siana i suchej karmy troche zmieszanej carve laga + vitapolu koncówka oraz kolbe którą mało co zjada i do tego suchą kromke chleba żeby ostrzył zeby , no i co 2-3 dni daje po plasterku marchwi i ogórka ;) a wy jakie macie diety dla swoich świnek ?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Bibu
Użytkownik
Posty: 258
Rejestracja: 14 listopada 2014, 11:25
Kontaktowanie:

Re: Pokarm codzienny (w lato) ogólne żywienie

Postautor: Bibu » 5 maja 2015, 18:08

Co 2-3 dni plasterek ogórka czy marchewki to za mało. Wejdź sobie na tą stronkę, tutaj jest fajnie napisane co mogą jeść, co im to daje i ile podawać.

http://www.swinkimorskie.eu/warzywa.php

Tutaj jest napisane, ze co 2-3 dzień, więc możesz wymieniać. Jednego dnia dać to innego to.

Ja generalnie codziennie daję po kilka plasterkow ogórka, a tak to co się nawinie: pół marchewki, pół pietruszki, trochę buraczka, czasami jakiś plaster banana czy kawałek jabłka, rzodkiewkę, ogólnie dużo jest rzeczy które świnka może jeść i to codziennie :) pamiętaj ze to roslinozercy, więc warzywka jakieś codziennie po plasterku /kawałku nie zaszkodzą, a wręcz dostarczą potrzebnych witamin i składników odżywczych ;)


Awatar użytkownika
Arya90
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 16 stycznia 2015, 11:39
Lokalizacja: Września
Świnki morskie: Rico i Teddy
Kontaktowanie:

Re: Pokarm codzienny (w lato) ogólne żywienie

Postautor: Arya90 » 5 maja 2015, 21:26

Różnie daję. Staram się mieszać, żeby dieta była różnorodna. Daję pół marchewki na dwie świnie + np. po 2 gałązki botwinki, daję kilka listków szpinaku, plasterków ogórka, ogólnie daję wszystkie warzywa ze strony co podała Bibu, także owoce i zieleninię, dodatkowo siano, karmę i wszelkiego rodzaju suszki.


Elly
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 3 października 2014, 16:09
Kontaktowanie:

Re: Pokarm codzienny (w lato) ogólne żywienie

Postautor: Elly » 6 maja 2015, 0:28

Zrezygnuj z chleba, świnki nie mogą jeść pieczywa, wcale nie ścierają sobie na nim ząbków, to tylko mit ;)


Awatar użytkownika
tomass95
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 16 marca 2015, 17:52
Lokalizacja: Ostróda
Świnki morskie: Wasyl
Kontaktowanie:

Re: Pokarm codzienny (w lato) ogólne żywienie

Postautor: tomass95 » 8 maja 2015, 18:12

to co w zamian chleba mu podawać gałązek nie lubi..nawet tych kupnych wiec odpada co polecasz ? ;)


Awatar użytkownika
Bibu
Użytkownik
Posty: 258
Rejestracja: 14 listopada 2014, 11:25
Kontaktowanie:

Re: Pokarm codzienny (w lato) ogólne żywienie

Postautor: Bibu » 8 maja 2015, 18:48

tomass95 pisze:to co w zamian chleba mu podawać gałązek nie lubi..nawet tych kupnych wiec odpada co polecasz ? ;)


Dużo sianka - na nim też sobie zęby ściera :)
Do tego twarde warzywka jak na przykład marchewka, idealna do ścierania sobie zębów ;)
Myślę, że seler też się nada.


Awatar użytkownika
cornice
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 18 lutego 2015, 11:42
Lokalizacja: wielkopolskie
Świnki morskie: Rozi, Hela, Fenia, Korso
Kontaktowanie:

Re: Pokarm codzienny (w lato) ogólne żywienie

Postautor: cornice » 8 maja 2015, 22:20

Bibu pisze:
tomass95 pisze:to co w zamian chleba mu podawać gałązek nie lubi..nawet tych kupnych wiec odpada co polecasz ? ;)


Dużo sianka - na nim też sobie zęby ściera :)
Do tego twarde warzywka jak na przykład marchewka, idealna do ścierania sobie zębów ;)
Myślę, że seler też się nada.


Siano to główny czynnik ścierający zęby. Dodatkowo dochodzą takie rzeczy jak karma, która specjalnie jest taka twarda, niektóre świnki gryzą pręty- to też ściera ząbki. Co do warzyw to świnki mają różne gusta, nie podawaj na siłę selera jeżeli nie zasmakuje zwierzakowi- zastąp czymś co polubi ;)


Awatar użytkownika
Arya90
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 16 stycznia 2015, 11:39
Lokalizacja: Września
Świnki morskie: Rico i Teddy
Kontaktowanie:

Re: Pokarm codzienny (w lato) ogólne żywienie

Postautor: Arya90 » 9 maja 2015, 15:13

Tak naparwdę świnka będzie ścierała zęby na każdym twardszym warzywie czy to marchew, seler, pietruszka, burak. Kwestia co lubi.


Awatar użytkownika
merida91
Zasłużony
Posty: 504
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 16:30
Lokalizacja: Krosno
Świnki morskie: Mikołaj, Marcel, Gabryś

(*) Fafik
(*) Duduś
Kontaktowanie:

Re: Pokarm codzienny (w lato) ogólne żywienie

Postautor: merida91 » 2 czerwca 2015, 14:42

niektóre świnki gryzą pręty- to też ściera ząbki.


Świnka sobie może uszkodzić sobie siekacze waląc w pręty, a nie ścierać na tym zęby o.O
Siano, siano i jeszcze raz siano!


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

  • Dołącz do nas