Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

4 czy 5 świnek?

Miejsce na tematy związane ze świnkami, ale niepasujące do powyższych forów.
Shiane
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 8 kwietnia 2021, 14:47
Kontaktowanie:

4 czy 5 świnek?

Postautor: Shiane » 13 maja 2021, 17:46

3,5 roku temu zakupiłam z zarejestrowanej hodowli dwie śliczne samiczki rasy us teddy. Byłyśmy i wciąż jesteśmy ze sobą bardzo zżyte. Jednak po dwóch latach pojawiła się u mnie myśl - co jeśli jedna z nich kiedyś odejdzie, a zaraz potem druga popadnie w depresję i również mnie opuści, a ja nie zdążę poszukać jej towarzyszki? Myślę, że każdy posiadacz dwóch świnek morskich przynajmniej raz się nad tym zastanawiał. Doszłam do wniosku, że nie mogę zwlekać tym bardziej, że us teddy dożywają średnio 4-5 lat. Nie chciałam, żeby kiedyś któraś z nich musiała cierpieć aż tak bardzo.
Zdecydowałam się na kupno przyjaciółki dla nich, która może kiedyś zmniejszy troszkę ten smutek jednej z nich. Niestety zwierzęta nie są nieśmiertelne. Tak więc dwa miesiące później moje ciągle obawy zmniejszyły się, gdy do ich klatki zawitała cudna coronetka po udanym łączeniu. Widać było, że dziewczynki się dogadały.
Teraz, gdy od jej przybycia minął niecały rok, zaczęłam się zastanawiać nad kolejnym towarzyszem, ale tym razem adoptowanym. Doskonale wiem, że w organizacji SPŚM mnóstwo świnek czeka na nowe domy. I z tego co widziałam świnki można kupić pojedynczo bądź w ,,dwupaku”.
Od razu w oczy rzuciło mi się to drugie. W końcu świnki to zwierzątka stadne, a im ich więcej tym dla nich lepiej. Jednak mam pewne wątpliwości. Nie wiem, czy lepiej jedną czy dwie...
W końcu 5 prośków to nieco dużo i mam kilka pytań:
1.Czy to bardzo mocno zwiększa potrzebę opiekowania się nimi czy tylko troszkę?
2.Moja klatka (C&C) ma 144*71, a oprócz tego posiadam prawie dwa razy większy wybieg, z którego świnki mogą korzystać cały czas. Czy to wystarczy, czy powinnam im jeszcze coś zapewnić?
3.Czy ktoś dałby może radę oszacować koszty tylu świnek? Przy trzech świnkach 1kg granulatu schodził przez ok. 2 miesiące. Warzywa, których malutką ilość podaje im każdego dnia na szczęście uprawiamy w domu ;) Zioła podajemy trzy razy dziennie po 2-3 łyżki na głowę dla każdej. Do sianka mają oczywiście dostęp przez całą dobę. Z kolei w kwestii sprzątania ogarniam im powierzchnię drybeda przynajmniej raz na dwa dni, zazwyczaj codziennie, a raz tygodniowo wymieniam zasikany żwirek ze spodu. Cała klatka myta jest co trzy tygodnie.
I na podstawie tych informacji polecilibyście mi bardziej 4 czy 5 świnek? :D A może radzilibyście mi zostać przy trzech? Z góry dziękuję za odpowiedzi, ponieważ tak jak z czterema świnkami miałam do czynienia, to 5 to już więcej. Pytam, bo naprawdę nie chcę popełnić złego wyboru i potem nie mieć wystarczająco czasu dla nich. Kocham kawie, a myśl o oddaniu którejś jest dla mnie nie do zniesienia.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: 4 czy 5 świnek?

Postautor: MajaiRosie » 14 maja 2021, 12:58

Nie ma już dużej różnicy pomiędzy 4 czy 5, jedynie więcej bobków ;)
Natomiast klatka 144 jest odpowiednia dla 3 świnek, dla 4 już robi się ciasno. Może powiększ po prostu, skoro to C&C to 2 kratki na długość więcej i będzie okej dla 5 świń.


Shiane
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 8 kwietnia 2021, 14:47
Kontaktowanie:

Re: 4 czy 5 świnek?

Postautor: Shiane » 14 maja 2021, 13:07

Bardzo dobry pomysł. Dziękuję Ci bardzo. Z pewnością najpierw powiększę nieco klatkę, a potem przygarnę świnki


widlo
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 26 maja 2021, 8:17
Kontaktowanie:

Re: 4 czy 5 świnek?

Postautor: widlo » 28 maja 2021, 16:32

zmianą jąką masz zmienić to wiekość klatki jest mała dla 4-5 świnek



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

  • Dołącz do nas