Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Poradnik poprawnej pisowni na forach

Przywitaj się z innymi użytkownikami. Napisz coś o sobie i swoich zwierzakach.
administrator
Administrator
Posty: 2115
Rejestracja: 20 stycznia 2006, 13:37
Kontaktowanie:

Poradnik poprawnej pisowni na forach

Postautor: administrator » 17 września 2012, 20:45

W związku z tym, że wiele osób ma problemy z poprawną pisownią,przygotowałem ten krótki poradnik.


Sprawdzanie błędów ortograficznych i literówek

Pierwsza sprawa tyczy się błędów ortograficznych i literówek. Obecnie prawie każda przeglądarka posiada możliwość sprawdzania pisowni. W przeglądarkach Mozilla Firefox i Google Chrome jest ono już domyślnie włączone.

W Operze w bardzo prosty sposób możemy dodać polski słownik. Podczas pisania wiadomości wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Słowniki, następnie Dodaj lub usuń słowniki... oraz z listy wybrać Polski. Dwa razy klikamy Dalej i cieszymy się sprawdzeniem pisowni.

Sprawa ma się trochę gorzej w przypadku Internet Explorera. Od wersji 10 taki słownik jest już wbudowany. We wcześniejszych wersjach musimy skorzystać z dodatków np. IE7Pro lub Speckie. Jeszcze lepszym wyborem będzie zmiana przeglądarki na Operę, Firefoksa lub Chrome, które również znacznie lepiej radzą sobie z nowoczesnymi standardami.

W każdej z tych przeglądarek błędy podkreślane są na czerwono. Możemy nad nimi kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać z listy jedną z proponowanych poprawek. Istnieje również możliwość instalacji innych słowników. We wszystkich przeglądarkach proces ten jest bardzo podobny jak w Operze (opisane wyżej).

ObrazekZnaki interpunkcyjne

Zasada jest bardzo prosta: przed znakami interpunkcyjnymi nie stawiamy spacji, ale po nich samych już tak. Najlepszym przykładem jest ten artykuł.

Poprawne znaki cudzysłowu (zarówno otwierające jak i zamykające) to dwa znaki " " wstawiane za pomocą SHIFT oraz znak cudzysłowu (obok klawisza Enter). Przykład:

"To jest przykładowe zdanie."

Do otwierania cudzysłowu nie służą więc dwa przecinki. Poprawne polskie cudzysłowy apostrofowe to oraz . Uwaga: nie znajdziemy ich jednak na klawiaturze. Dlatego też w Internecie przyjęły się dwa znaki " ".


Awatar użytkownika

Wróć do „Powitania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

  • Dołącz do nas