Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Łączenie młodych świnek

Miejsce na tematy związane ze świnkami, ale niepasujące do powyższych forów.
Rafal123
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 10 lutego 2020, 12:06
Kontaktowanie:

Łączenie młodych świnek

Postautor: Rafal123 » 10 lutego 2020, 14:38

Witam, dostaliśmy od rodziny swinke, malutka dziewczynka mamy ja 3tyg, ogólnie ma max 2 msc. chcę jej dokupić towarzyszkę i mam pytanie jak je połączyć skoro młoda jeszcze się dociera, gdy jestem cicho wychodzi z domku ale lekko się ruszę to się chowa i ostatnio wszystko co je zaciąga do domku. Kupiłem już klatkę 120cm, 2 domki. Czy zrobic im wybieg w ten sam dzień, gdy będzie nowa świnka, może lepiej dac nową swinke do nowej klatki i niech pomieszkają obok siebie parę dni, a może odrazu dać 2 do nowej klatki skoro są to dwa swierzaki. Proszę o opinię i pozdrawiam.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Gegoru
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 3 września 2018, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Edzia[*] i Tosia
Kontaktowanie:

Re: Łączenie młodych świnek

Postautor: Gegoru » 10 lutego 2020, 15:10

Witam,

Jak oswoić? Już to w kilku miejscach pisałem, ale wydaję mi się, że tego nigdy dość ;) W kilku zdaniach, bo nie ma sensu się rozpisywać:

1. Nie denerwować się, że nie wychodzi/że nie chce na ręce, nie wykonywać gwałtownych ruchów. Być cierpliwym i czekać, to się opłaci.
2. Niech się do Ciebie przyzwyczai. Dać klatkę w miejscu, gdzie przebywasz najczęściej albo w pokoju, gdzie najczęściej są ludzie. Niech przyzwyczai się do Twojego głosu, to że nie chce zrobić jej krzywdy, a pomóc.
3. Częstuj jedzeniem, od czasu do czasu, smakołykami. Niech połączy, że Twój widok to przyjemność, jakieś jedzonko, coś miłego. Zobaczysz, że czasami się przyzwyczai i pomalutku, zacznie nawet sama jeść z ręki.
4. Raczej unikałem w klatce czegoś takiego jak domek, gdzie mogłaby się schować. Miałem przez pierwszy okres i to nie zdawało rezultatów. Najlepiej mieć taki hamak z frędzelkami. Ma dodatkowe miejsce do skakania i spania, a na dole ma odgrodzoną swoją strefę przez frędzle i może się czuć bezpiecznie. Jak to zastosowałem, oswajania trwało krócej.
5. Jak już jest na ręce, to delikatnie głaskać, mówić powoli, dać smakołyk, aby ponownie, siedzenie na rękach skojarzyła z czymś przyjemnym i fajnym.
6. Cierpliwość, cierpliwości i jeszcze raz cierpliwość.

Co do Twojej sytuacji... to każde stado jest inne i niepowtarzalne. Znalazłem w Internecie podobną sytuację, gdzie stado wzbogaciło się o nową samiczkę i proces "przyjęcia" przebiegał spokojnie:
https://www.youtube.com/watch?v=IjkkccJRDnw

Jest zasada, że dopóki nie ma krwi, to nie interweniujemy. Muszą się wzajemnie poznać, pościerać.

1. Rozłączanie świnek - pojawienia się walk do krwi, normalne utarczki - zostawić, czasem tak bywa.
2. Jak dla mnie razem, nie ma po co tworzyć murów. Niech od razu będą razem. Skorzystają na tym obie.
3. Odnośnie łączenia znajdziesz multum filmików na youtubie. Ogólnie to znaleźć neutralny teren, odgrodzić go, aby nie uciekły, dać jakieś zabawki, miskę z jedzeniem, sucha karma/sianko i patrzeć sobie co wyniknie ze spotkania ;)


Rafal123
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 10 lutego 2020, 12:06
Kontaktowanie:

Re: Łączenie młodych świnek

Postautor: Rafal123 » 10 lutego 2020, 15:53

Sądzisz, że jak dam odrazu obie do nowej dużej klatki to się dogadają? Czy jednak zrobić im ten wybieg i jeśli się skumają to dać do klatki?


Awatar użytkownika
Gegoru
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 3 września 2018, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Edzia[*] i Tosia
Kontaktowanie:

Re: Łączenie młodych świnek

Postautor: Gegoru » 10 lutego 2020, 16:52

Może niezbyt precyzyjnie się wyraziłem. Ja to robiłem na neutralnym terenie. Przynajmniej zapoznanie. Ogrodzić teren, aby nie uciekły świnki, dać pośrodku miskę z jedzeniem, jakieś warzywka czy coś i obserwować. Jak nie ma krwi, nie interweniować, mogą biegać za sobą, skakać na siebie, delikatnie podszczypywać, kąsać, ale nie muszą. Mogą się powąchać dość dokładnie i tyle. Jak dasz je odrazu do jednej klatki, w której była już świnka, to ta świnka ma przewagę, a tamta jest na jej terenie. Niech pochodzą trochę na wybiegu, a pod koniec "hasania" do jednej klatki. Mają dużą, każda znajdzie swój kąt.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas