Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Dziwna biegunka? Problemy z kupką.

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Awatar użytkownika
cuddle&squeak
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 18 maja 2015, 14:14
Kontaktowanie:

Dziwna biegunka? Problemy z kupką.

Postautor: cuddle&squeak » 18 maja 2015, 15:39

Witajcie,
jest to mój pierwszy wpis, więc proszę o wyrozumiałość, bo może być chaotycznie i przydługo.
Mam dwie świneczki, obie adoptowałam i są ze mną nieco ponad dwa miesiące. Obie to dziewczynki - Nela i Pola i obie mają około dwóch lat. Problem z Nelą, a raczej z jej kupką, zaczął się po miesiącu, choć zdziwiło mnie to nieco, bo odkąd są u mnie, jedzą zupełnie inaczej, lepiej - na starym mieszkaniu dostawały wiaderkowe ziarno, raczej niewiele warzyw, ale za to dostawały chyba świeży chleb razowy... Bałam się, że niełatwo mi będzie wprowadzić im zupełnie inne odżywianie, między innymi: karmę Versele Laga Cavia Complete + Nature dla urozmaicenia, dobre sianko Zuzala (wszystkie rodzaje), ziółka, gryzaki i odpowiednie ilości warzyw i owoców, ale ku mojemu zaskoczeniu - wcinały, aż im się uszy trzęsły. Ożywiły się, nauczyły się brykać, jak przystało na świnkowe dzieciaki, a ich sierść wygląda znacznie lepiej. Pola mogłaby jeść do upadłego, ale ogólnie każde wprowadzone warzywo i owoc się u niej przyjmują, a jej kupy są takie, jakie być powinny. Niestety jakoś po miesiącu, nieco ponad miesiącu, podałam im po pół maluśkiego pomidorka koktajlowego (Pola i tak ukradła ćwiartkę Nelii) - można powiedzieć, że ekologicznego, bo własnej, balkonowej hodowli. Obie domagały się większej ilości, ale to miała być tylko próba smakowa, chciałam wprowadzić pomidorki koktajlowe powoli, tak robię zawsze. Ale nie zdążyłam, bo o ile Poli nic nie było, o tyle Nela na drugi dzień dostała biegunkę - to znaczy miała dużo miększe kupki, choć nie lejące. Ale i tak mnie to zaniepokoiło, więc pojechałyśmy od razu do Wrocławia. Nela dostała dwa zastrzyki i takie dropsy do rozpuszczania i podawania strzykawką. Po dwóch dniach kupki wróciły do normy, ale ja wolałam powstrzymać się od podawania jej jakichkolwiek warzyw i owoców - i teraz nie wiem, może czekałam za krótko? Bo po tygodniu podałam jej dosłownie kawalątek - mniej niż centymetrowy paseczek selera naciowego. Niestety, ale w nocy dostała gorszej biegunki - kupki były gorsze niż za pierwszym razem i rozsmarowywały się na vetbedzie i kojcach. Szybko zmieniłam go na awaryjne trociny i z Nelą pojechałam znów do Wrocławia. Znów dostała zastrzyk, chyba węgiel w strzykawce i RodeVit Gastro do rozpuszczania w wodzie i podawania strzykawką. Stan wyżej opisany minął po ponad 4 dniach. Od tego czasu minęły jakieś (ponad) trzy tygodnie. Niby kupy są ok, ale cztery dni temu dałam jej cieniutki paseczek ogórka, na drugi dzień cieniutki paseczek selera naciowego (przez dwa dni było normalnie, dobrze), a na trzeci - po jednym paseczku każdego. I wczoraj zauważyłam, że kupki są jakby znowu miększe, niż przez te trzy tygodnie. Od razu zaczęłam świrować, włączyła mi się czerwona lampka.
Dodam jeszcze, że Nela przez ten cały okres, od pierwszej opisanej przeze mnie miękkiej kupy po ćwiartce pomidorka, na całe szczęście normalnie pije, je ulubioną suchą karmę i wcina sianko. Zachowuje się również zupełnie normalnie, nie jest markotna ani osłabiona.
Dodatkowo dostawała normalnie witaminę C - Cebion + różne ziółka; między innymi suszone liście malin, babkę lancetowatą i melisowe gryzaki (obie dziewczyny uwielbiają).
Wiecie, żyję ze świnkami morskimi ponad 20 lat i kocham je przeogromnie. Ogólnie kocham zwierzęta. Zawsze dbam o moją kudłatą dzieciarnię jak tylko potrafię, czasami wręcz się nad nimi trzęsę, jak to matka :) Miałam różne doświadczenia, również świnki chore, które potrzebowały innej opieki. Ale to moja pierwsza świneczka z tak delikatnym "brzuszkiem" i widzę, że mimo, iż jest wesoła, ruchliwa i ma dobry apetyt, to jednak jest jej przykro, bo Pola dostaje warzywa normalnie. Nela zawsze podchodzi do niej i ją obwąchuje, wręcz próbuje polizać jej mokry od papryki czy ogórka pyszczek, a czasami jej nawet "przyłoży" z rozpaczy. A mnie serce pęka. Nie wiem już co robić, bo tak bardzo chciałabym cofnąć czas i nie dawać jej tego pomidorka, ale skąd mogłam wiedzieć, że jej zaszkodzi, eh.
Dlatego zwracam się do Was z prośbą o podpowiedź, bo może ktoś miał podobne problemy, tak delikatną świnkę z podobnymi objawami. Będę wdzięczna za każdą sugestię czy opowieść o waszych doświadczeniach.

CUDDLE & SQUEAK

Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 688
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Dziwna biegunka? Problemy z kupką.

Postautor: Renika » 19 maja 2015, 0:59

Zapytaj swojego weterynarza o diarsanyl - jest dobry na biegunkę, ja podawałam go świnkom na plasterku ogórka. Podobnie można podawać probiotyk (np. bio protect). Może warto podawać też suszki.


Awatar użytkownika
paulina.natalia
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 31 marca 2015, 18:14
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Julian, Maniuś
Kontaktowanie:

Re: Dziwna biegunka? Problemy z kupką.

Postautor: paulina.natalia » 20 czerwca 2015, 14:48

Nie wiem, czy nadal zmagasz się z problemem świnki, mój Klusek też jest wrażliwy i kilka razy zdarzył mu się problem biegunkowy, aż doszło do zapalenia układu pokarmowego po nieodpowiedniej diecie. Być może niektóre świnki są bardziej wrażliwe na pokarmy, nie wiem, ale uważaj z mokrymi pokarmami i zieleniną, żeby świnka nie miała problemu takiego jak mój Klusek.

Nasza pani doktor poleciła nam do podawania długoterminowego właśnie RodeVit Gastro, możesz spróbować (po konsultacji z weterynarzem) podawać go na mokrej karmie (typu jabłko, marchew), bo nie trzeba go koniecznie rozpuszczać, tylko można nim posypać owoc, czy warzywo. Być może to spowoduje, że układ pokarmowy lepiej będzie trawił mokre jedzonko.

Jeśli chodzi o ogórka to też usłyszeliśmy, że najlepiej zupełnie go wykluczyć, chociaż wiem jak świnki go kochają, bo jest w nim prawie sama woda. Ogórek może rozrzedzać kupki.


Awatar użytkownika
cuddle&squeak
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 18 maja 2015, 14:14
Kontaktowanie:

Re: Dziwna biegunka? Problemy z kupką.

Postautor: cuddle&squeak » 20 czerwca 2015, 15:06

Po wpisie sama ogarnęłam sytuację, więc wszystko już mam pod kontrolą, ale dzięki za odpowiedź :) RodeVit Gastro u nas jako posypka się nie spisuje w ogóle, bo dziewczyny go nie znoszą i nawet ulubionego warzywka posypanego nim nie tkną. Pomógł jako bardzo gęsta papka podawana strzykawką, a dodatkowo Bio - Lapis i Herbi Care Plus. Nic więcej tak naprawdę, wszystko z czasem samo się unormowało i po trzech tygodniach warzywa wróciły do diety. Forma również wróciła, więc mała w środę będzie miała usuwanego czyraka i cysty. Zaraz po niej będzie operowana również Pola, która za to ciężko przeżyła rozstanie z Nelą (Nela przez hormony zaczęła za bardzo dominować, wręcz włączyły jej się mordercze instynkty) i dla odmiany dostała ciężkich zaparć i wzdęć, ale to również już ogarnęłam. Śmieję się, że powinnam z dziewczynami zamieszkać w klinice, byłoby szybciej i troszkę taniej haha :) Pola będzie miała wycinanego dużego tłuszczaka. Mam nadzieję, że po operacjach dadzą mi i sobie trochę odetchnąć od chorowania, bo ledwo żyję :) No nic, dzięki dziewczyny za odpowiedzi i wszystkiego dobrego dla Waszych prośków.

CUDDLE & SQUEAK

Awatar użytkownika
paulina.natalia
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 31 marca 2015, 18:14
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Julian, Maniuś
Kontaktowanie:

Re: Dziwna biegunka? Problemy z kupką.

Postautor: paulina.natalia » 20 czerwca 2015, 17:41

Podejrzewam, że mój prosiak też niechętnie by się za niego na warzywkach zabrał, bo jest wybredny (coraz częściej to widzę), ale faktycznie jako papka się sprawdza i ładnie poprawia pracę układu pokarmowego.

Dużo zdrowia dla Twoich dziewczyn, współczuję wizyt w klinice, ale znam ten ból- od tygodnia codziennie jesteśmy u pani doktor, ale czego się nie robi dla tych słodkich maluchów ;) Niech wszystko pójdzie sprawnie i Twoje świneczki wracają do zdrowia :)



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 28 gości

  • Dołącz do nas