Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Pytania laika. Podstawy z gryzoniem.

Miejsce na tematy związane ze świnkami, ale niepasujące do powyższych forów.
Avvril
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 17 stycznia 2021, 1:31
Kontaktowanie:

Pytania laika. Podstawy z gryzoniem.

Postautor: Avvril » 18 stycznia 2021, 15:08

Cześć, jestem Wojtek. Miło mi Was poznać :) Na wstępie pragnę zaznaczyć, że nie wiem jak tutaj szukać informacji, które mnie konkretnie interesują.

W ubiegłym tygodni zostałem posiadaczem 3 samiczek małych świnek, które zabrałem z koszmarnych warunków,były na dworze, w zimnie, z dietą, która była daleka od akceptowalnej. Mam dla nich póki co klatkę 100x65 cm, ponieważ klatka, którą zamówiłem dopiero się robi ( 165x80cm).

Mam dla Was wszystkich serię naprawdę podstawowych pytań, ponieważ nie miałem do czynienia nigdy z gryzoniami.
Przed kupnem świnek oczywiście zaopatrzyłem się w podstawy ( karma, siano, zioła, miseczki, poidełka, łuski grochu, marchew, paprykę, ściółkę, domek i paśnik. Oczywiście wiem, że siano ma być " non stop". Tylko... Nie wiem ile mam im karmy podawać, nie wiem czy się nie przejedzą. Mam w domu jabłoń- jak mam podawać gałązki- surowe umyte czy wysuszone? Prosiaczki póki co bardzo wystraszone, ale z dnia na dzień widzę jak zaczynają się do mnie przyzwyczajać.

Kolejne pytanie : Czy gryzą kable? Jak z łapaniem ich z wolnego wybiegu/pokoju? Same wejdą do klatki? Boję się, że przez moją niewiedzę narażę je na niepotrzebny stres, podczas ich łapania z wybiegu. Wieczorem postaram się załączyć zdjęcia prosiaczków i ich tymczasowego lokum.

Pozdrawiam i liczę na miłą dyskusję. Proszę nie hejtujcie mnie, chciałem dobrze dla świnek, bo było mi ich szkoda.

Karma, którą kupiłem :

JR Farm

Płatki
grochu


Versele Laga Crispi Musli

Oczywiście trociny, pellet.

Oraz siano Vilmie

Z sianem też mam problem - Mianowicie mam stajnię i swoje siano, które jest idealne, ale to, które zakupiłem w sklepie jest moim zdaniem- nie dość, że słabej jakości to jeszcze tak jakby żółte? Siano ze stajni, byłoby dobre dla prosiaczków?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Pytania laika. Podstawy z gryzoniem.

Postautor: MajaiRosie » 19 stycznia 2021, 14:25

Karma JR Farm jest okej, ale nie jest to najwyższa jakość i często świnki za nią nie przepadają. VL Muesli jest beznadziejna, lepiej nie dawać. Pamiętaj, że świnki nie mogą jeść żadnych ziaren :) Na karmie zwykle jest napisane ile g. podawać na masę ciała, zwykle to ok. 2 łyżki stołowe 2x dziennie- nie znam nikogo, kto by faktycznie to mierzył, daję na oko.
Gałązki możesz podawać na wiosnę i lato, gdy są świeże i niezmarznięte. Wystarczy umyć i dokładnie osuszyć z wilgoci (nigdy nie podajemy nic mokrego), nie trzeba wyparzać. Jasne, że gryzą kable, czasem ściany, książki.. to gryzonie ;) Nie wypuszczaj, póki nie są oswojone. Zdecydowanie nie "łap" ich na siłę- stracisz ich zaufanie do siebie.
Pewnie, że siano stajenne będzie super! :)
Czy jesteś pewien że wszystkie świnki są tej samej płci?


Avvril
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 17 stycznia 2021, 1:31
Kontaktowanie:

Re: Pytania laika. Podstawy z gryzoniem.

Postautor: Avvril » 19 stycznia 2021, 18:39

Mam 2 samiczki i samczyka, którego już odizolowałem, ponieważ kupiłem wczoraj nową klatkę ( 100x 60). Mam nadzieję, że nie będzie z tego młodych. Na szczęście klatki ustawione są tak, że świnki się widzą.

Dziękuję Ci za wskazówki :)


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Pytania laika. Podstawy z gryzoniem.

Postautor: MajaiRosie » 20 stycznia 2021, 9:32

Avvril pisze: Na szczęście klatki ustawione są tak, że świnki się widzą.


Uważaj z tym, bo jak wejdą w okres dojrzewania, to będzie pisk i krzyk i obijanie się od krat, jak samiec poczuje samice. Zamierzasz go kastrować? Pamiętaj, że jeszcze 6 tygodni po kastracji jest dalej płodny, oraz że należy później zrobić całe łączenie, tak jakby się nie znały :)


Avvril
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 17 stycznia 2021, 1:31
Kontaktowanie:

Re: Pytania laika. Podstawy z gryzoniem.

Postautor: Avvril » 20 stycznia 2021, 14:45

Tak. W następny wtorek mam umówioną wizytę do weta, który oceni czy już nadaje się do kastracji.

Jaka wg Was, jest najlepsza karma?


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Pytania laika. Podstawy z gryzoniem.

Postautor: MajaiRosie » 20 stycznia 2021, 15:43

Versele Laga Cavia Complete- idealna nie jest, ale to aktualnie najlepsza na rynku


Avvril
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 17 stycznia 2021, 1:31
Kontaktowanie:

Re: Pytania laika. Podstawy z gryzoniem.

Postautor: Avvril » 20 stycznia 2021, 17:36

Dziękuję, już zamówiłem :)


Awatar użytkownika
MixQQ
Użytkownik
Posty: 172
Rejestracja: 23 lutego 2017, 9:48
Kontaktowanie:

Re: Pytania laika. Podstawy z gryzoniem.

Postautor: MixQQ » 20 stycznia 2021, 21:25

Zdecydowanie stara i dobra cavia nature original. Podawałem ją przez 5 lat, potem zatrzymali produkcję, ale Dzięki nacisku ludzi powrócili do starej receptury i znowu ja produkują od jakiś 2 lat bo ten nowy zamiennik był totalnym niewypałem. Polecam ją spróbować, małe opakowanie na początek. Complete mój prosiak nawet nie tknął. Kombinuj z karmami bo na pewno wszystkie mu nie podejdą, ale którąś w końcu polubi.


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Pytania laika. Podstawy z gryzoniem.

Postautor: MajaiRosie » 21 stycznia 2021, 8:49

Lepiej zacząć do VL CC, Nature nie ma dobrych proporcji K/Mg, oraz witaminy C.


Avvril
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 17 stycznia 2021, 1:31
Kontaktowanie:

Re: Pytania laika. Podstawy z gryzoniem.

Postautor: Avvril » 22 stycznia 2021, 19:16

Doszła mi karma, nasypałem po 2 łyżki stołowe na dwójki samiczek i jedną dla samca. Zajadłby w ciągu 15 minut. Bardzo Ci dziękuję MajaiRosie :hug: . Okazało się, że świnki nie chcą jeść siana ze stajni, więc podaję im to kupione w zoologu :) Jutro robię dodatkowe pięterko dla klatki ( a raczej taras widokowy), hamak, nowy domek i zmienię podłożę. Wstawię fotki.

Polecicie jeszcze jakąś dobrą mieszankę ziół dla świnek? Z góry dziękuję i przepraszam, że tak truję tyłek, ale chcę żeby moje świnki miały super warunki :)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Dołącz do nas