Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Jak założyć hodowlę?

Dyskusje o przeróżnych rasach świnek morskich z całego świata.
Amqise
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 3 lipca 2016, 18:14
Świnki morskie: Iga <3
Kontaktowanie:

Jak założyć hodowlę?

Postautor: Amqise » 6 lipca 2016, 10:22

Witajcie!
Chciałabym założyć hodowlę świnek, ogarnęłam ich genetykę, zbieram pieniądze i mam dla nich miejsce. Nie zamierzam robić tego dla zysku, tylko z pasji. Będę dbać o nie i poświęcać im maksymalną ilość czasu. Jak sprzedawać, to tylko zaufanym osobom, ponieważ nie chcę, aby świnka cierpiała.
Nie wiem jeszcze, jakiej będą rasy. Ile będzie ona kosztowała (chodzi o opłaty za zarejestrowanie hodowli itd.)? Gdzie mam ją zarejestrować? Czy w mojej hodowli muszą być świnki tylko jednej rasy, czy mogą być różne (oczywiście rasowe)? Czy każdej śwince muszę zakładać rodowód? Ile jeden taki rodowód kosztuje? Skąd mam 'brać' świnki (oczywiście wykluczamy zoolog i pseudohodowle)? Po ile mam sprzedawać zwierzaki? Wiem, że mam duużo pytań, ale hodowla gryzoni jest moim marzeniem od dzieciństwa... W każdym razie będę się o nich uczyć i zdobywać nową wiedzę.
Pozdrawiam! :)
(Mam nadzieję, że te kolorki wam nie przeszkadzają :P)
Ostatnio zmieniony 6 lipca 2016, 14:14 przez Amqise, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Jak założyć hodowlę?

Postautor: befana30 » 6 lipca 2016, 12:35

Zalozenie hodowli to "pikus" w porownaniu z tym co by cie czekalo pozniej- to nie sa zarty, potrzebna jest gleboka wiedza i doswiadczenie, by wiedziec jak sie opiekowac proskami, jak sie poslugiwac z ciezarna samiczka, jaka odpowiednia dieta, ewentualne choroby, potrzebna jest wiedza z zakresu weterynari i genetyki, aby prosiaczki naprawde byly zdrowe. Piszesz , ze "ogarnelas genetyke" a w jaki sposob..? tzn masz jakies kursy, szkole skonczona..? przeczytac rozdzial genetyki swianiakow kazdy potrafi, wybacz stwierdzenie ale sadzac po twoich postach to raczej niewielka jest ta twoja wiedza w spr.proskow skoro pytasz o tak banalne rzeczy jak "swinka nie pije, swince wypadaja wlosy, czy mozna laczyc starsza z mlodsza itp" odpowiedzi na te pytania to wrecz minimum wiedzy na temat swinek morskich- jestes pewna, ze masz wszystkie atrybuty by takowa hodowle zakladac..?
Proponuje doksztalcac sie na przestrzeni lat, zdobywac doswiadczenie, a potem faktycznie sie zastanowic nad hodowla ;)

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Amqise
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 3 lipca 2016, 18:14
Świnki morskie: Iga <3
Kontaktowanie:

Re: Jak założyć hodowlę?

Postautor: Amqise » 6 lipca 2016, 13:57

Hmm... Befana30 widzę, że masz bardzo rozległą wiedzę o świnkach morskich. Czy mogłabyś mi pomóc i powiedzieć, ile kosztowałaby cała hodowla? Czy 3000zł wystarczą na zakup klatek i tego typu rzeczy? W każdym razie nie planuję zakładać hodowli w tym roku, ani nawet w przyszłym, może za jakieś cztery-pięć lat? Chyba nawet więcej. To było tylko pytanie 'na przyszłość', bo gdy już będę zakładała hodowlę, będę wiedziała dużo. Każda informacja teraz jest dla mnie cenna, ponieważ im więcej wiem, tym bliżej jestem hodowli :) Może polecisz jakąś książkę na ten temat?


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Jak założyć hodowlę?

Postautor: befana30 » 6 lipca 2016, 15:06

Ksiazke..? :lol: nie, nie mam zadnego tytulu do polecenia- moja wiedze czerpie z doswiadczenia i intuicji ;)
Jak na razie pokrywa sie to z ogolnodostepnymi informacjami, ba.! smiem twierdzic, ze nieraz wiedza nabyta droga praktyki w niektorych dziedzinach jak behawiorystyka jest o wiele lepsza, anizeli ta "podrecznikowa" :) stad moja wczesniejsza sugestia by sie doksztalcac droga doswiadczenia i obycia ze swinkami.
Jesli chodzi o wiedze ksiazkowa- na rynku znajdziesz wiele propozycji, w kazdej jakas ciekawostke, ale niektore zawieraja dosc kontrowersyjne informacje, pamietam jedna forumowiczke, ktora twierdzila ze w ksiazce polecali "wymieniac" prosiaki po zakupie jesli sie nie dogaduja ze stalymi lokatorami- co osobiscie mnie zbulwersowalo, poniewaz az za duzo jest juz nie chcianych swinek, ktore poszukuja stalego domu, wiec mozna sobie wyobrazic stres dla prosiaka, ktory jest traktowany przedmiotowo, podczas takiej wymiany "na lepszy model".
Generalnie mysle, ze suche fakty zawarte w ksiazkach trzeba umiec zgrabnie dopasowac i wkomponowac w nabyta praktyke- wtedy to ma sens, bo tez spotkalam sie wiele razy z osobami ktore wiele wyczytaly, ale nie potrafily zdobytej w ten sposob wiedzy wprowadzic w zycie, np podczas trafnego odgadywania proskowych zachowan.
Osobiscie polecam ksiazki typowo weterynaryjne z anatomia, genetyka tak jak wspomnialas wczesniej oprocz tego botaniczne z opisem i zastosowaniem/ dzialaniem ziol i innej zieleniny- jestem zdania, ze poprzez odpowiednia diete mozna swiniaki wykurowac, jak rowniez zapobiec wielu schorzeniom, takze taka wiedza sie jak najbardziej przydaje, sama stosuje i oprocz jednej swinki zadna u mnie jeszcze nie miala podawanych syntetycznych lekow.

Apropos zakladania hodowli, znaczy dokumentacja itp, podaje linka do ccp:
http://ccpklub.pl/
tam mozna przeczytac regulamin, potrzebne dokumenty/ warunki, jak rowniez skontaktowac sie z zarzadem pytajac o szczegolniejsze informacje. Jesli chodzi o wklad pieniezny- pewnie bedzie to znaczna suma- wiadomo odpowiednie wielkosciowo klatki, wyposazenie, swinki z rodowodem, bo tylko od takich mozna zaczac hodowle (tutaj ceny sa rozne od 150-350zl w zaleznosci od rasy i hodowli), jesli sie nie myle swinki z hodowli musza rowniez uczestniczyc w wystawach, musza byc pod kontrola weterynaryjna, posiadac odpowiednie certyfikaty, a ze sie tym nie interesowalam nigdy wiec nie jestem w stanie dokladnych informacji podac, ale duuuzo takich warunkow nalezy spelnic,a nieraz sie zdarza ze CCP moze odmowic zarejstrowania.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
Asisianka
Użytkownik
Posty: 71
Rejestracja: 1 października 2015, 18:51
Świnki morskie: Luljan ur. 03.2015
Lady ur. 06.08.2015
Kontaktowanie:

Re: Jak założyć hodowlę?

Postautor: Asisianka » 6 lipca 2016, 17:43

Założyć hodowle to jedna sprawa a będziesz w stanie tą hodowlę utrzymać? (bo nie wiem czy tak od razu będzie dochodowa) , to może za sobą nieść spore koszty, bierzesz to pod uwagę?
Z ciekawości - ile masz lat - w związku z Twoimi planami....



Wróć do „Rasy i hodowle”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas