Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Malutkie świnki

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Chizuu
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 listopada 2014, 23:10
Kontaktowanie:

Malutkie świnki

Postautor: Chizuu » 20 stycznia 2015, 8:02

Mój pierwszy post więc na wstępie: witam. ;)

Dwa miesiące temu wzięłam do domu prosiaczka, przez ostatni czas myślałam, że zrobiła się taka okrągła bo po prostu ma za dużą rozpustę jeśli chodzi o dietę. Dziś rano okazało się jednak, że Chrumka po prostu szykowała dla mnie trzy malutkie niespodzianki.
I tu pojawia się pytanie, czy są jakieś szczególne uwagi dotyczące opieki nad oseskami? Jakieś rady? Tak żeby wyrosły na zdrowe, ruchliwe prosiaki. :)

Z góry dziękuję.


Awatar użytkownika

Łukasz_82
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 6 marca 2017, 20:04
Kontaktowanie:

Re: Malutkie świnki

Postautor: Łukasz_82 » 6 marca 2017, 20:17

Twoja historia do złudzenia przypomniała mi moją :) - kupiliśmy 6-tygodniową świnkę, bardzo małą. Jeśli ktoś powiedziałby mi wtedy, że ona jest już w ciąży to pewnie założyłbym się z nim i...przegrałbym :)
Nasze doświadczenia niech będą dla wszystkich przestrogą - jeśli świnka samiczka staje się coraz grubsza to nie zawsze znaczy, że za mocno ją karmimy :) Na szczęście da się rozpoznać ciążę - świnka staje się grubsza, ale tylko w tylnej części - przód zwierzątka jest szczupły. Chizuu już Ci nie doradzam odnośnie małych, bo teraz mają ze dwa lata :))
pozdrawiam


Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Malutkie świnki

Postautor: ita79 » 7 marca 2017, 14:18

opieka nad maluszkami jest taka sama jak nad dorosłą świnką- zatem musisz tylko zwiększyć racje pokarmowe i częściej sprzątać. Jeśli masz wagę to z tego co czytałam będzie dobre również codzienne ważenie maluszków, by sprawdzać czy regularnie przybierają .

Poz tym zostaje obserwacja - czy wszystkie ładnie jedzą, czy są aktywne .. No i kolejna ważna rzecz- określenie płci przed upływem trzech tygodni.. bo już wówczas malutkie samczyki potrafią zacząć okazywać zachowania godowe.

ps. powolne oswajanie też nie zaszkodzi (kuszenie smakołykami z ręki, głaskanie przy tym, namawianie by wyszły z klatki...). Mama świnek raczej nic przeciwko mieć nie będzie a im samym będzie łatwiej w życiu jak nie będą się bać "własnego cienia" :)

ciesz się maluszkami bo nim się obejrzysz będą całkiem jak miniaturki dorosłych
moje mini były takie słodziutkie :
https://www.youtube.com/watch?v=D14-xhDg4fk

a miesiąc później już wszędzie było ich pełno ..
https://www.youtube.com/watch?v=ro210r8O_l4


Caviova
Użytkownik
Posty: 605
Rejestracja: 21 stycznia 2017, 16:36
Świnki morskie: Felka, Pętelka i Tosia. :)

Cola [*]
Kontaktowanie:

Re: Malutkie świnki

Postautor: Caviova » 7 marca 2017, 14:22

ita... emm... Maluchy NA PEWNO są już dorosłe.


Fiśka
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 7 marca 2017, 14:55
Kontaktowanie:

Re: Malutkie świnki

Postautor: Fiśka » 7 marca 2017, 15:01

Mój weterynarz opiekował się swego czasu moimi oseskami. Mam 2 świnki. Staszka i Bananiego. Gdy byli jeszcze bardzo mali z przestrogi zaniosłam ich do weterynarza na Wawrzyniaka w Poznaniu. Super się nimi zajęli a mi powiedzieli co zrobić żeby świnki były zdrowe i radosne. Musisz je odpowiednio karmić, zmieniać podłoże w klatce. Reszty już nie pamiętam, ale w Lecznicy Homeopatia na pewno poinstruują w Lecznicy Homeopatia. Twoje świnki są już pewnie dorosłe, ale może akurat ta informacja przyda się komuś innemu. :)


Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Malutkie świnki

Postautor: ita79 » 7 marca 2017, 20:39

Caviova pisze:ita... emm... Maluchy NA PEWNO są już dorosłe.


o..ups..
Nie zauważyłam, że Łukasz się bawi w wykopki :tooth:


Awatar użytkownika
Lara1234
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 6 marca 2017, 17:20
Świnki morskie: Florka, Wisienka
Kontaktowanie:

Re: Malutkie świnki

Postautor: Lara1234 » 8 marca 2017, 12:27

Ja też kupiłam małą świnkę i okazała się w ciąży:)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości

  • Dołącz do nas