Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Grzybica świnki czym leczyć ?

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
posek
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 7 marca 2015, 12:23
Lokalizacja: Świętochłowice
Świnki morskie: Alvin
Kontaktowanie:

Grzybica świnki czym leczyć ?

Postautor: posek » 7 marca 2015, 12:48

Witam . Miesiąc temu wraz z żoną kupiliśmy świnkę w zoologicznym. Wydawała się zdrowa i nic jej nie dolegało.
tydzien temu zaczeła łysieć nad noskiem, poszliśmy w czwartek do weterynarza, wzięła próbki sierści do badan oraz psiknela w chore miejsce fungiderm, gadała jakby nie pomoglo, to mam sie do niej zglosic za 2 tygodnie. Po ilu dniach powinny być jakies poprawy , czy nie powinien dodatkowo kupic jeszcze czegos na bazie clotrimazolu i smarować ?
Obserwuja świnke i rzadko szkrobie te chore miejsce , jest bardzo energiczna , wcina i przybiera na wadze srednio 10gr na tydzien. Dodatkowo czesto psika i ma troche zasuszony nos , Pani weteryniarz powiedziala abym dodawal do wody 8 kropelek witaminy c wiec tak robie, tylko martwi mnie ta grzybica.Jeśli chodzi o pożywienie dostaje dziennie karme dla świnek , marchew, jabłko oraz niedawno zmienione siano na takie z dodatkiem ziół, dodatkowo zamiast trocin wysypuje jej czciółke ekologiczną (sprasowane paleczki)
wysylam zdjęcie

https://www.dropbox.com/s/iscr1fosta141jt/20150306_202636.jpg?dl=0

Prosze o wasze rady.


Awatar użytkownika

Agma502
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 24 listopada 2014, 19:32
Kontaktowanie:

Re: Grzybica świnki czym leczyć ?

Postautor: Agma502 » 7 marca 2015, 18:46

Hej :) moj prosiak tez przeszedl grzybice ale bral na nia tabletki.Weterynarz nie kazala niczym smarowac bo tabletka dzialala na grzyba od wewnatrz.Byl to poczatek choroby,wiec po krotkim czasie sladu nie bylo po zmianach skornych ale tabletke(a raczej jej malenka czesc) bral przrez 60 dni.Jedyny problem to byl tylko z podzieleniem tabletki na 16 czesci :evil: ale zadzialala wiec super.Witaminy nie podaje sie do wody bo sie utlenia szybko i to sie z celem mija,lepiej pokropic nia warzywko ktore swinka lubi byle nie ogorka.Pozdrawiam i zycze zdrowka dla swinki :bye:


Dorothi
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 27 lutego 2015, 14:39
Kontaktowanie:

Re: Grzybica świnki czym leczyć ?

Postautor: Dorothi » 7 marca 2015, 20:34

Nie wygląda to najlepiej. Jednokrotne popsikanie fungidermem niewiele da. To trzeba codziennie psikać przez dłuższy czas. Najlepszą maścią na grzyba jest Terbiderm, do kupienia bez recepty w aptece (to maść dla ludzi). Smarować raz lub dwa razy na dzień przez tydzień lub dwa. Niestety grzyba leczy się długo, trzeba kremować jeszcze kilka dni po tym jak już skóra wygląda normalnie, bo grzyb może się odnowić. Można też kupić dodatkowo preparat OVER ZOO Myco Stick - Spray Przeciwgrzybiczny 50 ml, za 15 zł w internecie. I można też wykąpać świnkę w Nizoralu, ale dokładnie ją osuszyć, żeby mokra nie siedziała w klatce, bo się przeziębi. I radzę nie dotykać tego chorego miejsca rękami bez rękawiczek, bo grzyb łatwo przenosi się na człowieka. Albo po dotykaniu świnki dokładnie umyć ręce lub zdezynfekować spirytusem. niech dzieci nie głaskają świnki dopóki się nie wyleczy. Powodzenia
Ostatnio zmieniony 7 marca 2015, 20:53 przez Dorothi, łącznie zmieniany 2 razy.


Awatar użytkownika
wie-kot
Użytkownik
Posty: 169
Rejestracja: 28 stycznia 2015, 20:21
Lokalizacja: Bydgoszcz
Świnki morskie: Niko & Nesquik
Kontaktowanie:

Re: Grzybica świnki czym leczyć ?

Postautor: wie-kot » 7 marca 2015, 20:46

Nie masz przypadkiem trocin w klatce? Mój kichał i zmiana trocin na drybeda pomogła od razu. Można się też starać kupować trociny jak najgrubsze. Te drobno zmielone dostają się do noska.

:tooth: Nulla vis maior pietate vera est!!!!! :tooth:
K+B=A

Dorothi
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 27 lutego 2015, 14:39
Kontaktowanie:

Re: Grzybica świnki czym leczyć ?

Postautor: Dorothi » 7 marca 2015, 20:49

Kichanie może być przez trociny, ale drybeda bym nie kupowała teraz, kiedy świnka ma grzyba, bo po kuracji i tak trzeba będzie wszystko wyrzucić, nie da się tego zdezynfekować. Drewniane domki też trzeba będzie wyrzucić. Kuwetę zdezynfekować octem. Współczuję, mam nadzieję, że uda się szybko świnkę wyleczyć.


posek
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 7 marca 2015, 12:23
Lokalizacja: Świętochłowice
Świnki morskie: Alvin
Kontaktowanie:

Re: Grzybica świnki czym leczyć ?

Postautor: posek » 8 marca 2015, 19:51

Świnka chyba powoli wraca do zdrowia w miejscu wyłysienia , nadal są takie strupki, ale nie widze krwawienia i zaczyna odrastać sierść, domek posiadałem ale wyciągłem z innech przyczyn, aby oswoić świnkę bo robiła się dzika i za każdym razem gdy kogoś zobaczyła to do niego zmykała, domek nie powinien byc zainfekowany bo był wyciagniety przed chorobą, byłem ponownie u weteryniarza i kazała mi poczekac te 10 dni co bedzie się działo , tak jak wpominałem wcześniej popsikała fungidermem, od 5 dni podaje mojej śwince kilka kropli wit c do poidełka "Cebion" zgodnie z zaleceniem wet. jeśli sie nie poprawi to antybiotyk. Jeśli chodzi o podłoże nie stosuje trocin tylko te prasowane pałeczki drewniane chyba eko ściółka czy coś takiego, mam nadzieje że się wyleczy, myślałem o kupnie tego fungider'u, ale jest to tylko na zamówienie , jeśli chodzi o maść , posmarowałem raz c lotrimazol, niestety świnka niechce sie zbydnio dać dotknąć w te miejsce , cały czas trząsąc głową, a poco mam ją stresować , lepiej by było coś w płynie albo sprayu , wiem ze c lotrimazol jest też w sprayu, może taki kupić ?


Awatar użytkownika
wie-kot
Użytkownik
Posty: 169
Rejestracja: 28 stycznia 2015, 20:21
Lokalizacja: Bydgoszcz
Świnki morskie: Niko & Nesquik
Kontaktowanie:

Re: Grzybica świnki czym leczyć ?

Postautor: wie-kot » 8 marca 2015, 20:43

Jeśli na drewniane pałeczki nic nie nakładasz (mata łazienkowa, drybed itp) to one, po zużyciu, rozpadając się na pyłek, mogą podrażniać nos.

:tooth: Nulla vis maior pietate vera est!!!!! :tooth:
K+B=A

posek
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 7 marca 2015, 12:23
Lokalizacja: Świętochłowice
Świnki morskie: Alvin
Kontaktowanie:

Re: Grzybica świnki czym leczyć ?

Postautor: posek » 8 marca 2015, 21:44

Czyli co powinienem uzyc zamiast trocin i tych paleczek ?


Awatar użytkownika
wie-kot
Użytkownik
Posty: 169
Rejestracja: 28 stycznia 2015, 20:21
Lokalizacja: Bydgoszcz
Świnki morskie: Niko & Nesquik
Kontaktowanie:

Re: Grzybica świnki czym leczyć ?

Postautor: wie-kot » 8 marca 2015, 22:17

Pałeczki mogą być, ale daj na nie mate łazienkową, bo drybed faktycznie nada sie, ale po grzybicy. Mata przepuszcza mocz, ale izoluje od mokrego podłoża i chroni łapki. (Pani z hodowli, w której kupowałam prosiaki mówiła o przypadkach złamania łapki, która zjechała z tych pałeczek) A swinki są baardzo wygodne i lubią mieć miekko. Tylko trzeba zwrócić uwagę, czy świnka jej nie zjada. W galerii klatek jest mnustwo przykładów.

:tooth: Nulla vis maior pietate vera est!!!!! :tooth:
K+B=A

posek
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 7 marca 2015, 12:23
Lokalizacja: Świętochłowice
Świnki morskie: Alvin
Kontaktowanie:

Re: Grzybica świnki czym leczyć ?

Postautor: posek » 9 marca 2015, 10:46

śwince zaczynają juz odrastać włoski w miejscu wyłysienia, byc może jest juz jakas poprawa,

https://www.dropbox.com/s/n7gn0qhaw4w7avr/20150309_095733.jpg?dl=0

tylko dziwi mnie jedno, świnka ma ostatnio straszny apetyt, moja kobieta ważyła ją 4 dni temu miała 200gr dziś ważyłem i ma 215gr i duży brzuszek, czy to normalne ?


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

  • Dołącz do nas