Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Przekarmienie świnki (?)

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Awatar użytkownika
Lawliett
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 31 stycznia 2014, 11:30
Świnki morskie: Misaki
Kontaktowanie:

Przekarmienie świnki (?)

Postautor: Lawliett » 11 lipca 2014, 1:06

Witajcie , dawno tu nie zaglądałam . Moja świnka ma sie dobrze , aczkolwiek wydaje mi się , że ją przekarmiam , jest coraz grubsza i cięższa. Nie wiem czy to normalne ale ona jest po prostu ( przepraszam świniaczku za to określenie) gruba. Boje się , że to możne spowodować jakieś choroby.
Jej dzienny jadlospis wygląda następująco : garść karmy z rana , a pod wieczór daje jej warzywa/owoce , najczęściej marchewkę , rzodkiewkę , paprykę.
Porcje są dośc spore , a świnka zjada zawsze wszystko. Więc czy u siedmiomiesięcznej świnki , takie nagłe przybycia wagi są normalne?

Przepraszam , jeśli taki post już był , szukałam ale nie znalazłam nic podobnego.

Pozdrawiam :)

W świnkowym świecie , o świnkowych zasadach

Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Nejvii
Hodowca
Posty: 137
Rejestracja: 18 maja 2014, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Świnki morskie: hodowla Nejvii Cavia
Kontaktowanie:

Re: Przekarmienie świnki (?)

Postautor: Nejvii » 11 lipca 2014, 1:11

Podaj wagę świnki, jest tu najważniejsza.


Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Przekarmienie świnki (?)

Postautor: GalaxySparkle » 11 lipca 2014, 1:16

Lawliett pisze:warzywa/owoce
Dużo tych owoców? To dla świnek słodycze. :) Napisz też, ile świneczka ma ruchu.


Awatar użytkownika
Lawliett
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 31 stycznia 2014, 11:30
Świnki morskie: Misaki
Kontaktowanie:

Re: Przekarmienie świnki (?)

Postautor: Lawliett » 11 lipca 2014, 1:24

GalaxySparkle pisze:
Lawliett pisze:warzywa/owoce
Dużo tych owoców? To dla świnek słodycze. :) Napisz też, ile świneczka ma ruchu.


Ruchu ? Proszę Cię , to najbardziej leniwa świnia na świecie. Oczywiście , ma prawie całodniowy wybieg , ale głownie śpi , czasem troche pochodzi , czasem dostaje wieczornych głupawek i troche powariuje / pobiega ale oprócz tego , nie jest raczej ruchliwa. Źle ją wychowałam :confused:
A jesli chodzi o owoce , to w sumie nie aż tak wiele , częściej warzywa , znacznie częściej.

Jeśli chodzi o wagę , podejrzewam że raczej nie moge tego zrobić zwykłą wagą , i będe musiała użyć kuchennej ? Zrobie to jutro ( to znaczy , w sumie to dzisiaj) i postaram się jak najszybciej napisać

:)

W świnkowym świecie , o świnkowych zasadach

Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Przekarmienie świnki (?)

Postautor: GalaxySparkle » 11 lipca 2014, 6:32

Ok, juz sie przerazilam, ze owocow tyle co warzyw. :) Z ruchem tez nie jest zle. Moze ona po prostu rosnie? :) Mlodziutkie swinki w porownaniu do doroslych wydaja sie chude. W necie znalezc mozesz tabelki z prawidlowa dla danego wieku waga, to se od razu zobacz, czy miesci sie w normie.


Awatar użytkownika
Nejvii
Hodowca
Posty: 137
Rejestracja: 18 maja 2014, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Świnki morskie: hodowla Nejvii Cavia
Kontaktowanie:

Re: Przekarmienie świnki (?)

Postautor: Nejvii » 11 lipca 2014, 11:33

Galaxy-Sdparkle tyle, że te tabelki bardzo mocno oszukują. Każda podaje inną wartość i ciężko wybrać tą optymalną.

7 miesięczna świnka w dalszym ciągu rośnie, więc teoretycznie nie można jej przekarmić. Chyba, że dieta jest niewłaściwa, bogata w małowartościowe ale tuczące składniki.

Myślę, że zwyczajnie Ci się wydaje - ustalimy to, gdy podasz wagę.


Awatar użytkownika
Lawliett
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 31 stycznia 2014, 11:30
Świnki morskie: Misaki
Kontaktowanie:

Re: Przekarmienie świnki (?)

Postautor: Lawliett » 11 lipca 2014, 14:58

Nie jestem w stanie dokładnie zważyć świni , waga jest mała a świnia dodatkowo utrudnia mi wszystko poprzez uciekanie/wiercenie sie. Z tego co udało mi sie wychwycić ma ok. +800 g

Największym moim grzechem jeśli chodzi o jej dietę , jej dawanie jej kolby , nie robie tego często ale czasem się zdarzy. Może powinnam jeszcze raz spróbować ją zważyć ale nie chce jej straszyć. Nigdy wcześniej nie miałam świnki , Misaki jest moją pierwszą więc nie wiem jak wygląda i ile waży 7 miesięczna świnia.

W świnkowym świecie , o świnkowych zasadach

Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Przekarmienie świnki (?)

Postautor: GalaxySparkle » 11 lipca 2014, 15:44

To Ci pokaze. :) Dla przykladu, moja w wieku 7 miesiecy wazyla ok. 780 gramow. Po prostu rosnie i zaokragla sie do wymiarow doroslej swini. :)
Obrazek

Edit:
Zdjecia z Dropboxa widocznie nie wchodza. :/ Mozesz tez wejsc na moj kanal YT podany w profilu i tam majowe i czerwcowe filmiki to 7-miesieczna swinka. :) W kazdym razie, waga jest prawdopodobnie ok. :)


Awatar użytkownika
Nejvii
Hodowca
Posty: 137
Rejestracja: 18 maja 2014, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Świnki morskie: hodowla Nejvii Cavia
Kontaktowanie:

Re: Przekarmienie świnki (?)

Postautor: Nejvii » 11 lipca 2014, 16:13

W zależności od docelowych gabarytów świnki w tym wieku mogą mieć nawet +900. Nie ma się czym przejmować. Dopiero po około 10 miesiącach prosiaki osiągają wagę docelową i wtedy warto kontrolować żeby nie utuczyć świnki.


Awatar użytkownika
Lawliett
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 31 stycznia 2014, 11:30
Świnki morskie: Misaki
Kontaktowanie:

Re: Przekarmienie świnki (?)

Postautor: Lawliett » 11 lipca 2014, 17:10

Uff to dobrze. W takim razie dziękuję za pomoc , chyba zaczęłabym sobie rwać włosy z głowy jeśli bym nie zapytała czy z moją świnką wszystko w porządku :)

Pozdrawiam :)

W świnkowym świecie , o świnkowych zasadach

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości

  • Dołącz do nas