Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Kilka pytań przed zakupem :)

Miejsce na tematy związane ze świnkami, ale niepasujące do powyższych forów.
Sandi
Użytkownik
Posty: 1948
Rejestracja: 27 września 2010, 16:26
Lokalizacja: Gdańsk.
Świnki morskie: nie posiadam świnki.
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań przed zakupem :)

Postautor: Sandi » 7 kwietnia 2011, 19:28

Hm...vagina_denata, ale jeśli ktoś ma klatkę np. 80x50 to ja sobie nie wyobrażam, żeby codziennie wywalać CAŁĄ ściółkę. Można codziennie wyrzucać tylko te z rogów, te zasikane trociny, ale ja tak nie robię...

Ola [*] - będziemy pamiętać.

Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Sensibles
Zasłużony
Posty: 2500
Rejestracja: 2 grudnia 2010, 21:26
Lokalizacja: Szczecin
Świnki morskie: Xsara [*], Funiek
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań przed zakupem :)

Postautor: Sensibles » 7 kwietnia 2011, 20:19

Ja się jeszcze co do tej wypowiedzi nie odzywałam, a więc może teraz wyrażę swoje zdanie...

Jeśli chodzi właśnie o rodziców, to największym problemem jest twierdzenie mamy, że świnki strasznie śmierdzą i wszędzie (powiem ładnie) robią kupki......

Jeżeli długo nie sprzątasz to faktycznie, zapach nie jest przyjemny. Ale jeżeli sprzątasz codziennie/co dwa dni (nie mówię o całościowej wymianie ściółki, ale o fragmentach zamoczonych) tp żadnego smrodu nie czuć. Co tydzień umyj kuwetę klatki i gotowe - nic nie czuć, kompletnie.

Napewno nie byłoby problemu, z namową mamy na świnkę, jeśli nigdy wcześniej świnki by nie miała, ale niestety - moja siostra gdy była mała (mnie jeszcze na świecie nie było), to miała świnkę i prosiek był trzymany na słomie, a mama musiała ciągle sprzątać..... W latach 90-tych ludzie nie myśleli jeszcze o tym, że są takie rzeczy jak trociny, czy właśnie żwirek, a oczywiste jest że słoma nie wsiąka moczu więc wiadomo skąd pojawił się smród....

Musisz uświadomić mamie, że od lat 90-tych minęło już 15-20 lat i że naprawdę wszystko posunęło się do przodu :) Poza tym nie wierzę, że w latach 90-tych nie było trocin, bo mój tata miał jeszcze wcześniej dwie świnki i były już trociny. Ale okey - może były po prostu mało popularne.

Kwestia finansowa nie jest u mnie najważniejszym punktem tego przekonywania, gdyż kilka razy w roku dostaję kasę od chrzestnej, czasami od reszty rodziny, więc mogłabym uzbierać sama na świnkę i akcesoria dla niej. Mama w życiu by mi jej nie kupiła, bo koszty są w sumie spore (razem z dużą klatką). Kiedy namawiałam mamę na zakup chomika (wiem, chomik to nie to samo, co świnka, ale podaję tylko przykład) to namawiałam ją przez ok.2-3 miesiące, męcząc tym, że będę się nim sama zajmować, myć klatkę, że jestem odpowiedzialna i chomiki nie śmierdzą (moja mama uważa, że wszystkie zwierzęta okropnie śmierdzą ) aż w końcu się zgodziła, ale koszty zakupu musiałam ponieść sama
Mimo wszystko, mama uważa, że na podłodze będzie syf i wgl. przez świnkę. Nawet powiedziałam jej, że będę myć podłogę codziennie, jeśli zajdzie taka potrzeba, a mama dalej że śmierdzi...próbowałam wielu sposobów, a mama nawet nie chce spokojnie pogadać na ten temat

Finanse są częstym kłopotem rodzin. Może...uszanuj decyzję rodziców. Faktycznie mogą nie mieć pieniędzy na utrzymanie kolejnego lokatora w domu. Albo po prostu Twoja mama nie zdaje sobie sprawy z kosztów. Możesz jej spróbować podrzucić jakiś kosztorys sporządzony przez siebie. Poza tym - jak to ty będziesz utrzymywała świnkę, z własnych funduszy, to co mamie do tego? Tylko porządek w domu. A więc jak obiecujesz, to mama powinna się zgodzić. Tym bardziej, że wcześniej jej nie zawiodłaś w tym względzie - chyba że tak się stało, to...sprawa trudniejsza.

A jeśli chodzi o owoce, czy warzywa, to u nas w domu nie brakuje jabłek, sałaty, marchwii, selera, buraczków itp. bo mama lubi gotować, więc zawsze coś się znajdzie a zieleninka rośnie sobie na podwórku, szczególnie latem jest taka piękna koniczyna, że aż żal nie zerwać i nie dać gryzoniowi

To idealnie! Świnka będzie miała super pożywienie i nie będziesz martwiła się chorobami nerek itd.

Co do podłoża, to najbardziej interesuje mnie żwirek (Pinio konkretnie), gdyż wydaje mi się bardzo ekonomiczny (7,50zł za 5L) a co do maty łazienkowej, to właśnie tak się zastanawiam, czy to dobry pomysł, bo czytałam, że niektóre świnki wdeptują bobki, sikają tak, że strasznie śmierdzi w całym pokoju, albo obgryzają.....a jak jest u was?

Wgniatanie bobków to nie jest żaden problem - zakładasz rękawiczkę i wyjmujesz, proste. U mnie świnka nie obgryza maty. Ogólnie jestem z maty łazienkowej zadowolona i niedługo kupuję następną. Poza tym tutaj też masz ten plus, że kupujesz bezpośrednio na wymiar, a nie tak jak niektóre dry bedy - masz konkretny i klatkę musisz dopasować do dry bedu - to męczące.

Co do wybiegu, to mogłabym im zapewnić mój pokój, po założeniu listwy zabezpieczającej (od okna do telewizora mam kabel od anteny, ok.3m), oraz zabezpieczeniu kabli pod narożnym biurkiem.

Według mnie byłoby spoko.

A jeśli chodzi o karmę, to uważam, że versele-laga jest dobrą firmą, analiza i skład karm też jest dobry i ma kilka karm dla świnek, także napewno coś bym wybrała (VL podaję też chomikowi)

Ja także polecam tą firmę. Mój chomik i świnka jedzą i jestem zadowolona.

Mam jeszcze pytanko -> W jaki sposób podajecie witaminę C prośkom? Czy wystarczy tylko w postaci pietruszki i karmy podstawowej, czy codziennie trzeba im przez strzykawkę podawać?

Ja nie podaję sztucznie. Stosuję odpowiednią dietę owocowo-warzywną i to wystarcza.

A teraz trochę z innej beczki -> Czy wasze świnki lubią pieszczoty, przytulają się do was, okazują wam przyjaźń, zasypiają na kolanach? (jestem ciekawa, bo to takie słodkie )

Na początku myślałam, że moja Xsara jest pieszczochem. Okazało się, że jednak nie. To wszystko zależy od charakteru świnki - na jaką trafisz, taką będziesz miała. Ale ogólnie większość świnek lubi się przytulać. Xsara jest odmienna.

Idąc cmentarną aleją szukam Ciebie, mój przyjacielu.

Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań przed zakupem :)

Postautor: vagina_denata » 7 kwietnia 2011, 20:26

Sandi pisze:Hm...vagina_denata, ale jeśli ktoś ma klatkę np. 80x50 to ja sobie nie wyobrażam, żeby codziennie wywalać CAŁĄ ściółkę. Można codziennie wyrzucać tylko te z rogów, te zasikane trociny, ale ja tak nie robię...


80x50 to jedna z mniejszych klatek ;) Przecież nie każe nikomu codziennie wyrzucać wszystkich trocin, post nad tobą napisałam, że można usuwać tylko te mokre. Jak nie robisz to nie rób, czy ja ci każę?
Ludzie nauczcie się, że uwagi ogólne rzucone w przestrzeń typu "uważam, że marchewka jest fajna", "uważam, że trociny są niepraktyczne", "ja sprzątam codziennie bo mi śmierdzi" nie są bezpośrednim atakiem na was i nie musicie bronić swojego postępowania jak lwica młodych.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

nati202055
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 25 lipca 2010, 19:34
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: brak :/
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań przed zakupem :)

Postautor: nati202055 » 7 kwietnia 2011, 20:35

Wiem, że wystarczy mycie klatki i codzienna wymiana tych zmoczonych trocin, ale jak widać do mamy to nie dociera :(
A z tymi trocinami, czy żwirkiem, to napewno były, ale "najtańszym" utrzymaniem świnki na wsi była słoma :roll:
Świnkę bym sama utrzymywała, zresztą czasami mama mi kupuje też jedzenie dla chomika i nie robi jakichś wyrzutów :/
A ze sprzątaniem jest tak, że ja utrzymuję porządek, bo chomik też rozwala i strasznie śmieci...

I jeszcze pytanko -> Ile należy przeznaczyć kasy na początek? (zakup świnki, akcesoriów, klatki)
I jeśli możecie, to wypiszcie mi, co jest niezbędne, a co może być dodatkiem (chodzi mi o paśnik, kulę do sałaty itp.)

Z góry dzięki :)


Sandi
Użytkownik
Posty: 1948
Rejestracja: 27 września 2010, 16:26
Lokalizacja: Gdańsk.
Świnki morskie: nie posiadam świnki.
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań przed zakupem :)

Postautor: Sandi » 7 kwietnia 2011, 21:01

Podstawowe wyposażenie świnki to:
1. Klatka o minimalnych wymiarach 60x40-oczywiście z codziennym wybiegiem po pokoju czy też po całym domu. Taka klatka kosztuje w zoologicznym mniej więcej 50 złotych. Czasem na Allegro czy na innych portalach można znaleźć taniej, ale taka kwota "w sam raz" to 50 złotych.
2. Oczywiście świnka nie może żyć na samym plastiku w klatce, musimy ją czymś wyłożyć. Moim zdaniem najwygodniejsze są trociny, sprzątasz co dwa dni, masz czysto, estetycznie-cena jednej paczki małych trocin to około 3 złote.
3. Siana raczej nie trzymamy na dnie klatki, ponieważ świnka by się na tym załatwiała, a potem to zjadała-to mało higieniczne po prostu. Odpowiedni więc jest paśnik lub kula na siano-ich cena nie powinna przekraczać15 złotych.
4. Siano to podstawowa dieta naszej świnki, więc musi mieć je non-stop w klatce. Jedna paczka siana na pewno nie kosztuje więcej niż 5 złotych.
5. Kolejna sprawa to pokarm dla świnki. Może być granulat, może być mieszanka. Najlepsze firmy karm to min. Vitakraft, Versale-Laga, JH Farm itd. Jedna paczka Versale-Lagi kosztuje około 14 złotych (tyle ja zapłaciłam).
6. Pokarm trzeba mieć gdzie wsypać, więc musimy zakupić miskę. Najlepsza jest ceramiczna lub podwieszana, ponieważ świnka jej nie przewraca. Cena ceramicznej miski firmy Trixie to około 9 złotych.
7. Kolejna sprawa to poidełko lub miska na wodę-ja szczerze polecam poidełko, ponieważ do miski świnka może wsypać trociny i już woda nie nadaje się do picia. Poidełko powinno mieć nie mniej niż 150 ml, kosztuje około 5 złotych.
8. Wody oczywiście nie wliczam w cenę, bo to na prawdę wychodzą grosze-najlepsza jednak jest woda źródlana (NIE GAZOWANA!), a nie z kranu. Należy pamiętać, że wodę trzeba codziennie wlewać nową.
9. Świnka powinna mieć w swojej diecie również owoce i warzywa. Tego również nie wliczam w cenę, bo na pewno twoja mama kupuje takie produkty i ty je możesz "podbierać" ;) Raz na jakiś czas nie zaszkodzi też dać śwince kawałeczek (!) suchej bułeczki czy chleba.
10. Ostatnia sprawa to zabawki. Świnki uwielbiają mięciutkie rzeczy, np. poduszeczki, hamaki, tunele, kocyki itd. Można samemu coś wykonać lub zamówić przez internet. Można też wykonać lub zakupić półeczkę i domek, który świnka bardzo lubi-cena domku to około 30 złotych, ceny hamaków są różne-załóżmy, że 20 złotych.
To chyba wszystkie podstawowe akcesoria dla świnek. Podliczając wszystko wychodzi 96 złotych, czyli około 100 złotych na sam początek.
Mam nadzieję, że pomogłam :)
Pozdrawiam,
Sandi.

Ola [*] - będziemy pamiętać.

Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań przed zakupem :)

Postautor: vagina_denata » 7 kwietnia 2011, 21:48

Trochę zaniżyłaś te rachunki ;)
60x40 to klatka stanowczo za mała. Absolutne minimum to 80x50, anglojęzyczne strony jako minimalny wymiar dla jednej świnki podają 76 x 91 (czyli 0,7, m2 nie wiem jak to będzie na wymiary klatek dostępnych w PL. http://www.guineapigcages.com/indexmetric.htm ). Cena takiej klatki to okolice 100 zł na Allegro, w zoologicznych pewnie będzie więcej.
Wyposażenie podstawowe to poidełko, miska (polecam porcelanowe lub szklane, plastik jest za lekki), paśnik lub kula na siano. Paśnik jest zazwyczaj w wyposażeniu klatki, poidełko i miska to koszt w zależności od sklepu ok. 20 zł.
Lubianym przez świnki dodatkiem są rozmaite poduszki, hamaczki, domki etc. Nie znam cen, robiłam to samodzielnie :)
Trociny 3-4 zł, siano 2-3 zł, jedzenie VL +/- 15.
Kolejną przydatną rzeczą jest transporter dla gryzoni. Ceny są bardzo różne, w zależności od modelu, rozmiaru etc wahają się od 15 zł do nawet stu kilku, ale to już takie wypasione.
Ponieważ chcesz używać żwirku przyda ci się łopatka do sprzątania kuwet, bądź łyżka do zupy podebrana z kuchni (ja używam łyżki i sobie cenie, bo łopatki są za duże na mój gust :p).
Cena świnki:
Od 0 zł przy adopcji http://www.swinkimorskie.eu/adopcje.php poprzez 30-50 w zoologicznym do 100-300 za rasowe świnki z hodowli.

Musisz sama zdecydować jakie opcje wybierzesz i podliczyć :)

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
Damian_1
Użytkownik
Posty: 932
Rejestracja: 15 października 2010, 20:28
Lokalizacja: okolice Żywca
Świnki morskie: Bamako
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań przed zakupem :)

Postautor: Damian_1 » 7 kwietnia 2011, 21:57

Co do smrodu to miałem chomika na trocinach, czyściłem co dziennie bo było czuć nie przyjemny zapach. Teraz mam 3świnkí w klatce 100cm długości i mam trociny, co 2dni czyszcze klatke i nie śmierdzi.



Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań przed zakupem :)

Postautor: vagina_denata » 8 kwietnia 2011, 16:07

Ta pierwsza ma za małe przednie drzwiczki, świnka się nie zmieści.
Druga jest faaaaajna :D

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
Nefele
Użytkownik
Posty: 215
Rejestracja: 7 marca 2011, 22:08
Świnki morskie: Zulson
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań przed zakupem :)

Postautor: Nefele » 9 kwietnia 2011, 13:04

To ja może nie będę odpowiadała na wszystkie Twoje pytania, myślę że te tematy zostały wystarczająca omówione. Co do klatek to zamawiałam podobną do tej drugiej (od tego samego allegrowicza) i jestem z niej na prawdę zadowolona :) (no może poza poidełkiem, które przeciekało na potęgę i musiałam kupić nowe).

Co do kosztów:
Wyprawka (czyli zanim wzięłam świnkę)
- klatka 70x40 z paśnikiem - 80zł (+ były tam już siano i trociny)
- transporter (w moim przypadku konieczny) 45zł
- miseczki 7+2,5=9,5zł
- domek (zrobiłam z kartonu ponieważ nie chciałam inwestować w drewniany póki świnka miała grzybice)
- hamak (samodzielnie wykonany) ok 5zł
Suma: ok 140zł

Mniej więcej miesięczny koszt utrzymania:
- siano z ziołami ok 5-7,5zł (na razie schodzą jej 2 do 2,5 paczki)
- wyściółka czyli trociny + żwirek drewniany: trociny (na paczki nie przeliczę bo raz kupię większą raz mniejszą) ok 8zł, żwirek drewniany - 12zł, razem 20zł
- karma ok 10zł
- warzywa, owoce zielenina - tu ciężko trochę policzyć bo kupuje je nie tylko dla niej ale i dla siebie, więc nawet nie będę szacować :)
Suma: 37,5zł + (czyli pewnie coś koło 50zł wychodzi)

Mam nadzieję, że choć trochę pomocna byłam :). Pozdrawiam!

Obrazek

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości

  • Dołącz do nas