Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnka - choroba skóry - ... grzyb ? || zaparcia | POMOCY !

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
peeters027
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 9 sierpnia 2008, 16:25
Lokalizacja: Krotoszyn
Kontaktowanie:

Świnka - choroba skóry - ... grzyb ? || zaparcia | POMOCY !

Postautor: peeters027 » 9 sierpnia 2008, 17:16

Dzień dobry :) . Otóż moja świnka jest chora. Chora jest już od jakiś 3 miesięcy. 3 miesiące temu pojechałem z nią do weta. On stwierdził, że świnka ma pasożyty albo grzyba. Dał mi preparaty do psikania na prosiaka. Niestety nie dawało rady. Po okresie 2 tygodniu ponownie udałem się do weterynarza. Stwierdził, że na pewno coś mu pomoże (jakiś preparat) tylko trzeba popróbować. Dał mi pewien bardzo silny spray (używa się go do koni, kotów, psów itp) Trochę się bałem ale słuchałem weta. Świnka zaczęła czuć się lepiej. W sumie była już prawie zdrowa. Jednak miałem wycieczkę szkolną. Po 3 dniach wróciłem. Jak zobaczyłem moją świnkę myślałem, że zemdleję. Tylnia część jej ciała (tyłek i troche grzebietu) była łysa. Jednak znowu zacząłem ją pryskać tym silnym preparatem. Po okresie 1,5 miecha świnka była już na 95% zdrowa (byłem z siebie bardzo dumny). Ozdrowiała po okresie pryskania(około 1 miech i ... kąpieli). Jednak w międzyczasie dostała zaparcia. I nadszedł czas rodzinnych wakacji. Na tydzień wyjeżdżałem zagranice. Mój brat został w domu. Napisałem mu całą kartkę z adresem weta, telefonem, co ma robić co ile dni itp. Dzwoniłem do niego i pryskał prosiaka, miałem nadzieję, że będzie dobrze. Kiedy wróciłem z wakacji pierwsze słowa jakie od niego usłyszałem to "musisz jechać uśpić świnkę". Szybko pobiegłem do świnki - okazało się, że jest źle, ale pomyślałem "bez przesady spróbuję to jeszcze wyleczyć". Zapewne mój brat psikał ją mało dokładnie. Pojechałem, więc do weta. Jak zwykle dał mu jakiegoś tam płynu na zaparcia i dał mi też w strzykawce do domu na następny dzień. Stwierdziliśmy, że zaczniemy leczenie od początku. Od mojego przyjazdu z wakacji i od wizyta u weta minął tydzień. Przez ten tydzień spryskałem ją 3 razy (zalecenie weta - pryskać świniaka co 2-3 dni) i 2 razy kąpałem (albo 3 już nawet nie kojarzę ). Świnka jest praktycznie na połowie ciała łysa :rozpacz: . Bardzo kwiczy w nocy kiedy się drapie i boli ją skóra. Przez drapanie ma strupy i to właśnie najczęściej je drapie. Wtedy bardzo głośno kwiczy (bardzo ! ). Czasami budzi mnie w nocy więc idę do niej i ją uspokajam (najbardziej uspokaja ją jedzenie pomidorów ;) ) Kiedy ją dotykam również bardzo piszczy :rozpacz: . Nie mogę jej głaskać. Kąpiele będę kontynuował bo chyba tylko w nich i w tym preparacie moc. Jak już wspomniałem świnka ma zaparcia. Nie chce pić. Wet nakazał dawać jej dużo soczystych owoców, a te je jak najęta :D . Boję się, że zaczęła jeść trociny - przez to może mieć zaczopowane jelita :zdezorientowany: . Robię jak nakazał lekarz- daje jej mnóstwo owoców (żeby się nie odwodniła). Staram się dawać jak najróżniejsze, ale i tak górują pomidory ;) . Ale czy to jest dobry pomysł dawać jej tak dużo jeść skoro ma zaparcia ? Opiszę to tak, że robi bobki, ale mało. W poniedziałek idę do zoologicznego kupić mu zamiast trocin, granulki (słyszałem, że są lepsze od trocin). Mam jeszcze takie pytanie czy jeśli moja świnka zjadła trociny i miała by zaczopowane jelita, to jedynym wyjściem jest operacja... Niedługo jadę do weta i zapytam się apropos trocin. Mam nadzieję, że odrośnie mojej śwince sierść, bo już nie mogę patrzeć jak cierpi. Jeśli macie jakieś propozycje leczenia świniaka proszę napiszcie. Będę bardzo wdzięczny. :) :) :)
Ostatnio zmieniony 9 sierpnia 2008, 19:49 przez peeters027, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika

peeters027
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 9 sierpnia 2008, 16:25
Lokalizacja: Krotoszyn
Kontaktowanie:

Re: Świnka - choroba skóry - ... grzyb ? POMOCY

Postautor: peeters027 » 9 sierpnia 2008, 17:48

Dodam, że kolor bobków jest nienaturalny (taki bardziej pomarańczowy). Czy to może być spowodowane jedzeniem przez świnkę trocin ??? :hmmm:


admin
Administrator
Posty: 2106
Rejestracja: 20 stycznia 2006, 13:37
Kontaktowanie:

Re: Świnka - choroba skóry - ... grzyb ? || zaparcia | POMOC

Postautor: admin » 10 sierpnia 2008, 11:56

Przede wszystkim zrezygnowałbym z trocin, bo na pewno podrażniają skórę świnki. Myślę, że na razie dobrym wyborem byłaby mata łazienkowa (więcej o tym przeczytasz na forum), a pod spód granulat. Może też być tak, że Twoja świnka jest uczulona na trociny, dlatego polecam je odstawić. Dajesz jej siano? Potrzebne jest do poprawnego trawienia. Co do samej choroby ciężko mi powiedzieć co to może być - na razie stawiam na grzybicę (o tym było już też kilka wyczerpujących tematów, więc nie będę się powtarzał). Może mógłbyś wstawić jakieś zdjęcia? Wtedy na pewno byłoby łatwiej coś podpowiedzieć. Co do tych częstych kąpieli też nie jestem przekonany. Mam nadzieję, że nie kąpiesz całej świnki, tzn. ważne jest żeby nie nalało się jej wody do uszu. Wracając do problemów z zaparciem to przeczytaj ten temat.


Awatar użytkownika
Karolajna
Użytkownik
Posty: 382
Rejestracja: 11 marca 2007, 11:07
Lokalizacja: Pruszków
Świnki morskie: Kasia, Kuba, Nutka, na zawsze w moim sercu ['] (oraz szczur Stefan [*]), obecnie 5 szynszyli: Zuzia, Rózia, Fruzia, Suzie i Lilka
Kontaktowanie:

Re: Świnka - choroba skóry - ... grzyb ? || zaparcia | POMOC

Postautor: Karolajna » 10 sierpnia 2008, 12:56

Trociny strasznie pylą- radzę ci kupić granulat lub matę.
Idź do innego weterynarza. Zobacz jak się inny na ten temat wypowie.
Jak je soczyste owoce- wody może jej starczyć.
Kąpiele nie są zalecane świnką morskim. Głównie kąpie się świnki długowłose ale to np. kiedy świnka ma odbarwione umaszczenie od siuśków, coś jej się wplątało we włos (kupki itp.)

"Za­rozu­miałością oraz bez­czel­nością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji." ~Mark Twain
Moje kochane świnki na zawsze w moim sercu... Dobranoc aniołki.

peeters027
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 9 sierpnia 2008, 16:25
Lokalizacja: Krotoszyn
Kontaktowanie:

Re: Świnka - choroba skóry - ... grzyb ? || zaparcia | POMOC

Postautor: peeters027 » 10 sierpnia 2008, 16:02

Kiedy kąpię świnkę unikam jak najbardziej uszy i oczy. Właśnie kiedy po raz 1 walczyłem z tą chorobą dopiero kąpiel pomogła. Jednak posłucham się rad i może narazie kąpać jej nie będę. Na pewno rezygnuje z trocin. Sianko ma ale jakoś nie chce jeść, je tylko owoce (i bardzo mało ziarna). Wody nie pije w ogóle, ale weterynarz też twierdził, że owoce jej starczą na dodatek dadzą jej dużo witamin. Ostatnio zauważyłem, że świnka jest trochę osowiała (zresztą sam nie wiem czy to tak nazwać). Kiedy patrzę na nią gdzieś z daleka jest ciągle w jednym miejscu, kiedy jednak podchodzę ona do mnie podchodzi i podpiera łapki o klatkę (chociaż czasami nawet jak mnie widzi i ją wołam nie reaguje). Załączam kilka fotek. Mam nadzieję, że coś z nich wywnioskujecie. PS coraz mnie się drapie (już coraz rzadziej z powodu bólu fika na całego), strupy powoli znikają i chyba małe futerko jej zaczęło rosnąć. :D Jednak nie twierdzę, że jest dobrze... :zdezorientowany:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 11 sierpnia 2008, 17:12 przez peeters027, łącznie zmieniany 1 raz.


admin
Administrator
Posty: 2106
Rejestracja: 20 stycznia 2006, 13:37
Kontaktowanie:

Re: Świnka - choroba skóry - ... grzyb ? || zaparcia | POMOC

Postautor: admin » 10 sierpnia 2008, 16:48

Wygląda mi to na grzybicę, ale weterynarzem nie jestem, więc 100% pewności nie mam. Co do kąpieli, to jeśli weterynarz je zalecił to może środek, który stosujesz tego wymaga. Dopytaj się weterynarza.


peeters027
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 9 sierpnia 2008, 16:25
Lokalizacja: Krotoszyn
Kontaktowanie:

Re: Świnka - choroba skóry - ... grzyb ? || zaparcia | POMOC

Postautor: peeters027 » 10 sierpnia 2008, 16:53

Dopytam się, ale wątpię. Tzn on mi zalecił kąpiele za 1 leczeniem. 2 lecznie wygląda dokładnie tak samo. Kąpiele miały spowodować, żeby strupy szybko odpadły i aby się już biedaczek nie drapał. Wet też twierdził, że to grzybica. No nie wiem póki co będę próbował tym środkiem jeszcze kilka dni i wizyta u lekarza :) Niedługo odpisze co i jak :)


Awatar użytkownika
Guffi
Zasłużony
Posty: 918
Rejestracja: 21 grudnia 2006, 18:37
Lokalizacja: Jaworze
Świnki morskie: Sprite, Coffee, Topanga[*], Amimoto
Kontaktowanie:

Re: Świnka - choroba skóry - ... grzyb ? || zaparcia | POMOC

Postautor: Guffi » 10 sierpnia 2008, 18:08

Jeśli nic nie pomoże, to najlepiej zmienić weterynarza. Mało który zna się na świnkach.

Mi pierwsze przyszło na myśl przyszło zbyt dużo białka w diecie, zwierzęta podobno drapią się wtedy po grzbiecie. Ale słyszałam tylko o czymś takim, sama się nie spotkałam. Możesz zapytać weterynarza.


Karena
Użytkownik
Posty: 557
Rejestracja: 28 sierpnia 2007, 20:31
Lokalizacja: Koszalin
Kontaktowanie:

Re: Świnka - choroba skóry - ... grzyb ? || zaparcia | POMOC

Postautor: Karena » 10 sierpnia 2008, 19:15

Skąd jesteś? Może pomoglibyśmy Ci wybrać dobrego weta. Czy wet pobierał zeskrobiny ze skóry? Może to nie grzybica, tylko świerzb. Pozwolę sobie wkleić linki do wątków z naszego forum, mam nadzieję, że admin nie będzie miał nic przeciwko :pokoj: , bo za dużo tego, żeby pisać tutaj. Tak czy owak, sprawa jest poważna, świnka cierpi.
Nie rezygnuj z siana, same owoce nie wystarczą. Spróbuj może zmienić pokarm, na jakiś granulat np. Versele Laga.

http://www.swinkimorskie.eu/forum/viewt ... f=11&t=203

http://www.swinkimorskie.eu/forum/viewt ... f=11&t=202

Duszek [*]

peeters027
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 9 sierpnia 2008, 16:25
Lokalizacja: Krotoszyn
Kontaktowanie:

Re: Świnka - choroba skóry - ... grzyb ? || zaparcia | POMOC

Postautor: peeters027 » 10 sierpnia 2008, 20:52

Jestem z Krotoszyna. Weterynarz nie pobierał zeskrobin ze skóry. Spojrzał i stwierdził, że to jest grzybica lub pasożyty zewnętrzne. OK, z siana nie rezygnuje - będę specjalnie podawał mu go, żeby jadł. Kupię też jakiś granulat. I dzięki za stronki przeczytam je :)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Dołącz do nas