Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Forum poświęcone utrzymaniu czystości w klatce.
Pusia&Misia
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 20 listopada 2014, 23:52
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: Pusia&Misia » 20 listopada 2014, 23:57

Ja mam takie pytanko. Ja się boję że swinka mi zje tą mate i jej to zaszkodzi, czy moje obawy są słuszne? Mi świnka nie je tych granulek mam z Pinio granulki, aktualnie korzystam z trocin i granulatu Pinio ^-^ :) jeszcze


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Bibu
Użytkownik
Posty: 258
Rejestracja: 14 listopada 2014, 11:25
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: Bibu » 22 listopada 2014, 20:46

Pusia&Misia pisze:Ja mam takie pytanko. Ja się boję że swinka mi zje tą mate i jej to zaszkodzi, czy moje obawy są słuszne? Mi świnka nie je tych granulek mam z Pinio granulki, aktualnie korzystam z trocin i granulatu Pinio ^-^ :) jeszcze


Moje świnki na początku podskubaly matę, ale nieznacznie, a teraz dały jej spokój. Polecam spróbować bo naprawdę bardzo łatwo się czyści bobki i jest porządek ;)


Awatar użytkownika
bella_
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 24 października 2013, 14:53
Lokalizacja: Gdynia
Świnki morskie: Nutka i Lusia
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: bella_ » 23 listopada 2014, 19:27

Można zniechęcać świnki do gryzienia maty poprzez skropienie jej cytryną. Czasem pomaga, chyba że polubią ten smak ;) Można dać więcej rzeczy do gryzienia, drewienek czy gałązek żeby miały inne zajęcie. Ostateczność to odwrócenie maty na białą część, czytałam że bardzo skuteczne.
Ponoć maty w kolorze naturalnym, brązowym są częściej gryzione niż te mocno kolorowe. U mnie beżowo-brązowa nie tknięta a różowo-tęczowa "sprawdzona" przez świnki :P
Musisz sprawdzić. Jest to wygoda i dla świnki i dla Ciebie.

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: GalaxySparkle » 24 listopada 2014, 22:22

U nas są dwie beżowo-brązowe i poskubane. ;) Aczkolwiek, wydaje mi się, że nowych śladów gryzienia nie ma, czyli chyba przekonała się, że to nie jest dobre. Za to gałązka, którą specjalnie ma do gryzienia, nie jest ciekawa, domek smaczniejszy. Z cytryną też nie wyszło, bo smarowałam nią takie gumowate kółka od wieszaka, które wyjątkowo smakowały, ale po jakimś czasie cytryna została chyba uznana za przyprawę do tych kółek...
W każdym razie, matę polecam. Przesiadłam się z ręczników, ponieważ długowłosy świnek nie potrafił się nauczyć korzystania z kuwety, a tak polubiłam, że dla krótkowłosej też stosuję. Jest czysto, porządnie i łatwo posprzątać, a przede wszystkim, nie muszę sprzątać co dwa dni, jak to było z ręcznikami. Kiedyś się obawiałam, że to fe tak nie sprzątać długo, ale żwirek wspaniale daje radę pod matą.


Awatar użytkownika
Arya90
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 16 stycznia 2015, 11:39
Lokalizacja: Września
Świnki morskie: Rico i Teddy
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: Arya90 » 17 stycznia 2015, 20:21

U nas świnka nie zabrała sie za matę. Nie wiem, czy kolor ma znacznie przy tym, ale mamy czerwoną. Mata jest fajna :) Bardzo łatwo się sprząta i jest mega czysto :)


annes
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 17 stycznia 2015, 11:54
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: annes » 17 stycznia 2015, 22:16

Żwirek jest zdecydowanie lepszy. Przede wszystkim nie są sztucznie pakowane zapachem. Tak widziałam takie trociny zapachowe (katastrofa dla zwierzaka), które niby miały eliminować brzydkie zapachy zwierzaka. Żwirek może być BIO KOT, może też być: PIGWA. Jest wiele nazw, nawet ten na wagę się nadaje. Swojej śwince na sianko daję mięciutki materiał, by wygodnie się leżało. Zamierzam poszyć jej legowiska, ale z tym muszę poczekać aż będzie całkiem oswojona. Na razie tylko patrzy z domku i patrzy :)

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

enka5152
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 13:27
Świnki morskie: Misia i Nutka <3
Za Tęczowym Mostem: Dora [*]
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: enka5152 » 29 stycznia 2015, 12:39

Ja stosuję na sam spód żwirek drzewny, a na daję trociny.

Misia i Nutka <3
Dora [*] <3

Awatar użytkownika
Bibu
Użytkownik
Posty: 258
Rejestracja: 14 listopada 2014, 11:25
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: Bibu » 29 stycznia 2015, 13:03

Ja na żwirek daję matę łazienkową którą piorę co tydzień. Jest ok. Świnki mają do leżenia hamak i kocyk.


Spicy78
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 23 stycznia 2015, 16:31
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: Spicy78 » 29 stycznia 2015, 20:26

Ja też bym wolała dać na żwirek matę, bo mam alergię na pyłki.. no ale moi Panowie są strasznymi gryzoniami i niestety mata byłaby zaraz zjedzona.. Tak, że u mnie tradycja- żwirek+ trociny.


Awatar użytkownika
Olencjanna
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 30 grudnia 2014, 3:21
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Nela i Zula ♥
Kontaktowanie:

Re: Siano, trociny, żwirek,podklady,drybed-czym wykladac kuwete?

Postautor: Olencjanna » 5 lutego 2015, 3:29

Jestem posiadaczką świniaczki od dwóch miesięcy i powiem Wam szczerze, że szału dostaje już z tymi wiórkami ;) myślę, że Nela też, bo co wracam ze szkoły 1/3 wiórek leży poza klatką.. Zastanawiałam się ostatnio nad tymi matami łazienkowymi i w IKEA natrafiłam na oto coś takiego:

http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20163963/

Co o tym myślicie? Czy byłoby to dobre, a pod to żwirek? Czy lepsza zwykła łazienkowa mata? Chciałabym sobie ułatwić sprzątanie :) Czy ta mikrofibra się sprawdza?

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Sprzątanie i podłoża”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

  • Dołącz do nas