Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Dwa prosiaczki US Teddy :-)

Przywitaj się z innymi użytkownikami. Napisz coś o sobie i swoich zwierzakach.
macedonka
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 26 września 2016, 18:12
Kontaktowanie:

Dwa prosiaczki US Teddy :-)

Postautor: macedonka » 26 września 2016, 18:23

Witam serdecznie,
jestem tu nowa - posiadam świnki od niedawna, tzn od przedwczoraj. Do naszej (ja i mój 7-letni synek) małej rodzinki dołączyły dwa śliczne prosiaczki US Teddy. One są słodkie, a ja trochę przerażona - nigdy nie miałam do czynienia ze świnkami i są to w ogóle pierwsze zwierzaki w naszym domu. Nie wiem jak je oswoić i dlaczego załatwiają się w swoim legowisku... Czytam wszystko co się da, a informacje w internetach są często sprzeczne.

ufff... Trzymajcie kciuki :-P Liczę na Wasze wsparcie :-)

Kasia
Załączniki
14484777_638075096368575_8872451621964822219_n.jpg


Awatar użytkownika

madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Dwa prosiaczki US Teddy :-)

Postautor: madzia0902 » 26 września 2016, 22:45

To forum jest kopalnią wiedzy na każdy temat dotyczący świnek, dlatego zapraszam do lektury :) Pierwsze co mi się rzuciło w oczy to to że trzymasz świnki na samym pellecie drzewnym, tak nie powinno być, pelet jest twardy i ostry a świnki mają bardzo delikatne stópki i mogą sobie je poranić a co gorsza narobić odcisków które bardzo trudno się leczy, dlatego albo dosyp grubą warstwę trocin albo połóż na to matę łazienkową. Zresztą wszystkiego dowiesz się jak przeczytasz dział o podłożach. A pro po sikania w domku, to są świnie :D i w tej sytuacji w pełnym tego słowa znaczeniu, sikają i bobczą tam gdzie leżą, są zbyt leniwe żeby się ruszyć sikać gdzie indziej, no bo po co skoro można sikać pod siebie :D Zdarzają się świnki czyścioszki które sikają tylko w jeden róg klatki ale to raczej są wyjątki :D I serio nie czytaj głupot w internecie tylko "dokształć" się tutaj na temat świnek albo na forum strony Stowarzyszenia Pomocy Świnkom Morskim tutaj masz link: http://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum/


Awatar użytkownika
asp-
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 22 września 2016, 20:42
Lokalizacja: Gdzieś na Śląsku :)
Świnki morskie: Kabanek, Diego i Maniek
Kontaktowanie:

Re: Dwa prosiaczki US Teddy :-)

Postautor: asp- » 27 września 2016, 15:19

Ja zanim kupiłam swoje świnki przeglądałam to forum godzinami i korzystałam ze strony SPŚM jak i również takiego kanału na youtubie https://www.youtube.com/watch?v=EqqU0Nv ... GdeQ9cYJQW, na którym weterynarz z Hiszpanii opowiada o różnych zwierzakach i są również filmy o świnkach. Dużo mi te informacje pomogły :).

madzia0902 pisze:Pierwsze co mi się rzuciło w oczy to to że trzymasz świnki na samym pellecie drzewnym, tak nie powinno być, pelet jest twardy i ostry a świnki mają bardzo delikatne stópki i mogą sobie je poranić a co gorsza narobić odcisków które bardzo trudno się leczy, dlatego albo dosyp grubą warstwę trocin albo połóż na to matę łazienkową./


Również to zauważyłam. Moje 3 prośki mają żwirek Cat's Best Eco + a na to kładę kocyk polarowy, przez który mocz dostaje się do żwirku i tam robią się takie grudki i sprzątam je raz w tygodniu i dosypuję nowego żwirku. A bobki zbieram codziennie najczęściej na wieczór. Moja klatka (Cavia Creative) jest dosyć no... Duża. Ma 143 cm długości i zajmuje mi pół pokoju, więc żwirek kupuję 20 litrowy bo inaczej mi nie wystarcza na wypełnienie kuwety. Co do sikania i bobkowania robią to wszędzie pod siebie. Moje głównie bobkują w swoim domku oraz (co uważam za niehigieniczne i chce kupić paśnik) w miejscu gdzie mają siano a potem to jedzą :O Czytałam trochę o matach łazienkowych i stwierdziłam, że to na tak wielką klatkę jak u mnie się nie sprawdzi i będzie strasznie śmierdziało. A tak wchodząc do pokoju jedyne co czuje to zapach sianka. Kocyk polarowy naprawdę nie jest zły. Oglądałam filmy na amerykańskim youtubie o świnkach i właśnie widziałam że trzymają je na kocykach polarowych. Ewentualnie Dry Bed możesz kupić i położyć na żwirek ale jego cena (przynajmniej dla mnie z powodu klatki) jest obecnie nie do zrealizowania dlatego jest kocyk polarowy za niecałe 10 złotych. Ale mata łazienkowa również może być na początek przygody ze świnkami ;)

Jeżeli chodzi o kwestie żywieniowe (owoce, warzywa, zioła itp. )to wszystko jest na forum. Aczkolwiek ja osobiście proponuję zakupienie karmy suchej Versele Laga Cavia Complete albo Nature - moje prosiaki ją wcinają i nic w misce nie zostaje :D

I teraz pytanie mam. Czy są to dwa samce czy dwie samice? Jeżeli są to świnki ze sklepu zoologicznego i są to dwie samice to mogą być w ciąży. A jeśli jest samiec i samica to trzeba je rozdzielić jak najszybciej. Wszelkie niezbędne informacje są tutaj na forum. Jeżeli będzie problem z ustaleniem płci, to możesz zrobić zdjęcia i z innymi użytkownikami się zastanowimy jakiej są płci :)


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Dwa prosiaczki US Teddy :-)

Postautor: madzia0902 » 27 września 2016, 15:37

O czyli masz 4 kratki na dwie? ja mam tak samo tylko że jeszcze pięterko do tego, ja za dry bed do tej klatki płaciłam 90 zł, więc nie ma dramatu jak chcesz to Ci mogę dać namiary na grupę na fb gdzie właśnie sprzedają oryginalne dry bedy sprowadzane z Anglii. Ale uszyłeś świnkom taki kocyk polarowy czy tylko zwykły kawałek materiału kładziesz na pellet drzewny? Ja jak kładę polarową kołderkę to drażni mnie to że pył ze żwirku strasznie się przyczepia do polaru :/ Ale widzę że to co Ty używasz to jest w formie piasku a nie pelletu? Wstaw zdjęcie swojej klatki bo bardzo jestem ciekawa jak to u Ciebie wygląda :)


Awatar użytkownika
asp-
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 22 września 2016, 20:42
Lokalizacja: Gdzieś na Śląsku :)
Świnki morskie: Kabanek, Diego i Maniek
Kontaktowanie:

Re: Dwa prosiaczki US Teddy :-)

Postautor: asp- » 27 września 2016, 19:42

Tak mam klatkę 2x4 :) Kupiłabym pięterko gdyby fundusze pozwoliły. Najważniejszy jest żwirek, jedzenie i siano. Na resztę nazbieram :) A ja nie mam fb :D Poważnie. Pamiętam jak laska się wydarła na mnie na uczelni, że nie mam fejsa i w ogóle jak można go nie mieć?! :shock: Ja kupiłam ten kocyk ponieważ moje zdolności w szyciu są beznadziejne - to mogłoby się źle skończyć :rotfl: To jest żwirek zbrylający przynajmniej tak jest napisane na opakowaniu. Pelletu to w ogóle nie przypomina. Świnki nie narzekają :tooth: Ja też nie bo nie śmierdzi :tooth: .Ten polar kładę na ten żwirek i jak nasikają to ten żwirek zmienia się w kulkę,grudkę jak zwał tak zwał i tak raz w tygodniu sprzątam. A klatka jest uboga trochę. Mają tam gałęzie leszczyny, na której miały ścierać ząbki, pazurki ale oczywiście tego nie robią. Zamiast tego śpią pod tymi gałęziami a ja nie chce im tego zabierać ;) A wygląda to tak:

Obrazek

Oczywiście, że ten żwirek przylepia się do polara i potem te resztki żwirku mam w całym pokoju ale ja wpycham go do reklamówki, idę na podwórko do kosza, biorę zmiotkę, pozbywam się tego a potem koc leci do pralki. Dlatego mam 2 koce na zmianę :)


macedonka
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 26 września 2016, 18:12
Kontaktowanie:

Re: Dwa prosiaczki US Teddy :-)

Postautor: macedonka » 27 września 2016, 20:11

Serdecznie dziękuję za wszystkie rady. Na pewno z nich skorzystam. Myślę docelowo o drybedzie, ale narazie ze względów finansowych będzie musiał wystarczyć kocyk polarowy. I czytam, czytam, czytam. Starając się jednocześnie oswoić moje prośki.
A, i moje świniaczki to dwa samce :-)


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Dwa prosiaczki US Teddy :-)

Postautor: madzia0902 » 27 września 2016, 20:19

Spróbuj z gałązkami wierzby, brzozy albo drzew owocowym, moje to oskórują z 3 patyki dziennie jak nic, ale właśnie tylko z tych drzew :) najbardziej lubią wierzbę i gruszę :) a powiedz mi jeszcze to Ty ten kocyk też wymieniasz tylko raz w tygodniu? i mówisz że nie śmierdzi? A Twoje świniaki ile mają miesięcy?


Awatar użytkownika
asp-
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 22 września 2016, 20:42
Lokalizacja: Gdzieś na Śląsku :)
Świnki morskie: Kabanek, Diego i Maniek
Kontaktowanie:

Re: Dwa prosiaczki US Teddy :-)

Postautor: asp- » 28 września 2016, 20:33

macedonka pisze:Serdecznie dziękuję za wszystkie rady. Na pewno z nich skorzystam. Myślę docelowo o drybedzie, ale narazie ze względów finansowych będzie musiał wystarczyć kocyk polarowy. I czytam, czytam, czytam. Starając się jednocześnie oswoić moje prośki.
A, i moje świniaczki to dwa samce :-)


Ja sama mam świnki od miesiąca i ciągle dowiaduję się czegoś nowego. Mam kocyk ponieważ na tą wielką klatkę się sprawdza obecnie doskonale a dry bed może sprawię świnkom pod choinkę :) Ja moim na oswojenie z otoczeniem, klatką dałam kilka dni, dopiero potem wyciągnęłam je żeby przyzwyczajać do dotyku. Jeszcze nie są do końca oswojone. To dobrze, że to są dwa samce. Jeden problem z głowy :)

madzia0902 pisze:Spróbuj z gałązkami wierzby, brzozy albo drzew owocowym, moje to oskórują z 3 patyki dziennie jak nic, ale właśnie tylko z tych drzew :) najbardziej lubią wierzbę i gruszę :) a powiedz mi jeszcze to Ty ten kocyk też wymieniasz tylko raz w tygodniu? i mówisz że nie śmierdzi? A Twoje świniaki ile mają miesięcy?


Brzozę olały. Dałam im kilka dni temu to przeszły koło gałązek obojętnie. :distrustful: Jedyne na co się rzucają i wyrywają z mordek to gałązki jabłoni. To jest przebój :D Tak. Raz w tygodniu wymieniam kocyk i akuratnie dzisiaj przypada dzień na zmianę żwirku i kocyka. Jak się wchodzi do mnie do pokoju to w ogóle nie czuć żeby były w nim zwierzęta a tym bardziej 3 świnki, które podobno śmierdzą. :/ Może to kwestia tego żwirku, że tak dobrze pochłania zapachy. Nawet mocz nie śmierdzi jak mi się zsikają na łóżko a z tego co czytałam to mocz samców jest intensywny. Mam jakieś wyjątkowe świnki. :shock: Kabanek ma 4 miesiące, Diego ma około 3 a Maniek trochę ponad miesiąc :)


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Dwa prosiaczki US Teddy :-)

Postautor: madzia0902 » 28 września 2016, 21:05

Raz w tygodniu wymieniam kocyk i akuratnie dzisiaj przypada dzień na zmianę żwirku i kocyka. Jak się wchodzi do mnie do pokoju to w ogóle nie czuć żeby były w nim zwierzęta a tym bardziej 3 świnki, które podobno śmierdzą. :/ Może to kwestia tego żwirku, że tak dobrze pochłania zapachy. Nawet mocz nie śmierdzi jak mi się zsikają na łóżko a z tego co czytałam to mocz samców jest intensywny. Mam jakieś wyjątkowe świnki. :shock: Kabanek ma 4 miesiące, Diego ma około 3 a Maniek trochę ponad miesiąc :)[/quote]

A to to jeszcze maleństwa, poczekaj jak będą miały rok i już porządnie duży pęcherz :D ja przy moich 3 świnkach nie ma innej opcji jak sprzątanie co 3 dni :/ Ale w sumie i tak rzadko sprzątasz, może też wypróbuję ten żwirek :shock:


macedonka
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 26 września 2016, 18:12
Kontaktowanie:

Re: Dwa prosiaczki US Teddy :-)

Postautor: macedonka » 29 września 2016, 6:58

Spróbuję z gałązkami...
Moje prosiaczki, jak zauważyłam, uwielbiają koper. Rzucają się na niego i znika w mgnieniu oka, zastanawiam się czy duże ilości koperku nie zaszkodzą?
Ja zaopatrzyłam się w matę łazienkową na pellet, ale tak się zastanawiam nad żwirkiem. A ten żwirek, to taki dla kotów, tak? Pewnie lepiej chłonie zapachy.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Powitania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

  • Dołącz do nas