Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Czy uwierzyć weterynarzowi, czy postawił dobrą diagnozę??Pilne!!

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Awatar użytkownika
babyyzzzz
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 18 stycznia 2012, 9:45
Świnki morskie: Zuzia, Anabelka
Kontaktowanie:

Czy uwierzyć weterynarzowi, czy postawił dobrą diagnozę??Pilne!!

Postautor: babyyzzzz » 4 lutego 2015, 14:22

Pisałam niedawno o problemach jednej świnki. Ale nie wiedziałam, że będę mieć nowe problemy z drugą. Otóż od dwóch dni zauważyłam, że moja świnka (która zawsze była wielkim obżartuchem i wodopijkiem ) przestała jeść i pić. To znaczy ona leci do jedzenia, bierze.. próbuje ale zaraz wyrzuca :(. Jak już coś skubnęła to przeżuwanie trwało pięciokrotnie dłużej niż zwykle. Podejrzewałam zęby.Poszłam wczoraj do weterynarza. Pani sprawdziła trzonowce ( i o dziwo są ok), siekacze dolne odrobinę zrównała (po świnka ma je krzywe). Zrobiono jej też w innej lecznicy rtg pyszczka ( maskara jak pan weterynarz się obchodził z moim zwierzakiem :( , nie wiedział nawet jaką ilość środka uspokajającego podać śwince). W każdym bądź razie podobno rtg wykrył jakieś zrosty kostne w rejonie prawego policzka. Skąd się to wzięło? Ani nigdy mi nie upadła, nie mam w domu dzieci. Dostała zastrzyk przecibólowy, witaminę c i sól fizjologiczną. Po powrocie do domu (pewnie przez działanie środka przeciwbólowego) zaczęła powoli wcinać wszystko po kolei. Ale dziś niestety jest beznadziejnie... od rana skubnęła troszeczkę siana i nic więcej. Dzwoniłam do pani weterynarz mam przyjść po kolejny zastrzyk przeciwbólowy i kroplówkę... ale ja się pytam po co? To przecież tylko zamaskuje ból. Ona każe ją karmić ze strzykawki, uważa , że dzięki zastrzykom plus karmienie świnka przestanie kojarzyć ból z jedzeniem.. Ale ja się pytam jak :( ? Jak świnka nie chce, wyrywa się... :( :( :( próbujemy na siłę, ale ona nie chce :( . Wiem, że coś jest źle, że coś z pyszczkiem, bo nawet sobie nie potrafi złapać ziarnka słonecznika i mieli go chyba z minutę... Ale co to jest? Ona ma apetyt, ale nie może jeść.... Czy ktoś zna kompetentnego lekarza w rzeszowie lub ostatecznie okolicach? Ja byłam w lecznicy agamat.


Awatar użytkownika

Elly
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 3 października 2014, 16:09
Kontaktowanie:

Re: Czy uwierzyć weterynarzowi, czy postawił dobrą diagnozę??Pilne!!

Postautor: Elly » 4 lutego 2015, 14:42

Weterynarze to też tylko ludzie, czasami się mylą. Ludzkim lekarzom też się to zdarza... Koniecznie idź do innego weterynarza, skonsultuj z nim diagnozę wcześniejszej wetki.

Sprawdź na stronie SPŚM polecanych wetów w Rzeszowie.


Awatar użytkownika
Jaśka
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 30 grudnia 2014, 20:49
Świnki morskie: Pusia [2009-2014], Bu-Ba [2014-????]
Kontaktowanie:

Re: Czy uwierzyć weterynarzowi, czy postawił dobrą diagnozę??Pilne!!

Postautor: Jaśka » 4 lutego 2015, 19:33

"próbujemy na siłę, ale ona nie chce :( " na siłę? Nic na siłę nie trzeba, trzeba tylko umieć się posługiwać (znaczy że spróbuj nakłonić jakoś zwierzaczka). A co do weterynarza to ja nie wiem... Aczkolwiek jak to napisała powyżej Elly weterynarze mogą się mylić, może jest coś z brzuszkiem a nie z zębami. Idź do innego.

Nie jestem miła:) Więc zastanów się jak chcesz hejtować:)

Awatar użytkownika
babyyzzzz
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 18 stycznia 2012, 9:45
Świnki morskie: Zuzia, Anabelka
Kontaktowanie:

Re: Czy uwierzyć weterynarzowi, czy postawił dobrą diagnozę??Pilne!!

Postautor: babyyzzzz » 5 lutego 2015, 8:26

Niestety nie jest to takie proste.. nakłonić świnkę.. zwłaszcza tak upartą jak moja..
W każdym bądź razie byłam wczoraj z nią u weterynarza.. dostała zastrzyk przeciwbólowy plus kroplówkę podskórną. Dostałam też lek przeciwbólowy do domu. Mam przez 4 dni dawać jej po jednej kropli. Pani weterynarz powiedziała, że ten naciek który widnieje na zdjęciu rtg to rozpoczynający się ropień.. :sad: . Pytam się jej więc co zrobić jak to zlikwidować... a ona, że póki nie wyjdzie na zewnątrz policzka to nic nie może zrobić :( . Aha.. czyli mam patrzeć jak się zwierzę wykańcza... :( . Wczoraj świnka nie zjadła prawie nic :sad: , tylko lekko siano skubnęła..

Cały czas tylko śpi.. widać, że cierpi.. dziś z rana wzięła się troszkę za siano.. Wody nawet nie tknęła. Idę dziś do innego weterynarza..

Niestety moje miasto to zad...ie i weterynarze są od piesków i kotków.. na mnie patrzą jak na wariatkę (starą babę co się bawi w chowanie świnek :( ). Nie wiem mam wrażenie, że widzą we mnie kurę znoszącą złote jajka.. a pomocy nikt nie potrafi udzielić.


Awatar użytkownika
Susłowata
Użytkownik
Posty: 182
Rejestracja: 11 marca 2013, 19:45
Świnki morskie: Dropsio
Kontaktowanie:

Re: Czy uwierzyć weterynarzowi, czy postawił dobrą diagnozę??Pilne!!

Postautor: Susłowata » 6 lutego 2015, 14:52

Ale jak podajesz jedzenie? Świnka ma najwyraźniej problem z pobieraniem pokarmu, czyli sama raczej jeść nie zacznie. Weź granulat z karmy, dodaj trochę wody tak żeby karma odrobinkę namokła, rozgnieć karmę na papkę i karm tym czymś świnkę strzykawką (bez igły rzecz jasna) prosto do pyszczka, tak jakbyś podawała wit. C.

Tylko durnie twierdzą, że zwierzęta nie mają duszy...
Caviarniana Dropsio

Awatar użytkownika
Jaśka
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 30 grudnia 2014, 20:49
Świnki morskie: Pusia [2009-2014], Bu-Ba [2014-????]
Kontaktowanie:

Re: Czy uwierzyć weterynarzowi, czy postawił dobrą diagnozę??Pilne!!

Postautor: Jaśka » 7 lutego 2015, 17:20

A jeżeli nie chce tak "na siłę" to weź strzykawkę (z papką oczywiście) obsmaruj ogórkiem (żeby zapach był) lub innym warzywem/owocem. Może wtedy nakłoni się na jedzenie ze strzykawki. I nawet to polubi :) Ja (na całe szczęście) nie miałam jeszcze takiego problemu ze świniaczkiem, więc nie wiem za bardzo co jeszcze Ci poradzić .
Mam nadzieję że pomogłam :)

Nie jestem miła:) Więc zastanów się jak chcesz hejtować:)

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Dołącz do nas