Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Nasza Iskierka zmarła ;(

Świnki, które odeszły już z tego świata. Na zawsze w naszej pamięci…
marcinsc1988
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 19 sierpnia 2019, 7:32
Kontaktowanie:

Nasza Iskierka zmarła ;(

Postautor: marcinsc1988 » 19 sierpnia 2019, 8:17

Witam wszystkich,

Wczoraj w godzinach porannych zmarła nasza Iskierka...
Iskierka (samiczka) była z nami trzy tygodnie (miała około 3 miesiące).

Strasznie źle przeżyła to nasza siedmioletnia córka, z resztą ja niewiele lepiej :(. Przez ten czas Iskierka zdążyła stać się członkiem naszej rodziny i każdy zdążył ją przez ten czas pokochać... Córka cały czas powtarza, że ma miejsce dla Iskierki w swoim serduszku... A mi się po prostu serce kraja jak to słyszę. Sam też bardzo się przywiązałem do niej.

Mi jest strasznie przykro i mam straszne wyrzuty sumienia... Czy to może być moja wina?
Podawaliśmy jej przez ostatnie trzy dni z rzędu gruszkę w formie wyciętej i pokrojonej kostki wymiarów ok. 8mm x 8mm x 3mm. Czy to mogło do tego doprowadzić? Dodatkowo córka w sobotę jadła popcorn i chwilę później wzięła Iskierkę na ręce, może świnka zlizała trochę soli z palców i to też mogło źle wpłynąć na nią? No i nie wiem czy nie przedobrzyłem z witaminą C, bo na 300ml wody wlewałem ok. 2-3 kropelki (pani z zoologicznego zaleciła 1 kropelkę)... Dodatkowo codziennie dostawała niewielkie ilości ogórka, papryki czy marchewki (nie jednocześnie). Ewentualnie świnka chodziła sobie luzem po pokoju, więc czy jest szansa, że mogła zjeść coś przypadkowego (np. kawałek paprocha, okrucha itp.?)?
A może mogło to być jakieś schorzenie wrodzone? Albo była w ciąży (nie wiem jakim cudem, ale w sklepie zoologicznym była z inną świnką - płci tamtej nie znam)? Sam już nie wiem :(

Po za tymi trzema incydentami karmiona była wg zaleceń pani ze sklepu zoologicznego czyli codziennie świeże sianko + łyżeczka suchej karmy rano i wieczorem (były tam jakieś płatki, bodajże nasionka słonecznika, pestki dyni...). I zawsze dostęp do poidełka (wody ubywało ok. 50-100ml dziennie).

Iskierka jeszcze w sobotę wieczorem wesoło biegała na swoim kocyku i wesoło piskała, przez noc zjadła całą karmę (jedna łyżeczka tak jak pisałem wcześniej) a w niedzielę o 8 rano zastaliśmy ją jak leżała na boczku i tak co ok. 30 sekund kwikała (coś podobnego do czkawki). Szybko się zebraliśmy i mieliśmy jechać do weterynarza, ale dosłownie wsiadając do auta świnka przestała dawać oznaki życia... :(


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Nasza Iskierka zmarła ;(

Postautor: MajaiRosie » 19 sierpnia 2019, 17:17

Jeżeli to świnka ze sklepu, to taki nagły zgon nie jest zaskoczeniem. Świnki ze sklepów są pełne chorób wewnętrznych i błędów genetycznych. Pochodzą z pseudohodowli, gdzie są masowo rozmnażane. Samice rodzą non-stop do śmierci, świnki krzyżują się losowo- brat z siostrą, syn z matką...

Pracownicy sklepów nie są rzetelnym źródłem informacji, często wciskają cokolwiek, żeby tylko zarobić, a może to zaważyć na życiu zwierzaka. Lepszym źródłem jest specjalista weterynarz od zwierząt egzotycznych, lub Stowarzyszenie Pomocy Świnkom Morskim.

Świnki nie powinny jeść dużo owoców, podajemy raz na kilka dni. Po co pociętą w taką drobną kostkę?
Witaminy C nie powinno się dawać sztucznej, a zamiast tego podawać dobrą karmę z odpowiednią ilością wit. C, oraz w warzywach typu nać pietruszki, czy papryka.

Siano muszą mieć 24/7, ich układ pokarmowy jest tak skonstruowany, że jeżeli będzie sytuacja, gdzie ma pusty żołądek, to zaczyna trawić samą siebie od środka.

Z twojego opisu wynika, że miała złą karmę- pestki dyni, czy słonecznik jest bardzo tłusty i nie można go podawać, bo otłuszcza narządy wewnętrzne. Również nie wolno jeść żadnych ziaren. Odpowiednia karma to np. Versele Laga Cavia Complete- można sobie wygooglować jej skład.

Dodam jeszcze, że świnki potrzebują stada do zdrowego życia. Musi mieć towarzyszkę tej samej płci, ponieważ często chorują na depresję. Możliwe, że odeszła z samotności.

Więc jak widać przyczyn może być mnóstwo. Żeby uniknąć takich sytuacji powinno się dowiedzieć o zwierzaku zanim się go weźmie do swojego domu, oraz przygarnąć z dobrego źródła- stowarzyszeń, czy zarejestrowanych hodowli CCP.


marcinsc1988
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 19 sierpnia 2019, 7:32
Kontaktowanie:

Re: Nasza Iskierka zmarła ;(

Postautor: marcinsc1988 » 20 sierpnia 2019, 14:56

Witam ponownie,

Niestety czasu nie cofnę, na nową świnkę też się nie zapowiada, bo nie myślałem, że tak bardzo można się przywiązać do takiego małego słodziaka, ale może to o co pytam przyda mi się kiedyś na przyszłość jak już będziemy gotowi na nowego przyjaciela (ale to raczej już nie w tym roku).

Lepszym źródłem jest specjalista weterynarz od zwierząt egzotycznych, lub Stowarzyszenie Pomocy Świnkom Morskim.

Czyli np. z takiej hodowli szukać świnki, jakie są umieszczone na poniższej stronie, tak?
https://ccpklub.pl/polskie.html
A może jest coś jeszcze z okolic trójmiasta? Bo widzę tylko jedną hodowlę w Gdańsku.

Świnki nie powinny jeść dużo owoców, podajemy raz na kilka dni. Po co pociętą w taką drobną kostkę?

Nie chciałem, żeby przyjęła za dużej dawki owocu na raz, czyli i tak źle robiłem. Czyli powinienem podawać jej np. pół owocu obranego? A warzywka, też powinienem podawać raz na kilka dni?

Odpowiednia karma to np. Versele Laga Cavia Complete- można sobie wygooglować jej skład.

Czyli ta karma z linku jest najlepsza dla świnki, tak?
https://e-sklep.kakadu.pl/produkt-4600/ ... h.500g.htm

Żeby uniknąć takich sytuacji powinno się dowiedzieć o zwierzaku zanim się go weźmie do swojego domu, oraz przygarnąć z dobrego źródła- stowarzyszeń, czy zarejestrowanych hodowli CCP

Nie przyszło mi nawet na myśl, że w sklepie zoologicznym nie trzyma się żadnych standardów... Do tego córka strasznie uparła się na tę jedną jedyną świnkę, którą tam zobaczyła i dałem się namówić...

Dziękuję za poprzednią odpowiedź
Pozdrawiam Marcin


Darom
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:51
Świnki morskie: [*] Tosiu Super Ktosiu, [*] Dyzio, [*] Tosiu Mały Tosiu, [*] Toffi
Kontaktowanie:

Re: Nasza Iskierka zmarła ;(

Postautor: Darom » 20 sierpnia 2019, 20:12

No cóż. - Nie wiedza o zwierzaku doprowadziła do jego śmierci. Być może nawet świnka przytruła się tymi pestkami z dyni lub tą słoną solą z popcornu, a ponadto pestki ze słonecznika są ciężko strawne dla świnek morskich. Nie wiem w jakim sklepie kupiłeś świnkę, ale jeśli już to bardziej bym kupował w kakadu. Natomiast jeśli chodzi o rzeczy żywieniowe dla świnek to możesz sobie kupować karmę Versele Laga Cavia Complete z tąd: https://sklep.swinkamorska.com.pl/produ ... plete-500g
Polecam ten sklep.


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Nasza Iskierka zmarła ;(

Postautor: MajaiRosie » 21 sierpnia 2019, 10:37

W odpowiedzi na Pana pytania:
Tak, to są właśnie polskie hodowle świnek. Z Gdańska wiem że jest Familiar Pig, ale sama mieszkam w Gdańsku i 3 z 4 moich świnko-dziewczyn jest z hodowli- jedna spod Warszawy, jedna z Poznania i jedna z Katowic ;) Świnki jeżdżą po całym kraju i każda hodowla wysyła w bezpieczny sposób do wszystkich większych miast Polski.
Również SPŚM ma kilka Domów Tymczasowych w Trójmieście, więc można zaadoptować bardzo fajne, zdrowe świnki tutaj na miejscu. Podsyłam link do samic do adopcji: https://swinkimorskie.eu/nowe_forum/viewforum.php?f=98

Owoce podajemy 1-2 razy w tygodniu. Ani owoców, ani warzyw nie obieramy, jedynie myjemy i suszymy, ponieważ skóra zawiera najwięcej witamin. Warzywa podajemy 2 razy dziennie, stawiamy na zróżnicowanie. Na stronie SPŚM są fajne spisy co świnki mogą jeść: http://swinkimorskie.eu/SPSM/index.php? ... Itemid=139
http://swinkimorskie.eu/SPSM/index.php? ... Itemid=110

Jeśli chodzi o rozmiar, ile podajemy na raz, to najlepiej sobie wymierzyć na 1 świnkę ok. 1/8 dużego jabłka. Na podstawie jabłka można potem wymierzać wszystko inne, np. marchewki podamy ok. 5 cm.

Tak, to jest własnie ta karma ;)


TinaAndNana
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 19 października 2021, 19:57
Świnki morskie: Nana i Tina
Kontaktowanie:

Re: Nasza Iskierka zmarła ;(

Postautor: TinaAndNana » 19 października 2021, 21:35

Tak... Często w zoologicznych sklepach oszukują mówią na przykład że samiczka to samiec, oraz nigdy nie mówią czy świnka jest chora lub jest w ciąży. Chcą po prostu wcisnąć zwierzaka i do widzenia.

Sama tak miałam że kiedy miałam 10 lat stwierdziłam że chce mieć świnkę morską. Nie wiedziałam że nie powinno się kupować świnek morskich w sklepach zoologicznych więc kupiłam. Jakiś czas później okazało się że moja Nana jest w ciąży, a jeszcze do tego trzymałam ją w MAŁYM AKWARIUM.

Jakieś kilka miesięcy później dowiedziałam się że świnki to zwierzęta towarzyskie więc potrzebują jakiegoś towarzyszą, oraz dużej KLATKI, nie mogą być w akwarium.

Na szczęście już od 2 lat moje świnki mają dużą klatkę i fajne akcesoria ;)


BajoJajo
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 8 listopada 2021, 21:52
Świnki morskie: Coffie.
Toffie.
Kontaktowanie:

Re: Nasza Iskierka zmarła ;(

Postautor: BajoJajo » 8 listopada 2021, 22:00

(*) Znicz dla Iskierki

Współczuję :sad:


Hania
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 6 listopada 2023, 10:42
Kontaktowanie:

Re: Nasza Iskierka zmarła ;(

Postautor: Hania » 9 stycznia 2024, 12:23

Cześć. Wiem, że to stary post ale może komuś się przyda. Przypuszczam, że skora świnka dzień wcześnie czuła się dobrze i jadła normalnie, to te nagłe objawy mogą wskazywać na zachłyśnięcie . Szczególnie, że piszesz, że miała w karmie pestki dyni i słonecznika. Niecały rok temu straciliśmy świnkę przez zachłyśnięcie. To była co prawda karma ratunkowa, ale objawy były podobne. Odeszła w przeciągu 30 minut.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Tęczowa kraina”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

  • Dołącz do nas