Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Pytania laika. Podstawy z gryzoniem.

Miejsce na tematy związane ze świnkami, ale niepasujące do powyższych forów.
Avvril
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 17 stycznia 2021, 1:31
Kontaktowanie:

Re: Pytania laika. Podstawy z gryzoniem.

Postautor: Avvril » 23 stycznia 2021, 14:12

Cześć w sobotę :) Zrobiłem taras widokowy dla świnek + nowe zapasy do mopa płaskiego, jako legowiska i starą czapkę jako gniazdo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wiem, wiem, że wejścia do domku są za małe. Dzisiaj zrobiłem nowe z boku domku :)


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Pytania laika. Podstawy z gryzoniem.

Postautor: MajaiRosie » 23 stycznia 2021, 16:56

Wygląda pięknie! :) Ziół można podawać wiele, ale wszystko zależy od gustu. Babka lancetowata i szerokolista zwykle podchodzą, to samo z mniszkiem. Liście krzewów owocowych raczej też, brzoza już tylko czasami. Próbuj co podejdzie :D Lepiej też kupować w większych kawałkach, takie zmielone nie są interesujące.


sonreida
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 12 września 2020, 10:08
Kontaktowanie:

Re: Pytania laika. Podstawy z gryzoniem.

Postautor: sonreida » 25 stycznia 2021, 21:12

Ja podaję świnkom karmę Versele Laga Cavia Complete - weterynarz powiedział, że jest dobra. Czasem kupuje też Cunipic Alpha Pro. Z tego co wiem są najlepsze. W Cavia Narure są kawałki buraka, które moim świnkom się przyklejały do zębów ,tak samo jak te białe kuleczki. Moje mają stały dostęp do karmy i z tego co wyliczyłam z informacji w internecie jedzą dzienna zalecaną dawkę, nie przejadają się (poza tym nie są grube porównując do świnek na filmikach na Youtube:) ). Moim świnkom bardzo smakowała ta Crispy szczególnie te kolorowe chrupki, ale z tego co wiem są tuczące i mają cukier, także nie wolno ich podawać świnkom.

Dwie świnki karmę 1,75 kg zjadają w ok. 35-40 dni. Sianko Zuzala podobno najlepsze, ale podaję różne. Nie podoba mi się sianko Vitapolu, kupuję takie zwykłe "bezfirmowe".

Warzywa podaje 3 razy dziennie w chyba średnich ilościach - mały pomidor skropiony witaminą C rano (mam Juvit C, wcześniej miałam kupioną specjalną dla świnek morskich, ale była rzadsza w konsystencji i ciężko odmierzyć ilość kropel), ogórek i papryka lub marchewka. Podaję ok. 1/5 ogórka szklarniowego, pół średniej marchewki lub 1/4 - 1/5 papryki dla dwóch świnek codziennie. Od czasu do czasu zamiennie inne warzywa lub owoc (moje lubią jedynie arbuza, jabłko i banana). Wszystkie warzywa poza papryką obieram. Moje świnki najbardziej lubią mieszankę Zioła podstawowe z Herbal Pets - podaję co 3-4 dni ok.1,5 łyżki stołowe na dwie świnki. Kropel witaminy C dla jednej świnki 5-6 dziennie, świnka chora lub na rekonwalescencji do 10 kropel. Jednak świnka zlizuje krople witaminy C z palca.

Uważam z natkami - natka pietruszki lub koperek raz na dwa tygodnie, choć świnki je uwielbiają. Uważam dlatego, że mogą powodować wzdęcia, niebezpieczne dla świnek. Kiedyś brałam latem świnki na świeżą trawę z koniczyną i jednej nie zaszkodziło, ale druga miała mocne wzdęcia (na wzdęcia należy podać krople Esputikon). Wzdęcia można poznać po zwisającym i twardym brzuszku. Z tymi płatkami grochu też bym uważała, bo chyba są wzdymające. Natki podawać suche.

Wodę podaję niegazowaną źródlaną Żywiec Zdrój - weterynarz mówi, że taka lub zwykła z kranu. Inne odpadają.

Jedną ze świnek mam 3,5 roku i tak ją żywię i wszystkie narządy ma zdrowe, 2 miesiące temu miała robione USG profilaktycznie, bo inna świnka zmarła, bo miała niewydolność nerek i jakąś narośl na wątrobie. Wyniki z krwi zrobione przy okazji były idealne.

Max. po roku życia świnki polecam zabranie świnki na kontrolę zębów. Ja nie wiedziałam i moja 3,5 roczna świnka ma dużą wadę zgryzu i duże korekty pod narkozą.

Moje mają cały czas otwartą klatkę i zawsze wbiegają do środka na jedzonko, nie dadzą się podnieść z podłogi (choć znałam jedną świnkę, która się dawała). Potem klękam przy klatce i nakierowuję ręką świnkę tak że wskakuje mi na kolana albo chwytam ją, gdy siedzi na domku. Na początku trzeba było brać na siłę:)

Jako ściółkę w klatce stosuję podkład higieniczny i tam gdzie sikają w klatce i do kuwetek sypię granulat drewniany. Zamówiłam VetBed czekam na wysyłkę, może też jest fajne. Wcześniej zamówiłam taki dla psa i był za gruby i kłaczki wyłaziły, więc odesłałam. Teraz zamówiłam typowy dla świnek mam nadzieję, że będzie lepszej jakości. Z tego co słyszałam trociny nie są odpowiednią ściółką dla świnek, ale ja nigdy ich nie używałam dla świnek. Podobno za dużo pylą i ten pyłek może wpaść do oczków lub gdzieś tam włazić w narządy płciowe i wywoływać podrażnienia.

Gałązki kiedyś podałam prosto z drzewa i moje świnki nie były nimi zainteresowane - jeden trochę pogryzł i miał potem wbity opiłek we wnętrzu policzka (okazało się przy korekcie zębów), dlatego teraz nie podaję.

Moje świnki gryzą kable - szczególnie ta, która ma 8 miesięcy, dlatego wszystkie kable mam pochowane.

PS Super świnki - bardzo mi się podobają krótkowłose.
PS 2 Moje świnki lubią się wylegiwać w kocyku, prześcieradle lub starym kapturze, które mam położone na dywanie.


Dorota od Pysi
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, 15:50
Świnki morskie: Pysia
Kontaktowanie:

Re: Pytania laika. Podstawy z gryzoniem.

Postautor: Dorota od Pysi » 16 kwietnia 2021, 16:54

Sianko ze stajni jest ok, ale pewno pachnie zwierzętami i stąd problem.
Ja kupuję suszone zioła i kwiatki - płatki nagietka, słonecznika i róży (moja je uwielbia), chaber-gałązki i płatki, babkę lancetowatą, liście maliny, porzeczki, truskawki. Można też poczekać na świeże-ale nie mogą być mokre lub wilgotne. Kupuję też sianko z ziołami. W internecie na "Uszatkowe rady". Na www.nestor.cm kupuję też mieszankę karmy dla świnek - moja je uwielbia. Gałązek z drzew owocowych nie chciała jeść ani gryźć. No cóż z gustami się nie dyskutuje. Ale i tak przebojem jest świeża trawa. Trzeba pamiętać, że nie może być mokra ani wilgotna!!!
Moja świnka lubi banana, słodką paprykę, listki rzodkiewki i samą rzodkiewkę też. Kocha, bardzo kocha świeżego ogórka, a latem arbuza. Lubi listki buraczka i czasami samego buraczka, kalarepkę, marchewkę, pietruszkę. Koniecznie trzeba dawać śwince natkę pietruszki!!!! Świnki mają niedobory witaminy C, a w pietruszce jest jej dużo.



Wróć do „Ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas