Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnka czy królik?

Miejsce na tematy związane ze świnkami, ale niepasujące do powyższych forów.
jadzia15
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 6 listopada 2020, 14:33
Kontaktowanie:

Świnka czy królik?

Postautor: jadzia15 » 6 listopada 2020, 14:40

hej, hej! chce kupić sobie króliczka albo świnkę. Chciałam was zapytać, co bardziej polecacie? I czy lepiej kupić samca czy samiczkę? Czy utrzymanie jest drogie i czy świnki lub króliki - wymagają jakiejś szczególnej opieki, czy muszą mieć jakiś specjalny catering dietetyczny, czy nie ma znaczenia, co im dam do jedzenia? Z góry dziękuję!


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 524
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Świnka czy królik?

Postautor: MajaiRosie » 6 listopada 2020, 17:59

Pytasz na forum świnkowym czy wolimy świnki od królików...?
Post zupełnie nie na miejscu.
Oba gatunki są zwierzętami stadnymi, więc albo 2 świnki albo 2 króliki, ale zawsze tej samej płci. Tak, utrzymanie jest drogie. Tak, wymagają szczególnej opieki.
Pytanie "nie ma znaczenia, co im dam do jedzenia"... Serio?!


Gość
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 28 października 2020, 12:48
Lokalizacja: Polska
Świnki morskie: Linia, Sami
Kontaktowanie:

Re: Świnka czy królik?

Postautor: Gość » 6 listopada 2020, 18:18

Zacznijmy od tego, że oba zwierzaki - i świnka, i królik, to zwierzęta stadne, więc, jak jakieś chcesz mieć, to tylko dwa.

Świnki potrzebują mniej miejsca - minimalny rozmiar klatki dla dwóch świnek, to 100∙50 cm. Nie są to wbrew pozorom zwierzątka tanie w utrzymaniu. Trzeba im zapewnić dobre warunki: dużą klatkę, domki, miseczki, poidełka... A do tego dochodzi jedzenie i opieka weterynaryjna. Szczegółowy opis kosztów znajdziesz tu: http://www.blog.swinkamorska.com.pl/201 ... winki.html
Kawia domowa potrzebuje codziennego kontaktu z człowiekiem. Tak, świnki wymagają szczególnej opieki. Nie można ich wyprowadzać na spacery, jak psy, ale to nie oznacza, że nie potrzebują Twojego czasu. Kawikom trzeba codziennie myć miseczki i poidełka, dwa razy dziennie dawać jeść, co najmniej pół godziny dziennie wziąć je do pokoju i wtedy głaskać je i ogólnie się nimi zajmować. Raz w miesiącu trzeba obcinać im pazurki. Na początku warto to robić u weta, bo, gdy kawia ma za długie pazurki, boli ją, jak chodzi.
W sklepach mamy wiele karm dla świnek, nie należy jednak wybierać tych najtańszych. Mają one za dużo zbóż (których w karmie dla świnek w ogóle nie powinno być), wapnia. Niektóre drogie karmy nie mają też dobrego składu, więc w razie wątpliwości, możesz mnie zapytać. Kawie powinny jeść też umyte, świeże warzywa (owoce sporadycznie, bo mają dużo węglowodanów), a także sianko (jeśli mieszkasz na wsi, możesz sama robić) i zioła. To takie podstawowe informacje o kawiach. Dobre źródła wiedzy o nich, to https://www.youtube.com/channel/UCdkW4B ... OoazURxxAg i http://www.azorkowyzwierzyniec.blogspot.com .

Teraz króliki. No, ja nigdy takowego nie miałam, ale trochę wiedzy na ich temat mam.
Króliki muszą mieć więcej miejsca, niż kawie. Minimalne rozmiary klatki, to 120∙50 (dla miniaturek może być trochę mniej). Nie są to zwierzątka tańsze w utrzymaniu od kawii. Króliki także potrzebują dużej klatki, domki, miseczki, poidełka... No, i jedzenie i wet. Tutaj masz koszty utrzymania królika: https://swiat-widziany-oczami-krolikow. ... %20More%20
Królik też potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Także wymaga szczególnej opieki. Też trzeba mu obcinać pazurki. Opieka wygląda na pozór podobnie.
Taka sama sytuacja z karmami dla królika. Tania nie jest dobra. W razie jakichś wątpliwości, zapytaj się SPECJALISTÓW. Bardzo ważną rolę w diecie królików odbywają warzywka. Co do diety bardziej szczegółowo, to się nie znam, nie chcę Cię wprowadzać w błąd.

Jakie zwierzę wybierzesz, to Twoja decyzja. Ja bym wybrała kawie, ale to może dlatego, że kawie mam, a królika nie miałam nigdy, więc.... Sprawa należy do Ciebie.

NIGDY NIE KUPUJ ZWIERZĄT W ZOOLOGACH! To są pseudohodowle nastawione na zysk. Tu sobie o tym przeczytasz:https://azorkowyzwierzyniec.blogspot.com/2020/09/czy-kupowanie-zwierzat-w-zoologicznym.html.

Organizacje, z których weźmiesz zwierzaki: https://kroliki.net/pl/adopcje/lista/ (króliki), http://www.swinkimorskie.eu/SPSM/index. ... &Itemid=84 (świnki), https://www.facebook.com/Lab-Rescue-ado ... 903938175/ (i świnki, i króliki), https://okienkozycia.pl/ (świnki i króliki).

Jeśli nie chcesz adoptować zwierzaka, możesz wziąć takiego z hodowli, ale to już koszt ok. 100 zł.

Co do płci: nieważne! Ważne, żebyś nie miała dwóch zwierzaków tej samej płci, albo żeby choć jeden był wysterylizowany/wykastrowany (niektóre zwierzaki do adopcji są już wykastrowane).

Mam nadzieję, że pomogłam. W razie co - pytaj.

PS Majacośtamcośtam: Widzisz, że to początkująca osoba. Zamiast dać jakieś rady, ty hejtujesz. Naprawdę?


Adria
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 5 listopada 2020, 21:34
Kontaktowanie:

Re: Świnka czy królik?

Postautor: Adria » 6 listopada 2020, 21:26

Wybór należy do Ciebie. Ja mam dwie świnki , kota i psa. Kocham wszystkie zwierzaki, królika też ale nie mam warunków żeby przygarnąć czy kupić kolejnego zwierzaka. Posiadanie zwierząt to ogromna odpowiedzialność, no i przyjemność też rzecz jasna:)


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 524
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Świnka czy królik?

Postautor: MajaiRosie » 7 listopada 2020, 13:09

Gość pisze:Świnki potrzebują mniej miejsca - minimalny rozmiar klatki dla dwóch świnek, to 100∙50 cm.


Minimalny wymiar to 120cm, na podstawie ostatnich badań się wymiary zmieniły.

"PS Majacośtamcośtam: Widzisz, że to początkująca osoba. Zamiast dać jakieś rady, ty hejtujesz. Naprawdę?"

Nie jestem 'Majacośtamcośtam', więc uznam że to nie do mnie. :)
Początkująca osoba może być w jeździe na rowerze, jeśli jest się osobą zainteresowaną, to istnieje Google, istnieją źródła wiedzy, gdzie można poczytać sobie o gatunkach i ich wymaganiach. Jeśli ktoś w taki sposób podchodzi do opieki nad zwierzęciem, to u mnie jest już spalony od początku. Pokazuje to brak jakiejkolwiek chęci nauki, samodzielnego znalezienia bardzo istotnych informacji.


Gość
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 28 października 2020, 12:48
Lokalizacja: Polska
Świnki morskie: Linia, Sami
Kontaktowanie:

Re: Świnka czy królik?

Postautor: Gość » 18 listopada 2020, 15:26

MajaiRosie pisze:
Gość pisze:Świnki potrzebują mniej miejsca - minimalny rozmiar klatki dla dwóch świnek, to 100∙50 cm.


Minimalny wymiar to 120cm, na podstawie ostatnich badań się wymiary zmieniły.

"PS Majacośtamcośtam: Widzisz, że to początkująca osoba. Zamiast dać jakieś rady, ty hejtujesz. Naprawdę?"

Nie jestem 'Majacośtamcośtam', więc uznam że to nie do mnie. :)
Początkująca osoba może być w jeździe na rowerze, jeśli jest się osobą zainteresowaną, to istnieje Google, istnieją źródła wiedzy, gdzie można poczytać sobie o gatunkach i ich wymaganiach. Jeśli ktoś w taki sposób podchodzi do opieki nad zwierzęciem, to u mnie jest już spalony od początku. Pokazuje to brak jakiejkolwiek chęci nauki, samodzielnego znalezienia bardzo istotnych informacji.


Oczywiście, szanuję Twoje zdanie, mam jednak odmienne.

Pisząc ,,początkująca", miałam na myśli ,,jeszcze się nie znająca". Co do Internetu - to forum, to też Internet :) .

Poza tym nie wszystkie informacje w necie są prawdziwe. Kiedyś na przykład przeczytałam gdzieś, że kolby to podstawa diety świnek, raz na dwa dni powinno się im dawać herbatnika (a co do prawdziwości tych informacji obie chyba jesteśmy zgodne ;) ).

Wybacz, że nazwałam Cię ,,Mającośtamcośtam", ale w trakcie tego pisania, zapomniałam całego Twojego nicku. Uznajmy, że tego nie było i, że nazwałam Cię ,,MajaiRosie".

Myślę, że zrozumiesz.


glaczek
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 24 listopada 2020, 20:12
Kontaktowanie:

Re: Świnka czy królik?

Postautor: glaczek » 25 listopada 2020, 8:40

świnkę :) duzo radośniejsza i minsza :) tylko głosna czasem


SzwinkaMorszka
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 8 kwietnia 2021, 9:13
Świnki morskie: Penny
Kontaktowanie:

Re: Świnka czy królik?

Postautor: SzwinkaMorszka » 15 kwietnia 2021, 13:57

mi się wydaje, że świnka. A co do płci to samce są bardziej przytulaśne i łagodniejsze.


WerAA_Horse
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 23 kwietnia 2021, 16:03
Świnki morskie: Henio, Gucio
Kontaktowanie:

Re: Świnka czy królik?

Postautor: WerAA_Horse » 23 kwietnia 2021, 16:12

Bardziej wolę świnki morskie niż króliki, króliki też są fajne i słodkie ale bardziej wolę prosiaki :) moim zdaniem świnka jest bardziej radośniejsza. :D


widlo
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 26 maja 2021, 8:17
Kontaktowanie:

Re: Świnka czy królik?

Postautor: widlo » 28 maja 2021, 16:33

świnkę :) ale musisz dokupić drugą do pary


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas