Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnkowa wyprawka

Miejsce na tematy związane ze świnkami, ale niepasujące do powyższych forów.
ruda maruda
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 22 lutego 2018, 17:32
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Masza&Czesia
Kontaktowanie:

Świnkowa wyprawka

Postautor: ruda maruda » 24 lutego 2018, 11:13

Cześć!
Szykuję się do przygarnięcia dwóch świnek i tu pytanie, co im kupić na sam początek? Chcę skompletować wyprawkę, która będzie dobra na pierwsze tygodnie młodych świnek w nowym domu. Powiedzcie, co jeszcze warto dodać, a co lepiej wykreślić z listy? (Oczywiście w miarę potrzeb będę kupować inne, "nowe" rzeczy, ulubione przegryzki itp., ale chcę wiedzieć, co muszę mieć na już, żeby świniom było dobrze).

- klatka - już jedzie, więc chociaż o to jestem spokojna
- domek
- dwie miseczki ceramiczne
- szklane poidło 500ml
- paśnik
- legowisko
- hamak
- kuwetka
- zdecydowałam się na razie na pelet słomiany + mata łazienkowa (kilkoro z Was polecało takie rozwiązanie, zobaczymy, jak sprawdzi się u mnie) - miał być drybed, ale najpierw spróbuję z peletem, a potem się zobaczy, dlatego proszę, bądźcie wyrozumiali ;)
- transporter + podkłady higieniczne - świnie będą czasem musiały towarzyszyć nam w drodze, dostana też na pewno jakiś kocyk do tego, a może właśnie drybed...
- sól i wapno wedle świńskich upodobań
- kolby - od razu?
- siano - zdecydowałam się na tymotkę łąkową, siano z ziołami i rumiankiem (w sumie 3 rodzaje, które wymieszam) - ile mam tego wziąć na raz, żeby to miało sens? :D
- karma Versele Laga Complete
- myślałam, żeby dawać im dropsy na sam początek, na czas oswajania, taki McDonald's, jak i kolby... wiem, że większość z nich ma mleko w składzie, zatem: co zamiast dropsów? Lub jakiej firmy dropsy wybrać?
- wybieg (może z drybedem...?)
- zabawki drewniane lub z trawy
- gryzaki
- zioła podstawowe i uzupełniające
- pomyślałam też o mieszance kwiatów, korzonków, kory... czy warto?
- inne dodatkowe rzeczy, jak obcinacz do pazurków, chusteczki antyseptyczne, płyn do mycia klatki, łopatka do żwirku, uchwyt do wieszania warzyw, wycior do czyszczenia poidła.

Chcę do tematu podejść bez zbędnego szaleństwa i ze zdrowym rozsądkiem ;) Przygotowania zaczęłam od czytania oczywiście i zgłupiałam absolutnie. Nie wiem, czy kupić świnkom dodatkowo jakieś "suszki" - np. Herbal Pets ma tego cała masę... Ostropesty, mięty, owoce, cykorie, mniszki, babki, pyłek kwiatów... Co takiego z tej kategorii warto kupić, co będzie nie tylko smaczne, ale i zdrowe? (Tak, wiem, każda świnka lubi co innego, ale Wy się znacie i wiecie, co jest absolutnym must-have'em, co warto świni "zaproponować do konsumpcji" ;) ). Szczególnie właśnie Herbal Pets ma tego pełno i praktycznie wszędzie można dostać jakiś ich produkt - więc może polecacie coś z tej firmy?

Bardzo dziękuję Wam za pomoc :)

Masza lubi marudzić
Czesia potrzebuje pomocy egzorcysty
:love:

Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Havana
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 13 lutego 2018, 21:28
Świnki morskie: Edek, Chrupka i Miętka
Kontaktowanie:

Re: Świnkowa wyprawka

Postautor: Havana » 25 lutego 2018, 9:44

Hej, już na początek myślisz o wielu przydatnych rzeczach dla świnek więc należy Ci się za to pochwała :)
Jednak niektóre z nich są zbędne a nawet szkodliwe mowa tu o solach, wapienkach, dropsach i kolbach. Oczywiście nie mówię ,że wszystko co wymieniłam to czyste zło ale ja nie widzę potrzeby aby świnka ścierała zęby na wapnach gdy do ścierania zębów służy przede wszystkim siano oraz gałązki.

Nie podawaj świnką dropsów bo tylko tuczą i do tego zawierają mleko (Którego świnki nie mogą spożywać)
Do oswajania świnek dawaj im warzywa lub owoce (owoce w mniejszej ilości) Większość świnek uwielbia ogórka lub natkę pietruszki.

Jedyne "zdrowe" kolby to te bez zbóż i te które nie są lepione miodem. Na przykład te od JR Farm http://hipcio.sklep.pl/produkt/jr-farm- ... malwa-140g .

Tymotka łąkowa jako sino jest dobra, ale pamiętaj aby siano nie przypominało bardziej słomy niż siana bo to niestety nie świadczy o dobrej jakości sianka. Polecam siano od pana Roberta https://mazurskiesianko.pl/pl/c/Siano/14

Zioła od Herbal Pets nie są złe ale mają jeden wielki minus ode mnie - zawsze jest ich pełno pokruszonych na dnie opakowania. O wiele bardziej preferuje zioła od Zwierzęcy Paśnik Ziołowy - Sprzedaje to bodajże pan Michał na Facebooku. https://www.facebook.com/groups/995291250490005/

O mieszankach kwiatów, korzonków itd. mogę ci powiedzieć tylko tyle, że wszystko zależy od świnki czy będzie to jeść

Dodatkowo przypomnę, że świnki potrzebują dostawać witaminę C do pyszczka lub na jedzenie które na pewno zjedzą (Nie podajemy wit. C do wody ponieważ się ulatnia) Może to być witamina C taka jak dla ludzi np. Cebion lub dla świnek morskich np. Beaphar Cavi Fruit.

Jeszcze zapytam jakie wymiary ma twoja klatka? Bo jeśli zamówiłaś przykładowo 100 cm długości to gdy będą mieć domki. hamaki miseczki i tak dalej to klatka będzie o ponad połowę mniejsza i świnki będą mogły wybiegać się tylko na wybiegu .


świniaKarol
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 5 listopada 2016, 21:01
Lokalizacja: Chorzów
Świnki morskie: Karol i Marek
Kontaktowanie:

Re: Świnkowa wyprawka

Postautor: świniaKarol » 25 lutego 2018, 12:14

Ja tylko od siebie napiszę że półlitrowe poidełko to za dużo. Wodę i tak zmieniasz codziennie a moje dwie świnie nawet latem nie wypijały 200ml.
A i nie polecam pelletu ze słomy. Strasznie śmierdzi po jednym dniu.


ruda maruda
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 22 lutego 2018, 17:32
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Masza&Czesia
Kontaktowanie:

Re: Świnkowa wyprawka

Postautor: ruda maruda » 25 lutego 2018, 14:07

Havana pisze:Jednak niektóre z nich są zbędne a nawet szkodliwe mowa tu o solach, wapienkach, dropsach i kolbach. Oczywiście nie mówię ,że wszystko co wymieniłam to czyste zło ale ja nie widzę potrzeby aby świnka ścierała zęby na wapnach gdy do ścierania zębów służy przede wszystkim siano oraz gałązki.

Nie podawaj świnką dropsów bo tylko tuczą i do tego zawierają mleko (Którego świnki nie mogą spożywać)
Do oswajania świnek dawaj im warzywa lub owoce (owoce w mniejszej ilości) Większość świnek uwielbia ogórka lub natkę pietruszki.

Dodatkowo przypomnę, że świnki potrzebują dostawać witaminę C do pyszczka lub na jedzenie które na pewno zjedzą (Nie podajemy wit. C do wody ponieważ się ulatnia) Może to być witamina C taka jak dla ludzi np. Cebion lub dla świnek morskich np. Beaphar Cavi Fruit.

Ścieranie zębów tylko na gryzakach, gałązkach. Wapno i sól tylko w razie potrzeby, żeby świnki mogły uzupełnić te składniki, jeśli im ich zabraknie. Słyszałam i czytałam, że są szkodliwe, ale natknęłam się też na teorię, że warto czasem podrzucić jedno czy drugie do klatki, bo świnka może tego po prostu potrzebować. O dropsach i kolbach też wiem, dlatego ciekawa jestem, czy da radę coś w zamian lub jakiejś konkretnej firmy, ale im więcej szukam, tym mniej wierzę, że coś takiego istnieje :/
Dzięki za polecenie Zwierzęcego Paśnika - zajrzę do nich :)
O witaminie C też czytałam, wiem, że dużo jej jest w owocach dzikiej róży, ale pytanie, czy będą chciały ją jeść? Tego nikt nie wie.

Havana pisze:Jeszcze zapytam jakie wymiary ma twoja klatka? Bo jeśli zamówiłaś przykładowo 100 cm długości to gdy będą mieć domki. hamaki miseczki i tak dalej to klatka będzie o ponad połowę mniejsza i świnki będą mogły wybiegać się tylko na wybiegu .

100x55x44, póki co bez piętra, ale może postanowimy im dosztukować jakąś półeczkę. Poza tym będzie wybieg. Złączymy im dwa wybiegi dla chomika (solidne i dość wysokie), więc miejsce na biegi będą miały. Z listy wyrzucę jedną miskę, wtedy rano dostana karme do miski, a po południu do tej samej owoce i warzywa i wystarczy, siano w paśniku i nie będzie niepotrzebnego zagracania :)


świniaKarol pisze:A i nie polecam pelletu ze słomy. Strasznie śmierdzi po jednym dniu.

Podobno właśnie długo się trzyma i jest łatwiejsze w sprzątaniu... Ja juz nie wiem. Drewniany podobno się pyli, a słomany zbryla... Jeśli nie jeden ani drugi, to co powinnam wziąć pod uwagę?

Masza lubi marudzić
Czesia potrzebuje pomocy egzorcysty
:love:

Dakota
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 20 stycznia 2018, 13:23
Kontaktowanie:

Re: Świnkowa wyprawka

Postautor: Dakota » 26 lutego 2018, 12:47

Moim zdaniem 100x50 cm to za mała klatka dla świnek, chyba że będzie ciągle otwarta z dołączonym wybiegiem (przynajmniej drugie tyle co powierzchnia klatki). Mam klatkę domowej roboty 120x60 z piętrem dla dwóch samczyków i widzę, że to za mało. Moi chłopacy się jeszcze docierają i każdy musi mieć swój kąt i raczej niechętnie wchodzą sobie w drogę, przekonałam się, że nie wszystkie świnki żyją ze sobą w miłości i tulą się do siebie. Na problemy moich samców pomogło pełne udostępnienie wybiegu o powierzchni ok. 100x180cm, poziom frustracji spadł. Gdyby nie to, że jeden świnek ma zapędy niszczycielskie, mieliby do dyspozycji cały salon...
Nie doczytałam, czy będziesz mieć dwa samce (są terytorialne) czy samice, ale pomyśl zawczasu o podwójnej wyprawce - 2 poidła, 2 miski, 2 domki, 2 paśniki, inaczej mogą się kłócić i walczyć ze sobą. Miski możesz wyjąć z klatki po porze karmienia. Domki muszą mieć dwa wyjścia, przy tylko jednym może dochodzić do eskalacji, gdy jedna świnka nie będzie mogła wyjść czy uciec z domku.

Kolby, dropsy i inne cuda są zbędne, świnka jest przystosowana do raczej ubogiej diety. Podstawa to siano (nawet 80% diety), zioła, potem warzywa i zielenina, karma i na końcu owoce. Na wszelki wypadek można skropić kawałek warzywka vit C w płynie. Nie ma co kombinować.

Jeśli chodzi o podłoże - lata temu używałam żwirku drewnianego Cats Best, byłam zadowolona, dobrze się spisywał. Teraz używam żwirku słomianego Velti, jest ciemniejszy od drewnianego i nieco grubszy, prawie nie ma zapachu, w kuwecie zachowuje się jak żwirek drewniany. Używam go, bo jest tańszy (11kg ok. 20zł).

Drybed nie polecam, moje świnki go nie polubiły, jest trudny w czyszczeniu, mocz wsiąka we włosie a tylko trochę spływa na spód. Długo schnie po praniu. Lepsza kuweta ze żwirkiem jako toaleta i ręcznik, koc lub mata łazienkowa na reszcie klatki. Jak moja poprzednia świnka była chora, to miała w klatce tylko ręcznik i też było ok, prany co 3 dni, wytrzepywany codziennie z bobków ;-)


ruda maruda
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 22 lutego 2018, 17:32
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Masza&Czesia
Kontaktowanie:

Re: Świnkowa wyprawka

Postautor: ruda maruda » 3 marca 2018, 10:50

@Dakota
Niestety w wielu miejscach czytałam, ze dla dwóch świń minimum to 80-100cm. Póki będą male musi im wystarczyc... Dorobimy poleczke na miseczki i pasnik. Do tego przez cale popoludnie i wieczor beda mialy otwarty wybieg (kwadrat bok ok. 135cm).
Jesli chodzi o plec - dwie samiczki, ktore juz sie znaja. Ale mamy dwie miski i dwa poidla, legowisko i hamak z funkcja domku.
Stanelo na podlozu z pigwy wymieszanym ze żwirkiem niezbrylajacym, na to troszkę trocin i mata lazienkowa do góry nogami. Zobaczymy, jak sie sprawdzi.
Zastanawiam sie, czy nie dokupic kolderki bawelnianej np. Pet Inn, zeby wylozyc legowisko?

Masza lubi marudzić
Czesia potrzebuje pomocy egzorcysty
:love:

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas