Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnka z hodowli, czy sklepu zoologicznego ,czy z adopcji?

Dyskusje o przeróżnych rasach świnek morskich z całego świata.

Skąd masz świnkę?

Ze sklepu zoologicznego
75
54%
Z hodowli
39
28%
Z adopcji
25
18%
 
Liczba głosów: 139

lamster
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 11 sierpnia 2010, 15:07
Kontaktowanie:

Re: chcę mieć świnkę morską

Postautor: lamster » 19 sierpnia 2010, 11:03

dzięki przyda mi się :) :) :)


Awatar użytkownika

Karena
Użytkownik
Posty: 557
Rejestracja: 28 sierpnia 2007, 20:31
Lokalizacja: Koszalin
Kontaktowanie:

Re: chcę mieć świnkę morską

Postautor: Karena » 19 sierpnia 2010, 22:44

Sama opieka nad świnką trudna nie jest, ale trzeba mieć na uwadze kilka rzeczy. po pierwsze, trzeba sobie zdawać sprawę, że świnki żyją kilka ładnych lat, po drugie świnki jak każde zwierzę chorują a leczenie czasami jest kosztowne. Czy w czasie wakacji, wyjazdów świnką będzie miał się kto zaopiekować?
Na koniec przypomnę, że świnkę można też adoptować, nie koniecznie kupować w sklepie ;-)

Duszek [*]

lamster
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 11 sierpnia 2010, 15:07
Kontaktowanie:

Re: chcę mieć świnkę morską

Postautor: lamster » 20 sierpnia 2010, 8:56

wiem ale czy potrzebują jakieś zabawkinp.kołowrotki hamaki


Karena
Użytkownik
Posty: 557
Rejestracja: 28 sierpnia 2007, 20:31
Lokalizacja: Koszalin
Kontaktowanie:

Re: chcę mieć świnkę morską

Postautor: Karena » 20 sierpnia 2010, 10:20

Kołowrotek, jak również smycze i szelki nie nadają się dla świnki. Hamak jak najbardziej, norki, śpiworki itp.
http://www.swinkimorskie.eu/forum/viewt ... f=25&t=228

Duszek [*]

lamster
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 11 sierpnia 2010, 15:07
Kontaktowanie:

Re: chcę mieć świnkę morską

Postautor: lamster » 21 sierpnia 2010, 8:25

dzięki a czy nic im się nie stanie jeśli to pogryzą


Awatar użytkownika
nugatka
Zasłużony
Posty: 1303
Rejestracja: 9 marca 2010, 8:42
Kontaktowanie:

Re: chcę mieć świnkę morską

Postautor: nugatka » 21 sierpnia 2010, 12:18

Hm...
Klatki są dość drogie, te za 60zł są małe lub używane. Za przyzwoitą nową klatkę zamówioną przez internet wyjdzie najmniej 100zł, w zoologach są zazwyczaj droższe. Używane też są całkiem w porządku, ale trzeba dokładnie się przyjrzeć przed zakupem.

Domki są w różnych cenach od 15zł-30zł już można mieć, poprzez dużo droższe.

Dobra karma z witaminą C od 13zł za 500g, te tanie są złożone głównie z ziaren, a świnki morskie to nie ziarnojady. Tanie karmy często nie zawierają w składzie witaminy C, więc konieczna jest suplementacja świnki. Buteleczka witaminy C dla niemowląt dostępna w aptece - od 10 do 16zł. Uważam, że jeśli stosuje się dobre karmy z wit C + świeże warzywa i owoce nie trzeba dodatkowej suplementacji.

Sianko od 2zł (malutkie opakowanie, które starcza na tydzień) poprzez większe i droższe.

Ściółka:
1. Najtańsze są trociny, 60l około 10zł, co starcza na dłuższy czas. Jednak często trzeba je wymieniać (co 3-4 dni) i często, jak wsiąknie w nie mocz - nieprzyjemnie pachną
2. Granulat/żwirek drzewny - ceny od najtańszego z supermarketu za 7-10l około 14zł, po droższe i firmowe. Żwirek zmieniany jest znacznie rzadziej, nawet raz w tygodniu ( w zależności od potrzeb).
3. Mata (w promocji można dostać za 15zł, poza promocją niecałe 30 zł za metr) - pod matę sypiemy żwirek lub trociny w miejscach, gdzie świnki się załatwiają. Co kilka dni trzeba ją wyprać.
4. Dry bed to już kosztowniejsza sprawa - około 50zł bez przesyłki. Pod dry bed dajemy żwirek analogicznie jak pod matę. Trocin nie, gdyż przylepiają się do materiału. Przynajmniej raz w tyg powinien iść do prania.

Miska na jedzenie - około 10-15zł

Poidło - od kulkowego od 9zł w górę poprzez automatyczne - od 15zł w górę

Specjalne nożyczki do pazurków - około 15zł

Grzebień - jeśli świnka jest długowłosa - 15-30zł

Do tego dochodzi codzienna porcja świeżych warzyw i owoców.

Zioła i suszki dla gryzoni (Np. Herbal Pets, Herbal Farm, Vitapol, Zuzala). Począwszy od Vitapolu to tak od 3,50zł za opakowanie wyżej, zależy jaki produkt tak do 6zł? (widziałam najdroższe po 6,50zł). Poprzez droższe - pozostałych firm.

Trzeba wziąć pod uwagę, że świnka może zachorować i trzeba będzie zapłacić za leczenie.


Poza tym wszystkim - dodatkowe wyposażenie klatki: hamaki, legowiska, tunele, norki, półeczki. Świnki raczej ich nie gryzą, co najwyżej na początku podskubują. Nic im się nie powinno od tego stać, chyba, że zażerają się nimi na potęgę ;-)


I co, masz zgodę na świnkę? Jak wyszły testy alergologiczne?


oto ja roberta
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 23 sierpnia 2010, 17:10
Kontaktowanie:

Re: chcę mieć świnkę morską

Postautor: oto ja roberta » 27 sierpnia 2010, 14:07

j polecam samiczke moja roberta jet w prawdzie ze mna tylkopiec dni :) :) i to moja pierwsza swinka w życiu !!!!!!! jak ja dostalam od razu sie tu zarejestrowalam xDxDxDxD


Anonymous

Pytania odnośnie zakupu świnki

Postautor: Anonymous » 21 września 2010, 19:26

Witam :)
Zamieżam kupić świnkę morską i mam kilka pytań:
1. Jeśli śwince podaje się wit. C to może być tak "normalna" , dla ludzi, dostępna w aptekach (w płynie oczywiście) czy musi być taka specjalna dla świnek? No i ile kropelek podawać dziennie?
2.Czy koniecznie trzeba podawać świnkomioła czy nie są one konieczne?
3. Granulat i na to trociny to dobra wyściółka dla świnki?

Pozdrawiam :D , świniorek220


Awatar użytkownika
Guffi
Zasłużony
Posty: 918
Rejestracja: 21 grudnia 2006, 18:37
Lokalizacja: Jaworze
Świnki morskie: Sprite, Coffee, Topanga[*], Amimoto
Kontaktowanie:

Re: Pytania odnośnie zakupu świnki

Postautor: Guffi » 21 września 2010, 21:11

świniorek220 pisze:1. Jeśli śwince podaje się wit. C to może być tak "normalna" , dla ludzi, dostępna w aptekach (w płynie oczywiście) czy musi być taka specjalna dla świnek? No i ile kropelek podawać dziennie?

Śwince nie trzeba podawać witaminy C. Są oczywiście takie preparaty typu Cebion, które niektórzy podają, ale wcale nie musisz tego robić. To, co jest w karmie, warzywach( szczególnie pietruszka, papryka), owocach w zupełności śwince wystarczy. Moje tak żyją i są zdrowe.
świniorek220 pisze:2.Czy koniecznie trzeba podawać świnkomioła czy nie są one konieczne?

Nie musisz, ale możesz- świnki bardzo je lubią :)
świniorek220 pisze:3. Granulat i na to trociny to dobra wyściółka dla świnki?
Odpowiednia. Większość osób miesza granulat z roślinami, daje jedno albo drugie. Ja polecałabym poza tym zrobić jakiś kącik z ligniny, czy ręczników papierowych, gdzie świnka miałaby miękko, żeby nie musiała wszędzie chodzić po uwierających trocinach, które nie wszystkim świnkom pasują.


Awatar użytkownika
Chochlik
Użytkownik
Posty: 314
Rejestracja: 30 czerwca 2010, 19:44
Świnki morskie: Bella
Edward[*]
Kontaktowanie:

Re: Pytania odnośnie zakupu świnki

Postautor: Chochlik » 22 września 2010, 17:32

Ja podaję świnkowi karmę z dużą iloscią wt.C Cavia pro to się chyba nazywa. Udręką dla mnie jest podawanie witaminy w płynie bo Edward się za bardzo wierci gdyż tego nie lubi. Ja daje tylko żwirek i na to kladę mate lazienkową.

Jeśli ktoś nie umie uszanować zwierząt znaczy to, że nie zasługuje na miano człowieka...

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Rasy i hodowle”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości

  • Dołącz do nas