Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Rodzice merino a małe gładkowłose

Dyskusje o przeróżnych rasach świnek morskich z całego świata.
Ellżbieta
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 6 listopada 2016, 23:07
Kontaktowanie:

Rodzice merino a małe gładkowłose

Postautor: Ellżbieta » 30 listopada 2016, 16:04

Świnka merino urodziła dwie małe świnki.Kupiłam ją zakoconą jak się okazało i z tego co się dzisiaj dowiedziałam prawdopodobnie zapylił ją braciszek,bo z innymi świnkami nie miała kontaktu.Świnka co prawda nie ma rodowodu,ale idealnie pasuje do wzorca rasy.Małe jednak urodziły się całkiem gładkowłose.I tu pytanie.Czy sierść świnkom"zbaranieje" ? Czy małe świnki typu merino,texel rodzą się już z pokręconą sierścią,czy gładką?Świnki planuję zostawić,i nie ukrywam,że wolałabym ,żeby były "pokręcone".


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Żaneta_Radom
Użytkownik
Posty: 325
Rejestracja: 16 października 2016, 9:12
Lokalizacja: Radom
Świnki morskie: Kris Moris, Lary i Santi
Kontaktowanie:

Re: Rodzice merino a małe gładkowłose

Postautor: Żaneta_Radom » 30 listopada 2016, 16:42

A wrzuć zdjęcie :)
PO pierwsze chcę popodziwiać maluszki, a po drugie sierść jest krótka i może być prosta, ale czesto jest tak lekko falowana w dzieciństwie :)

Myślenie jest trudne, dlatego większość ludzi woli osądzać

Zapraszam do bliższego poznania mojej gromadki:
http://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum/ ... =55&t=7155

Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Rodzice merino a małe gładkowłose

Postautor: Moreni » 30 listopada 2016, 17:39

Gen warunkujący strukturę sierści u merino jest recesywny - to znaczy, że jeżeli jedno z rodziców było gładkowłose, to większość (lub wszystkie) dzieciaki też będą gładkowłose. O ile wiem, świnki z włosem warunkowanym tym genem mają falowane futerko od urodzenia.


Ellżbieta
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 6 listopada 2016, 23:07
Kontaktowanie:

Re: Rodzice merino a małe gładkowłose

Postautor: Ellżbieta » 30 listopada 2016, 19:55

Zdjęć na razie nie wrzucę, bo nie potrafię,mimo usilnych starań,jak znajdę trochę wolnego czasu to jeszcze spróbuję,na razie siedzę na dwóch laptopach-służbowym i prywatnym.A nawet jakbym czas znalazła to jak dochodze do klatki to wpadają w panikę.Dam im kilka dni może się oswoją ze światem. :) Podobno świnka tata też był merino,a włos prościutki i krótki,tylko rozetki na główkach są.Ale przejrzałam net i one wyglądają jak malutkie świnki coronet.


Awatar użytkownika
KasiaKK
Użytkownik
Posty: 173
Rejestracja: 26 sierpnia 2016, 10:35
Kontaktowanie:

Re: Rodzice merino a małe gładkowłose

Postautor: KasiaKK » 1 grudnia 2016, 12:28

Wszystkie małe świnki rodzą się z króciutkim futrem ok miesiąca 1,5 sierść zmienia się na "dorosłą". W braku rodowodu wszystko jest możliwe, niestety wady genetyczne również - dlatego warto jednak rozmnażać wyłącznie niespokrewnione osobniki z udokumentowanym pochodzeniem. Tak czy inaczej życzę dużo zdrówka maluchom :).

Najlepszy dedykowany świnkom morskim sklep internetowy.
Szybka wysyłka.
Rewelacyjne Ceny.
Rzetelny opis produktów.
Kompleksowe doradztwo.
Zapraszamy na zakupy: http://www.sklep.swinkamorska.com.pl
Obrazek

Awatar użytkownika
ex.libris
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 25 maja 2016, 11:54
Kontaktowanie:

Re: Rodzice merino a małe gładkowłose

Postautor: ex.libris » 28 grudnia 2016, 12:38

Merino i texel - czyli gen "kręconego" włosa, jest jak napisała Moreni genem recesywnym. Młode od małego mają kręcony włos, u merino - również rozetkę na głowie. Jedynym przypadkiem, kiedy ze świnki o włosie prostym x świnka o włosie kręconym otrzymamy "kręciołki" jest taki, kiedy świnka o włosie prostym jest nosicielem genu kręconego. Zwykle w rodowodach oznacza się to dopiskiem TG. Świnki bez rodowodu to po prostu mieszańce, nie można tu mówić o rasie. Dorosły merino wygląda tak

Obrazek

A tak wygląda zupełny maluszek - już widać charakterystyczny włos i rozetę.
Obrazek

Obrazek


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Rasy i hodowle”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Dołącz do nas