Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnki długowłose-opis

Dyskusje o przeróżnych rasach świnek morskich z całego świata.
Awatar użytkownika
dirdib
Zasłużony
Posty: 1140
Rejestracja: 10 grudnia 2006, 14:23
Lokalizacja: Eslöv/Szwecja
Kontaktowanie:

Świnki długowłose-opis

Postautor: dirdib » 2 maja 2007, 9:08

Lunkarya
Opis zostawie znawczyni :*

Charakterystyczny dla lunkaryi jest twardy szczeciniasty włos, który powinien piętrzyć się do góry tworząc fale i loki na całym ciele
Lunkarya to dość potoczne sformułowanie. Mówiąc lunkarya mamy na myśli rasę lunkarya- peruwianka (2 rozetki na tyłeczku), lecz są również inne lunki np. lunkarya angora (większa ilość wirków), lunkarya sheltie (bez wirków), lunkarya coronet (z koronką na głowie) oraz nowość- lunkarya- alpaca nazwana minipli.


Alpaka
Tak jak peruwianka, tylko ze włos ma falisty

Peruwianka
Na poczatku zaznacze ze czesto spotykamy sie w zoologicznym z napisem ze ta swinka to peruwianka.. jednak takim zoologicznym swinkom daleko do rasowej peruwianki... Peruwianka posiada dwie rozety z tyl ktore powoduja iz wlos rosnie do przodu. U swinki w pelnym wlosie ciezko odroznic przod i tyl :) Rozety musza byc umieszcze blisko siebie.

Sheltie
Sheltie to przede wszystkim dlugowlosa rasa swinki morskiej, dlatego tez to wlasnie wlos jest tutaj najwazniejszy. Typowy dobry sheltie to piekna glowa i cialo. Dlugi, rowny i pelny wlos - tego sie trzymajcie!

Coronet
Coronet to przede wszystkim dlugowlosa rasa swinki morskiej, dlatego tez to wlasnie wlos z cudowna koronka na glowie jest tutaj najwazniejszy. Typowy dobry coronet to piekna glowa, duza koronka i cialo. Dlugi, rowny i pelny wlos - tego sie trzymajcie!

Merino
Merino jest to coronet tylko ze z pofalowana sierscia.


Trzeba pamietac tez ze nowonardzona swinka wyglada jak krotkowlosa, a jej wlos rosnie 2,5 cm w ciagu miesiaca. Zanim zdecydujecie sie na dlugowlosa - pamietajcie ze wymaga ona wiecej czasu niz inne rasy. Czesanie to tylko jedna z wazych rzeczy jaka potrzebuja dlugowlose. Nie wiem jak w pl ale tu w Szwecji zaklada sie papiloty (codziennie!!) i potem wystawia w pelnym wlosie albo przycina do dlugosci podloza i wystawia jako "obciete dlugowlose". Trzeba tez dodac ze swinka moze obskubac druga swinke - takie jest czasami ryzyko.. Dlatego wazne jest zeby mialy zawsze siano :)

Bardzo dobry poradni jak sie zawija wlos na swince, niestety po szwedzku ale w odzielnych tematach przetlumacze jesli checie :)

Jak sie zawija wlos swinki z tyl: http://occiskennel.se/Rullabak.htm

Jak sie zawija na calej swince: http://occiskennel.se/Rullasidor.htm

Alpaca czy texel? Ciekawe spostrzezenia

Moja przyjaciolka dostala od innej hodowczyni zdjecia i text opisujacy ciekawe spostrzezenia dot. roznic miedzy tymi dwoma rasami kiedy ma sie w domu male swinki tych ras. Pozniej ten text tlumaczony na pl przeze mnie. Orginalny link: http://web.telia.com/~u41507549/defbb3d ... 06-29.html (na dole)


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Blue
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 24 sierpnia 2007, 14:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Swinki dlugowlose

Postautor: Blue » 9 września 2007, 9:25

Mnie właśnie bardzo podobają się alpaki, ale na pomorzu nie ma hodowli :(

Blue, Nico,Nafi i Mieszko [*]

asiunia93
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 28 października 2007, 16:44
Lokalizacja: WrocŁaW
Kontaktowanie:

Re: Swinki dlugowlose

Postautor: asiunia93 » 29 października 2007, 20:02

ja mam pięknął prawdopodobnie długowłosą świnkę .. a raczej napewno ;) są świetne !! :super: gorąco polecam ta rasę xD :hurra: :szczerbaty:

pOzdrOwiOnka ;)

Awatar użytkownika
motylek1007
Użytkownik
Posty: 485
Rejestracja: 4 kwietnia 2007, 21:42
Kontaktowanie:

Re: Swinki dlugowlose

Postautor: motylek1007 » 29 października 2007, 20:40

achhhh dziekuje za rozjaśnienie, ja tylko peruwianki wiedzialam jak wygladaja :D

Bibi - spokony i zrównoważony kawaler
Czandor - rozbrykany prowodyl ;)

Obrazek

asiunia93
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 28 października 2007, 16:44
Lokalizacja: WrocŁaW
Kontaktowanie:

Re: Swinki dlugowlose

Postautor: asiunia93 » 15 listopada 2007, 20:50

tak,tak ale ja jestem mądra!! :cisza: jak moglam pomylic rase mojej swinki dlugowlosej z gladkowlosa?? jezuu trzeba byc tepym tak jak ja zeby taka pomylke zrobixc ;/

pOzdrOwiOnka ;)

Awatar użytkownika
Blue
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 24 sierpnia 2007, 14:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Swinki dlugowlose

Postautor: Blue » 10 stycznia 2008, 20:49

Merino mają koronkę? :zaglada:

Blue, Nico,Nafi i Mieszko [*]

Awatar użytkownika
Karolajna
Użytkownik
Posty: 382
Rejestracja: 11 marca 2007, 11:07
Lokalizacja: Pruszków
Świnki morskie: Kasia, Kuba, Nutka, na zawsze w moim sercu ['] (oraz szczur Stefan [*]), obecnie 5 szynszyli: Zuzia, Rózia, Fruzia, Suzie i Lilka
Kontaktowanie:

Re: Swinki dlugowlose

Postautor: Karolajna » 10 stycznia 2008, 20:53

Merino nie mają.

"Za­rozu­miałością oraz bez­czel­nością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji." ~Mark Twain
Moje kochane świnki na zawsze w moim sercu... Dobranoc aniołki.

LunCavia
Hodowca
Posty: 427
Rejestracja: 12 października 2006, 15:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:

Re: Swinki dlugowlose

Postautor: LunCavia » 11 stycznia 2008, 12:29

błąd. Merino mają koronkę!
Merino to lokowany coronet. Odpowiednik bez koronki to texel..

Obrazek

Awatar użytkownika
Blue
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 24 sierpnia 2007, 14:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Swinki dlugowlose

Postautor: Blue » 21 stycznia 2008, 16:13

Ah, czy długowłose czy krótko to wszystkie piękne :)
Przyznam, że kiedyś coro mi się nie podobały. Ale teraz? Wręcz przeciwnie :)
Ogólnie podobają mi się wszystkie długowłose prosie, ale najbardziej to peru, sheltie, merino i lunkarye :D

Blue, Nico,Nafi i Mieszko [*]

Brila
Użytkownik
Posty: 441
Rejestracja: 3 stycznia 2007, 18:57
Lokalizacja: Wrocław
Świnki morskie: Lucek.
Kontaktowanie:

Re: Swinki dlugowlose

Postautor: Brila » 21 stycznia 2008, 20:38

Lunkarye są śliczne, ale bardziej odpowiadałyby mi sheltie . Eh, szkoda, że sobie na 3 świnkę nie mogę pozwolić ...
Chociaż może to i lepiej, wtedy Kubusia całkowicie zżarłaby zazdrość :P Poza tym zwierzęta to nie zabawki ... Ja czasami ledwo nadążam z dwiema.

Na czas wakacji powracam do forumowania :)

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Rasy i hodowle”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości

  • Dołącz do nas