Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

zapalenie płuc - nawrót choroby

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
beatka8777
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 19 listopada 2014, 13:44
Kontaktowanie:

Re: zapalenie płuc - nawrót choroby

Postautor: beatka8777 » 23 listopada 2014, 18:59

Dowiedziałam się że swinka wygląda lepiej wizualnie niż jest w rzeczywistości, na zdjęciu rtg wyszło ze ma wodę w płucach i serce jest praktycznie niewidoczne, stad te duszności. Jak będę miała chwile to wrzucę zdj na forum. Dostał dalej gentamycyne i musze się skontaktować z naszym lekarzem żeby dostać pełna listę leków jaka przyjmował od "dnia zakupu". Lekarz od razu wiedzial w którym sklepie kupiony był Mentos...


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 688
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: zapalenie płuc - nawrót choroby

Postautor: Renika » 23 listopada 2014, 19:20

To dobrze, że weterynarz zna się na rzeczy. Pamiętaj, że przy tym antybiotyku trzeba podawać probiotyk ( 2-3 godz. po podaniu leku). Mam nadzieję że diagnoza będzie trafna bo od tego wszystko zależy. Pewnie ten sklep cieszy się nie najlepszą opinią i świnki stamtąd często trafiają do tego weterynarza. Może czasem lepiej jest adoptować niż kupić. Ja adoptowałam Fufę ze Stowarzyszenia Pomocy Świnkom Morskim bo kiedyś, jak zakupiłam świnkę na aukcji charytatywnej okazało się że jest w ciąży.
Trzymam mocno kciuki za Mentoska.


beatka8777
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 19 listopada 2014, 13:44
Kontaktowanie:

Re: zapalenie płuc - nawrót choroby

Postautor: beatka8777 » 24 listopada 2014, 7:20

Również mam taka nadzieje ze Mentos przeżyje, on ma chyba większą wole walki niż ja;) ja już przechodzę kryzys, chodzę jak neptyk. On za to je normalnie, przytula się i znów robi się ciekawski bo jego z natury wszystko bardzo interesuje;) no chyba ze ma duszności wtedy siedzi i próbuje złapać oddech. Jeżeli chodzi o sklep to sama wiedziałam co robię, kupiłam go na własne życzenie, wiedziałam że nikt mu tam nie pomoże (kazali mi jeszcze podpisać oświadczenie że będę go leczyła na własny koszt.. no zgroza) a na temat ogólnych praktyk w tym sklepie to wolę się wstrzymać od głosu


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 688
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: zapalenie płuc - nawrót choroby

Postautor: Renika » 24 listopada 2014, 22:01

Rozumiem, ja jakbym zauważyła takiego biedaczka w sklepie to też nie mogłabym tego tak zostawić. Kilka razy zwracałam już uwagę w sklepach zoologicznych że świnki np. nie mają siana, czy są zdrowe itp. W Stowarzyszeniu Pomocy Świnkom Morskim są wyznaczone osoby do podejmowania interwencji w takich przypadkach, zawsze możesz tu dać znać że coś się dzieje:
http://www.swinkimorskie.eu/SPSM/index. ... &Itemid=80
Daj znać jak zdrowie Mentoska.


beatka8777
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 19 listopada 2014, 13:44
Kontaktowanie:

Re: zapalenie płuc - nawrót choroby

Postautor: beatka8777 » 25 listopada 2014, 13:47

Właśnie czytałam opinie o tym sklepie i to jest jakiś dramat! Temat tego sklepu był poruszany nawet na tym forum i problem nie tyczy tylko świnek ale wszystkich sprzedawanych tam zwierząt, masakra! Będę tam jeździć bo mam niedaleko na kontrole i robić zdj jak coś zauważe i na pewno kolejnego zaniedbania im nie daruje, zwłaszcza jak widzę jak cierpi Mentos ; ( na jego temat to już są a nie wiem co mam powiedzieć... Lekarz specjalista kazał nam dać jeszcze ze dwa dni gentamycyne i lek na odwodnienie płuc, wydaje mi się ze dziś jest lepiej niż np. wczoraj. Jednak naszemu lekarzowi bardzo się nie podoba zdjęcie rtg pomimo tego że Mentos badanie osluchowe przechodzi dobrze. Nasz Lekarz twierdzi ze to nie tylko woda zalega w płucach, możliwe że ma już niewydolność prawego płuca i porobiły mu się blizny na płucach po zapaleniu przez co ma problemy z oddychaniem, możliwe że wyraźnej poprawy juz nigdy nie będzie ; ( może też mieć napady duszności takiej np. W nd . Możliwe też ze jest tak jak mówiłaś i ma niewydolność serca lub nerek stąd gromadzenie płynu, a serce jest na zdjęciu praktycznie niewidoczne:( mamy dylemat co dalej bo nie chce lekarz postawić błędnej diagnozy i zaszkodzić małemu, nie wiadomo czy płuca są do końca zaleczone i czy znów nie nastąpi nawrót czego już na pewno nie przeżyje, lekarz rozważa wprowadzenie na 5 dni sulfonamidow... masakra ; ( wiem ze powtórzenie rtg ma sens po ok 2 tyg, jeżeli nie będzie poprawy to może być też nowotwór i wtedy tylko juz podtrzymanie... martwię się strasznie; ( mały juz mi chyba tak nie ufa, zaczyna się mnie bać bo nie wie czy chce go przytulic czy znów zabrać na zastrzyk , dodam że są bardzo bolesne. Jest smutny i nie zachowuje się już tak jak kiedyś, tez juz ma dość, brakuje mu pewnie też Chrupka i na odwrót, Chrupek dziś chyba wyczuł ode mnie Mentosa bo mnie wachał i zaczął gruchac. Pierwsze dwa dni jak Mentos wyzdrowial był przeszczesliwy, biegał po całej klatce, wszystko gryzł, próbował, gonił Chrupka u mnie na rękach nie mógł usiedzieć na miejscu non stop mnie lizał, bawił się... teraz tylko sobie chodzi, dzieki Bogu je jednak jeszcze teraz nie wiadomo co dalej ; (


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 688
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: zapalenie płuc - nawrót choroby

Postautor: Renika » 25 listopada 2014, 22:02

A może prześlesz mailowo tego RTG i opis choroby oraz zastosowane leki do innego specjalisty na konsultacje, np.tu:
przychodnia(at)salamandra-vet.pl tu też można [email protected]
Może któryś z tych lekarzy wystawi trafną diagnozę? Ja chodzę do salamandry i dr Baran leczy Fufę na serce.


beatka8777
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 19 listopada 2014, 13:44
Kontaktowanie:

Re: zapalenie płuc - nawrót choroby

Postautor: beatka8777 » 26 listopada 2014, 9:13

Naprawdę nie wiem jak Ci dziękować za Twoje cenne rady i zaangażowanie :D jesteś najlepszym wzorem do naśladowania :D dzielisz się swoją wiedzą i doświadczeniem na bieżąco i bardzo Ci za to dziękuję :) wczoraj byłam z Mentosem na kolejnym zastrzyku i nasz lekarz stwierdził że lewe płuco jest juz raczej wyleczone i słychać prawe :D widocznie miał je tak zatkane ze dopiero teraz po tych lekach zaczyna mu to schodzić, tylko słychać świst ( na szczęście nie szmery ) i teraz nie wiemy co dalej bo leczenie trzeba kontynuować bo choroba powroci, miałam się skonsultować z naszym specjalista ale dziś, pech chciał ze ma urlop... bo nie wiemy czy kontynuować gentamycyne czy przejść do sulfonamidow, które mają szersze spektrum działania. Poza tym czy dalej poddawać lek na odwodnienie płuc czy też nie, dziś się niestety nie mam jak skonsultować z naszym specjalista, dlatego Twój pomysł po prostu spadł i z nieba:) zaraz wyślę maila na podane adresy i mam nadzieje ze ktoś się do mnie odezwie do godziny 17 bo o tej mamy wizytę. Dodam że Mentos ozyl :D znów się cieszy jak mu np. Zmieniam wodę, sprzątam, karmie, biorę na ręce, uwielbiam tego malca :D myślę że wszystko jest na dobrej drodze i ma wyjątkowo silny organizm ze znowu staje na nogi :D musze tylko dostać odpowiednie instrukcje od specjalisty żebym wiedziała z naszym weterynarzem jakie leczenie będzie teraz dla niego najlepsze i mam nadzieje ze juz będzie tylko lepiej :)


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 688
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: zapalenie płuc - nawrót choroby

Postautor: Renika » 26 listopada 2014, 10:29

Cieszę się, że mogę pomóc Tobie i Mentoskowi :) . Moje świnki wiele chorób przechodziły (w sumie miałam ich 9, tylko nie naraz ale zawsze po 3) i niektóre objawy już znam. Były już biegunki, kaszaki,kamienie nerkowe, zapalenie oskrzeli, problemy kardiologiczne, operacje, problemy ze szczęką i niejedzeniem, cysty i nawet nowotwór. Teraz w domu mam małą apteczkę aby w razie czego pomóc moim prosiom zanim dotrzemy do weterynarza. Jeżeli chcesz mieć szybką konsultację to może lepszy będzie mail + telefon? Podaję do salamandry: 606-426-200
Ja też czasami wysyłałam maile z opisem choroby np. do lecznicy w Warszawie lecz odpowiedź czasem przychodziła wieczorem lub na następny dzień. Ja bym też zadzwoniła do lecznicy w której leczysz Mentoska i poprosiłabym aby oni się zkontaktowali z tym weterynarzem i przekazali Ci informacje odnośnie leczenia. Czasami trzeba działać na wiele frontów ;)
Niech Mentosek zdrowieje!


beatka8777
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 19 listopada 2014, 13:44
Kontaktowanie:

Re: zapalenie płuc - nawrót choroby

Postautor: beatka8777 » 26 listopada 2014, 12:40

Dzwoniłam pod podany przez Ciebie nr bo nigdzie indziej nie mogłam się niczego dowiedzieć i powiem szczerze że lekarz jest naprawdę rewelacyjny :) wysłuchał mnie dokładnie i zalecił dalej podtrzymywac leki skoro działają i połączyć gentamycyne z sulfonamidem, że jest taka możliwość i ze w żadnym wypadku nie wolno teraz zakończyć leczenia bo takie leczenie trwa od 2-3 tygodni aby nie nastąpił nawrót i piec dni to jest stanowczo za mało i w żadnym wypadku nie wolno teraz przerywać leczenia, zwłaszcza jeżeli jest znacząca poprawa, szkoda ze nie mogę się wybrać osobiście do tego lekarza bo naprawdę zna się na rzeczy i wie jak postępować w takiej sytuacji.


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 688
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: zapalenie płuc - nawrót choroby

Postautor: Renika » 26 listopada 2014, 12:58

Super, już wiesz co trzeba robić :) a Mentosek w końcu wyjdzie z tego. Nie zapomnij o probiotykach i kup na wszelki wypadek karmę ratunkową. Ja ją czasami podaję zdrowym świnkom aby je przyzwyczaić do smaku i zobaczyć jaka im najbardziej odpowiada.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

  • Dołącz do nas