Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Jak nauczyć świnkę kuwetowania?

Forum poświęcone utrzymaniu czystości w klatce.
diamencik
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 5 sierpnia 2013, 15:01
Lokalizacja: Wrocław
Świnki morskie: Reksia Mopsia Łatka
Kontaktowanie:

Re: Jak nauczyć świnkę kuwetowania?

Postautor: diamencik » 4 września 2013, 0:42

Może zdarzyć się, że świnka ponadgryza matę, moja Reksia trochę poskubała matę, bo chciała się wcisnąć do kąta za kuwetę :] Zabawne, że kiedy miała w klatce granatową kuwetę, nie chciała do niej wchodzić, za żadne skarby! Natomiast z tej błękitnej korzysta z upodobaniem :shock:
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Fionka
Użytkownik
Posty: 319
Rejestracja: 2 sierpnia 2013, 10:53
Lokalizacja: Płock
Świnki morskie: Iga, Tosia & Tosiek :)
Kontaktowanie:

Re: Jak nauczyć świnkę kuwetowania?

Postautor: Fionka » 7 września 2013, 22:09

hmmm to może dlatego Iga boi się kuwety, bo jest czerwona?? :) to chyba muszę kupić inny kolor :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

monika20511
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 5 października 2013, 17:11
Kontaktowanie:

Re: Jak nauczyć świnkę kuwetowania?

Postautor: monika20511 » 13 czerwca 2014, 15:12

Moja świnka w klatce zachowuje się standardowo, czyli załatwia się gdzie popadnie, a najchętniej w domku. Jednak nauczyłam ją ciekawej rzeczy mimo, że w domu trochę śmieją się ze mnie :blush: Kiedy trzymam ją na rękach dłuższy czas lub kiedy siedzi sobie na kocyku, wiadomo że po pewnym czasie napaskudzi. Wkładam ją zatem co jakiś czas do umywalki a ona załatwia się na zawołanie. Wszystko szybko sprzątam, mocz spłukuje i jest spokój. Dziwnie to wygląda, ale świnka po włożeniu do umywalki na prawdę wie co ma tam zrobić :lol:


Awatar użytkownika
Nejvii
Hodowca
Posty: 137
Rejestracja: 18 maja 2014, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Świnki morskie: hodowla Nejvii Cavia
Kontaktowanie:

Re: Jak nauczyć świnkę kuwetowania?

Postautor: Nejvii » 13 czerwca 2014, 15:32

Nie każda świnka nauczy się korzystania z kuwety. Faktem jest, że prosiaki rozróżniają kolory i prawdopodobnie ma to jakiś wpływ.

Monika, u Ciebie nieco odwróciło się rozumienie przez świnkę 'co jest kuwetą'. Wynika to z faktu, że dotychczas używałaś trocin na całej powierzchni klatki, a nie tylko w miejscu 'do siusiania'.


Awatar użytkownika
Wiktorek
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 25 czerwca 2014, 13:39
Lokalizacja: Poznań
Świnki morskie: Wiktor

Re: Jak nauczyć świnkę kuwetowania?

Postautor: Wiktorek » 25 czerwca 2014, 14:30

:) Witam mam od tygodnia kuwetkę jest w tym miejscu gdzie świnka robiła wcześniej ale nie chce robić do kuwety znalazła sobie inne miejsce.Świnka ma ok. 4miesięcy z nami jest niecałe 2 miesiące,czy jest możliwość że zacznie korzystać z kuwety.Podkładam jej do kuwety to co zrobi w innym miejscu żeby wiedziała że ma tam robić ale nie chce,wraca na poprzednie miejsce.Podpowiedzcie coś więcej bo jest to nasza pierwsza świnka a raczej świnek Wiktor.posting.php?mode=reply&f=81&t=4263#


Awatar użytkownika
polik1
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 7 sierpnia 2014, 7:32
Lokalizacja: Paproć
Świnki morskie: Geralt i Jaskier!!!
Kontaktowanie:

Lokum dla pierwszych świnek

Postautor: polik1 » 8 sierpnia 2014, 21:33

Witam wszystkich serdecznie!

Od dłuższego czasu nosiłem się z kupnem zwierzątka i padło na świnki. Uwielbiam głaskać zwierzęta i właściwie jestem kociarzem, ale wydanie 1000-1500zł za rasowego ragdolla i odpowiednia nad nim opieka leżą poza moimi możliwościami finansowymi. Do świnek natomiast mam duży sentyment - miałem dwie w dzieciństwie, ale były trzymane w naprawdę koszmarnych warunkach, aż strach o tym pomyśleć, porównując do znalezionych w Internecie zaleceń. No i są odrobinę mniej wymagające finansowo.

Tak więc świnki - postanowiłem kupić dwójkę, żeby nie było depresji - moja mi w zupełności wystarczy :) Najbliższa hodowla ze świnkami na sprzedaż to Hanaville, z której wybrałem Juana (http://www.hanaville.pl/mioty/J11/j11.htm) i Gaela(http://www.hanaville.pl/mioty/G11/g11.htm). Jakoś nie ufam hodowlom w sklepach zoologicznych, wszystkie zwierzaki wyglądają tam na zabiedzone - albo to tylko takie moje skrzywienie

Żeby świnkom dogodzić, zamówiłem przestronna klatkę (Fernplast Casita 100), i na początek spróbuję podawać karmę Versele Laga Complete. Podłoże to żwirek drewniany przykryty drybedem.

Przechodząc do rzeczy najważniejszych:

Jak myślicie, czy jest szansa przekonać świnki, żeby załatwiały się w kuwetę? Na pewno ułatwiłoby to sprzątanie. Tylko czy powinienem wstawić jedną kuwetę dla każdego samca? I co powinno się znaleźć w kuwecie jako podłoże?

Czy świnki będą spać razem w jednym domku? I czy powinienem go jakoś dodatkowo wymościć?

Jak często powinienem wywieszać zwierzątkom kolbę? Raz na tydzień, dwa, dopiero jak zjedzą i czy zrobić im kilka dni przerwy?

Przepraszam za pytania z kilku działów, ale no cóż, jestem ździebko leniwy :lol: No i życzcie powodzenia! :)


Marcelina
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 6 kwietnia 2014, 12:07
Lokalizacja: Góra
Kontaktowanie:

Re: Lokum dla pierwszych świnek

Postautor: Marcelina » 8 sierpnia 2014, 21:49

Oh, Juan <3 Był moim kandydatem do kupna.

Nie wszystkie świnki dają się nauczyć korzystania z kuwety. Należy ją położyć w miejscu, w którym zazwyczaj załatwiają się świnki.
Kolby nie są polecane. To niezdrowe i bardzo tuczące jedzonko :)


Awatar użytkownika
Engi
Moderator
Posty: 445
Rejestracja: 16 sierpnia 2011, 13:35
Świnki morskie: [*]
Kontaktowanie:

Re: Jak nauczyć świnkę kuwetowania?

Postautor: Engi » 9 sierpnia 2014, 15:32

Świnki rzadko uczą się korzystać z kuwet niestety. Ale próbuj może się uda. Moja jedna w miarę załapała i sikała w wyznaczone miejsce za to druga wszędzie. O bobach juz nie wspominam, obydwie robiły gdzie popadnie xd Od siebie dodam, że dry bed przy dwóch prosiakach u mnie się nie sprawdził. Trzeba było go sprzątać parę razy dziennie z kup, żeby było względnie. Po za tym szybko zaczynało śmierdzieć. Za to przy jednej świni super. Raz dziennie wytrzepać, wszystko suche, nic nie było
czuć. No i jeszcze jako moderator, następnym razem szukaj zanim założysz nowy temat. Plus, lenistwo nie jest cechą, którą się szczycić trzeba. Jeden temat, jeden problem, bo potem robi się syf na forum.

Obrazek

Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Jak nauczyć świnkę kuwetowania?

Postautor: GalaxySparkle » 9 sierpnia 2014, 15:40

Ja do kuwety sypię żwirek drewniany, niezbrylający, a na to kładę dywanik lub matę łazienkową przecięte do takiego trójkątnego kształtu kuwety. Przepuszcza mocz, który zostaje wchłonięty przez żwirek, a bobki wystarczy strzepać. Nic nie śmierdzi, a świnki mają mięciutko pod łapeczkami. Jeśli nauczą się korzystać z kuwety, drybed i żwirek w całej klatce staną się zbędne, no chyba że zaczną se sikać w domku, bo też niektóre świnki lubią tak oznaczać domek. W domku powinno być jakieś legowisko, kocyk, cokolwiek miłego do spania. Czy się podzielą jednym domkiem i kuwetą, to już zależy od ich charakterów. Są młodziutkie, więc powinny się łatwo do siebie przywiązać, ale z drugiej strony mają jeszcze przed sobą okres dojrzewania.

B.dobrze, że nie kupujesz w zoologicznych. Świnki ze sklepów pochodzą z pseudohodowli i faktycznie są zaniedbane. Dużo złego można by powiedzieć na temat ich losu. :(

PS: Super imiona dla świnek. :)


Awatar użytkownika
polik1
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 7 sierpnia 2014, 7:32
Lokalizacja: Paproć
Świnki morskie: Geralt i Jaskier!!!
Kontaktowanie:

Re: Jak nauczyć świnkę kuwetowania?

Postautor: polik1 » 9 sierpnia 2014, 21:36

To proponujecie kuwetę postawić na drybedzie, czy wyciąć w nim dziurę wielkości kuwety tak, żeby poziom był mniej więcej jednakowy?


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Sprzątanie i podłoża”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas