Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Swinka morska gubi sierść

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Akashari2

Swinka morska gubi sierść

Postautor: Akashari2 » 16 lutego 2011, 14:08

Czesc, mój prosiaczek od kilkunastu dni gubi sierść, włosy wychodzą mu po całej powierzchni ciała, domek ma z materiału i cały po nocy jest w włosach, wystarczy że go pociagne za siersc - zostaje mi ona w ręce. Byłem z nia u weta (specjalisty od gryzoni) tydzień temu i wszystko wporządku. co je, VL- cavia nature re-balance + pietruszka, chodowana bazylia, brokuły, troszke marchewki i jabłka. daje jej wit C. woda przegotowana. Apetyt ma, tylko czasami kicha ale tak ma od urodzenia.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Sensibles
Zasłużony
Posty: 2500
Rejestracja: 2 grudnia 2010, 21:26
Lokalizacja: Szczecin
Świnki morskie: Xsara [*], Funiek
Kontaktowanie:

Re: Swinka morska gubi sierść

Postautor: Sensibles » 16 lutego 2011, 14:36

Witaj. To, że świnka gubi sierść jest normalne. Jeśli weterynarz powiedział, że wszystko jest w porządku to według mnie nie ma powodów do niepokoju. Co do żywienia - karma jest w porządku, ale ja zmieniłabym wodę na źródlaną. Kamień z czajnika może być szkodliwy dla świnek, dlatego najbezpieczniej jest spajać wodę źródlaną.
Co do pokarmów świeżych - radziłabym ci zastosować jakąś dietę, coś sobie ułożyć, a nie karmić w obojętnych ilościach i kiedy chcesz. Tutaj jest zamieszczona świetna dieta:
http://swinkimorskie.org/sforum/viewtop ... sc&start=0
Tutaj masz trochę więcej o sposobie układania takich diet:
http://swinkimorskie.eu/forum/viewtopic ... 90&start=0
Witamina C nie jest potrzebna, jeśli stosujesz odpowiednią dietę, np. tą z powyższych linków.

Idąc cmentarną aleją szukam Ciebie, mój przyjacielu.

Akashari2

Re: Swinka morska gubi sierść

Postautor: Akashari2 » 16 lutego 2011, 15:00

ale wczesniej jej tak nie wypadały (mam ja 3 miechy) sprawdzałem ja regularnie ciągnąc za futerko ( brutalne ale był przypuszczenia ze jest chora) i praktycznie nic a teraz cala masa, vet jej sprawdzał skore, serce, płuca itd zdrowa - badał ja w innej sprawie - kichania wtedy nie zauważyłem że tak sie leni.
co do wody to dawałem jej mineralna ale na innym forum mi odradzili ze wzgledu na zbyt duzo minerałow które moga zaszkodzic nerkom.


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Swinka morska gubi sierść

Postautor: vagina_denata » 16 lutego 2011, 15:18

Misiu, kamień z czajnika nie może być szkodliwy. Tj, zapewne byłby, gdyby ktoś go żarł garściami, ale na pewno nie jest szkodliwa przegotowana woda. CaCO3, czyli kamień kotłowy, czyli kamień w czajniku wytrąca się w temperaturze 70*C, a woda wrze w temp. 100*C, czyli po zagotowaniu wody cały kamień jest definitywnie i całkowicie wytrącony. Przy czym jest on cięższy od wody, opada na dno i przykleja się do dna czajnika (czasem też do ścianek). Zakładam, że nikt nie pije wody z tym osadem, tylko nalewa sobie wodę z górnych warstw, albo co jakiś czas czyści czajnik. A zatem nie możliwości, żeby świnka pochłaniała takie ilości kamienia, które mogłyby jej zaszkodzić.
A po drugie wody źródlane tez zawierają sole wapnia, więc tak naprawdę to jest jeden diabeł.
A ściślej rzecz ujmując, wody źródlane zawierają wodorowęglan wapnia, Ca(HCO3)2, który po podgrzaniu do 70*C zamienia się w kamień kotłowy:
Ca(HCO3)2 ---temp.----> CaCO3 + H2O

Mówiąc prościej: jeżeli chodzi o kamień nie ma różnicy czy świnka pije wodę źródlaną czy nieprzegotowaną kranówę. Najbezpieczniejsza jest zwykła, przegotowana woda, zwłaszcza gdy ktoś ma tzw. miękką wodę w kranie.

przepraszam za offtop, ale już któryś raz widzę ten mit.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

admin
Administrator
Posty: 2106
Rejestracja: 20 stycznia 2006, 13:37
Kontaktowanie:

Re: Swinka morska gubi sierść

Postautor: admin » 17 lutego 2011, 13:58

Mam dwa podejrzenia: albo świnka stopniowo zmienia sierść na wiosnę albo to choroba skóry. W przypadku grzybicy u jednej z moich świnek włosy nagle zaczęły wypadać garściami, tworząc łyse połacie.


swinkowski
Użytkownik
Posty: 307
Rejestracja: 13 września 2010, 19:15
Świnki morskie: Filek
Kontaktowanie:

Re: Swinka morska gubi sierść

Postautor: swinkowski » 18 lutego 2011, 13:10

Może to od wiórów lub od sianka :idea: :?: Tak tylko myślę. Świnka może się drapać, gubić sierść, lub to reakcja alergiczna.
WEEB:
Mam dwa podejrzenia: albo świnka stopniowo zmienia sierść na wiosnę albo to choroba skóry

To też weź pod uwagę.

http://sims3zwierzaki.pl/index.php/pl/praca/2206 - kliknij "jestem za" przez 4 dni codziennie!

Gaga
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 8 marca 2011, 21:14
Kontaktowanie:

Re: Swinka morska gubi sierść

Postautor: Gaga » 11 marca 2011, 7:36

Hej!
Czy wypadaja rownomiernie czy plackami? Poza tym opisz jak wyglada siersc.
Co sie tyczy diety to Misiu ma racje. Dobrze byloby ja nie tylko urozmaicic ale rowniez poprawic. Dieta ma te zalete ze nie trzeba podawac osobno witaminy C.
Wracajac do siersci to wyczsz swineczke po czym wykap ja w Nizoralu. W ten prosty sposob stonizujesz skore swinki. Poza tym podaj jej Vita Tonyl i Roboran. Niemniej jednak zanim to zrobisz dokonaj solidnych ogledzin skory. Wejdz prosze na Gorgeous Guineas http://www.gorgeousguineas.com/piggyproblems.html
Porownaj tamtejsze opisy zmian skornych i zdjecia z tym jak wyglada skora Twojej swinki. Jesli stwierdzisz u niej zadnych podobnych zmian wowczas zrob jak Ci radzilam. Poniewaz wszystko bedzie wskazywalo na to ze weeb ma racje. Wiosna idzie i swinka zmienia siersc. Nie wspomne ze po zimie zapewne ma niedobor witamin, dlatego Vita Tonyl dobrze jej zrobi. Nasz Theo (rasowa peruwianka) kilka tygodni temu zaczal nagle tracic siersc. Garsciami. Po ogledzinach pani doktor stwierdzila ze nie ma zadnej patologii, i zalecila kapanko, a potem witaminki, witaminki, witaminki. Po tyg. wlosy przestaly wypadac, Theo przestal sie zloscic ze Ewka czesze go dwa razy dziennie, a my przestalismy sie martwic.
Na tym web site znajdziesz doskonale zdjecia, niestety opisy sa po angielosku, wiec jesli bedziesz mial problemy to daj znac. Przetlumacze i wyjasnie Ci wszystko. I nie martw sie na zapas. Powiedz swinusi ze juz wkrotce bedzie miala slonca do woli wiec niech nie robi Ci swintuszkowych psikusow. Pa


Martex
Użytkownik
Posty: 534
Rejestracja: 26 grudnia 2010, 17:09
Świnki morskie: Miki i Lukas
Kontaktowanie:

Re: Swinka morska gubi sierść

Postautor: Martex » 11 marca 2011, 15:29

Też miałam taki problem. Ale poszłam z Mikim do weterynarza i okazało się, że ma uczulenie na te podłoże co mu wtedy dawałam, ale to już dawno było ;)


bartek30

Re: Swinka morska gubi sierść

Postautor: bartek30 » 16 marca 2011, 0:10

Podczepie się zeby nie śmiecic:
kupiłęm dziś swinke krótkowłosą 3 tygodniową, ma ona na głowie łysy placek, coś jak irokez ale bez włosów, sprzedawca mówił że to taka rasa, co wy na to?


Awatar użytkownika
Sensibles
Zasłużony
Posty: 2500
Rejestracja: 2 grudnia 2010, 21:26
Lokalizacja: Szczecin
Świnki morskie: Xsara [*], Funiek
Kontaktowanie:

Re: Swinka morska gubi sierść

Postautor: Sensibles » 16 marca 2011, 21:57

Jeśli rozetka, to może to tak wyglądać. Ale placek bez włosów nie jest normalny...według mnie weterynarz koniecznie.

Poza tym świnka musi mieć minimum 6 tygodni, żeby zostać sprzedana! Co za nieodpowiedzialni sprzedawcy...ona teraz powinna być jeszcze przy mamie...

Idąc cmentarną aleją szukam Ciebie, mój przyjacielu.

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

  • Dołącz do nas