Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świerzb czy grzybica oto jest pytanie...?!

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Awatar użytkownika
chupakabra
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 24 czerwca 2014, 17:39
Świnki morskie: Kłaczek-Tucik [*]
Kontaktowanie:

Świerzb czy grzybica oto jest pytanie...?!

Postautor: chupakabra » 20 lutego 2015, 14:14

Jestem wściekła na wetów do których udałam się z moją świnką by postawić diagnozę i wyleczyć ją. Jeden i drugi nie mają za bardzo pojęcia co dolega mojemu świniakowi, a on się męczy. Myślałam, że jestem już blisko wyleczenia, że to już koniec. Okazało się, że nie, dziś obejrzałam dokładnie świniaka, no i znalazłam kilka strupków pod sierścią, łuszczącą się skórę i duży wyłysiały plac na czubku głowy z taką jakby skorupką, w uszach głęboko jest skorupka, jakby sucha skóra, ogólnie jakaś ta sierść dziwna, jakby jej ubywało. Świniak nie drapie się już tak często, ale problem jest. Ogólnie mam problem z moim świniakiem bo ma długą dosyć gęstą sierść i ciężko się dopatrzeć czegokolwiek. Jutro wizyta u weta, jak mi nie powie czegoś konkretnego o chorobie mojej świnki to go opi... xD :evil: xD :mad: tzn. powiem mu jak bardzo mi pomógł uszczuplić portfel. Zamieszczam foto tego placka na głowie, może czyjaś świnka też coś takiego miała i została u niej postawiona odpowiednia diagnoza? :( :(
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Awatar użytkownika

Agma502
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 24 listopada 2014, 19:32
Kontaktowanie:

Re: Świerzb czy grzybica oto jest pytanie...?!

Postautor: Agma502 » 20 lutego 2015, 21:30

Mi to wygląda na grzybicę podobny strup się zrobił mojemu świniakowi właśnie przy grzybicy :confused: U twojej świnki trochę ciężko ocenić bo ma ciemną sierść i skórę i to się zlewa w całość.


Awatar użytkownika
Iris
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 4 listopada 2014, 12:33
Lokalizacja: Poznań
Świnki morskie: Teemo i Firo [*]
Kontaktowanie:

Re: Świerzb czy grzybica oto jest pytanie...?!

Postautor: Iris » 21 lutego 2015, 16:29

Niedawno wróciłam od weta z bardzo podobnym problemem u moich świnek i okazało się, że to pasożyt. Dostały zastrzyki w swe szanowne tyłki ;) Kluczowe okazało się pobranie włosa oraz skóry (scotch test) celem dokładniejszego obejrzenia... Może warto zasugerować je weterynarzowi? :> Dodam, że mój prosiak Firo również ma ciemną skórę i ciężko było cokolwiek dostrzec, ale warto też dokładnie obadać to, co znajduje się na włosach świnki.


Awatar użytkownika
chupakabra
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 24 czerwca 2014, 17:39
Świnki morskie: Kłaczek-Tucik [*]
Kontaktowanie:

Re: Świerzb czy grzybica oto jest pytanie...?!

Postautor: chupakabra » 22 lutego 2015, 22:08

Mój świniak u drugiego weterynarza miał pobierane zeskrobiny i włosy, obejrzane pod mikroskopem i stwierdzono grzyb. Diagnoza potwierdzona dziś(u tego samego weta): nawrót grzybicy, no niestety nie takie łatwe to do wyleczenia u długowłosych świnek. Dziś świniaka obcięłam, a taki bidulek niecierpliwy, nie lubi tego. Leczymy ponownie, jestem dobrej myśli. Tylko, że znów fungidermem...jakoś mnie to do końca nie przekonuje. Vet zapewniał, że to dobry środek i przy kontrolnej wizycie zdecyduje czy wprowadzić coś nowego. Jeszcze zastanawiam się nad wyrzuceniem (niestety) poduszek które uszyłam dla prosiaka. Możliwe, że tam sobie grzybek pozostał i znów zaatakował. Fakt jest taki, że nie prałam ich w wysokiej tempeaturze, max 60 st. wyżej u mnie w pralce nie da się ustawić. Dziękuję za zainteresowanie tematem.


Awatar użytkownika
Iris
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 4 listopada 2014, 12:33
Lokalizacja: Poznań
Świnki morskie: Teemo i Firo [*]
Kontaktowanie:

Re: Świerzb czy grzybica oto jest pytanie...?!

Postautor: Iris » 23 lutego 2015, 21:44

Ech, trzymam kciuki za szybki powrót świnki do zdrowia :)


Dorothi
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 27 lutego 2015, 14:39
Kontaktowanie:

Re: Świerzb czy grzybica oto jest pytanie...?!

Postautor: Dorothi » 8 marca 2015, 13:12

Z grzybem trudna walka i przetrwalniki czesto zostają w poduszkach, legowiskach, drewnianych domkach. Radzę po kuracji wszystko wyrzucić a klatke i kuwete zdezynfekować wodą z octem, to samo miski, poidełka, wszystko. I uważać na siebie, bo łatwo można się zarazić.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

  • Dołącz do nas