Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Ruja

Forum poświęcone ustalaniu płci, ciąży i opiece nad młodymi świnkami morskimi.
Konto usunięte

Re: ruja

Postautor: Konto usunięte » 28 sierpnia 2011, 23:30

To zalezy,moje swinki reaguja roznie,Lucy nie mam pojecia kiedy ma bo nie zmienia sie wcale,Daicy jest jescze mlodziutka,a Lola podczas ruji staje sie bardziej nerwowa,bardziej wrazliwa na dotyk,czesciej burczy,zwlaszcza gdy poglaska ja za daleko,podskakuje gdy cokolwiek zblizy sie do jej tylka,a potem podstawia dupke do glaskania tak bokiem,i wypada to zachowanie regularnie,wiec sadze,ze to to,ale zbytniej uwagi do tego nie przywiazuje,bo szczerze do niczego mi to nie potrzebne.Zapytaj Talie ,ona jest hodowca,bedzie najlepiej wiedziala.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Talia
Hodowca
Posty: 1152
Rejestracja: 11 stycznia 2011, 8:39
Lokalizacja: Toruń
Świnki morskie: Grappa, Anastazja, Princeska, Duchessa, Falbala
Kontaktowanie:

Re: ruja

Postautor: Talia » 29 sierpnia 2011, 9:29

ruby_anger pisze:Według danych z "The Biology and Medicine of Rabbits and Rodents" Harknessa i Wagnera, książki cytowanej na Guinealynx, cykl płciowy u świnki morskiej trwa 15-17 dni. Sama ruja, czyli okres, kiedy samica jest płodna, wynosi 24-48 godzin, z tego 6-11 godzin to okres, kiedy gotowa jest przyjąć samca. Kiedy samica nie jest w okresie rui, jej drogi rodne są zamknięte czopem śluzowym,ta grudka śluzu rozpuszcza się co 10 do 21 dni (białawy wyciek z pochwy samicy), a drogi rodne się otwierają. Pozostają otwarte około 24 godzin, a potem znów się zamykają, mam nadzieje,ze nie startujesz do rozmnazania,nie rob tego,bo zaszkodzisz swince.

Jak najbardziej się zgadza ;)
Z naszych obserwacji możemy zauważyć tylko ten białawy płyn z pochwy i niewielką zmianę w jej wyglądzie, ew delikatne zmiany w zachowaniu samicy (jeśli trzymamy stadnie samice, często widać troszkę inne zachowanie w całym stadzie).
Jeśli ktoś jest hodowcom może zaobserwować, że reakcja samca nie zawsze pomaga dojść do tego kiedy samica ma rujkę. Są parki gdy podczas rujki jest harmider i krzyki na cały dom (np. Xerox i Frania :lol: ), a również takie że mamy wrażenie, że'ten samiec chyba kryć nie umie, albo jest gejem'.


vernile

Re: ruja

Postautor: vernile » 29 sierpnia 2011, 14:56

Dzięki dziewczyny za odpowiedz. Właśnie za jakiś czas zamierzam zaadoptować drugą świnkę,koniecznie samiczkę aby nie mieć problemów z ciążą. Aktualnie teraz potrzebne mi jest to tylko dlatego że moja przyjaciółka ma prosiaczka samca i chciałabym aby się spotkały. Zanim to jednak nastąpi pragnę poznać jej cykl ruji aby przez przypadek nie mieć maluszków.


Awatar użytkownika
Talia
Hodowca
Posty: 1152
Rejestracja: 11 stycznia 2011, 8:39
Lokalizacja: Toruń
Świnki morskie: Grappa, Anastazja, Princeska, Duchessa, Falbala
Kontaktowanie:

Re: ruja

Postautor: Talia » 29 sierpnia 2011, 19:49

Nie polecam takich spotkań, sama wiem jak bolsene sa potem rozstania szczególnie dla samca, bo to on bzikuje na punkcie samiczki.
Poza tym szczególnie jeśli jest to młody samiec lub samiec z mocnym popędem seksualnym bardziej prawdopodobne jest to, że samiczka będzie mu się odgryzać i odstraszać ;) Sprytniejsze również tryskają moczem w samca :)


vernile

Re: ruja

Postautor: vernile » 29 sierpnia 2011, 20:42

Samiec jest starszy od samicy, i jest jej bratem z jednej klatki w zolu. Bardzo lubią swoje towarzystwo. Samczyk nie ma jakiś pociągów do samic bo jest dosyć płochliwy i wszystko wprawia go w strach...


Awatar użytkownika
Engi
Moderator
Posty: 445
Rejestracja: 16 sierpnia 2011, 13:35
Świnki morskie: [*]
Kontaktowanie:

Re: ruja

Postautor: Engi » 29 sierpnia 2011, 20:48

haha Engi należy do grupy tych sprytniejszych, bo jak ja mocno zdenerwuję to tryska we mnie moczem :lol:

Obrazek

Awatar użytkownika
Talia
Hodowca
Posty: 1152
Rejestracja: 11 stycznia 2011, 8:39
Lokalizacja: Toruń
Świnki morskie: Grappa, Anastazja, Princeska, Duchessa, Falbala
Kontaktowanie:

Re: ruja

Postautor: Talia » 29 sierpnia 2011, 21:21

Z charakterem... :mrgreen:


Konto usunięte

Re: ruja

Postautor: Konto usunięte » 29 sierpnia 2011, 21:32

vernile pisze:Samiec jest starszy od samicy, i jest jej bratem z jednej klatki w zolu. Bardzo lubią swoje towarzystwo. Samczyk nie ma jakiś pociągów do samic bo jest dosyć płochliwy i wszystko wprawia go w strach...

Jeszcze sie zdziwisz jak cicha woda brzegi rwie,moze przy Tobie lub kims innym jest plochliwy,w koncu czlowiek jest wielki i nie pachnie swinska dziewczyna,a przy samiczce moze sie zbudzic ogier... :lol:


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Ciąża i płeć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 5 gości

  • Dołącz do nas