Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Nurtujące pytania przed zakupem świnki

Miejsce na tematy związane ze świnkami, ale niepasujące do powyższych forów.
jagoda37
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 6 października 2015, 14:55
Lokalizacja: Krosno
Kontaktowanie:

Re: Nurtujące pytania przed zakupem świnki

Postautor: jagoda37 » 7 października 2015, 15:02

Wczoraj byłam w sklepie gdzie sprzedają klatki i patrzyłam na klatkę 80. W sumie myślałam, że będzie mniejsza i dwie świnki nie będą miały miejsca... Ale jednak tylko tak się wydaje. Klatka 100 nie ma szans żeby gdziekolwiek się zmieścić...
Ale w 80 chyba nie jest to aż tak mało miejsca ile sądziłam...
Napiszcie mi jeszcze, czy jeżeli macie np 2 prosiaki to macie 2 domki lub hamaczki? Bo nie wiem czy kupić 1 domek i hamaczek czy 2 domki i hamaczek ale wtedy nie wiem ile miejsca zostałoby na swobodne bieganie... Bo takim podstawowym elementem przed zaaklimatyzowaniem się jest raczej domek, gdzie świnki mogą się schować ;)

Zwierzę wierniejsze, niż człowiek...

Awatar użytkownika

Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Nurtujące pytania przed zakupem świnki

Postautor: Moreni » 7 października 2015, 15:56

Ja mam dwa. Przez pierwsze dwa tygodnie dziewczyny zgodnie siedziały w jednej norce i jadły z jednej miski, ale potem zaczęły się walki, więc musiałam dołożyć. Choć oczywiście są i takie zgodne parki, które sypiają przytulone w jednej norce.;)


cassis
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 22 września 2015, 10:16
Kontaktowanie:

Re: Nurtujące pytania przed zakupem świnki

Postautor: cassis » 7 października 2015, 16:43

Moje siedzą we 2 w klatce 80. Wiem że bardziej zalecana przy dwójce jest 100 ale ja nie mam miejsca w pokoju a przestrzeni w klatce jest sporo, tym bardziej że jedna ze świnek jest malutka a druga mało ruchliwa. Więc musi być tak i już. Za to codziennie są wypuszczane na pokój żeby trochę pobiegać. I mała owszem biega a duża siedzi :)


jagoda37
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 6 października 2015, 14:55
Lokalizacja: Krosno
Kontaktowanie:

Re: Nurtujące pytania przed zakupem świnki

Postautor: jagoda37 » 7 października 2015, 16:47

A czym karmicie świnki? Chodzi mi o takie podstawowe warzywa i owoce dostępne od ręki. Czytałam coś o np. pomarańczy i innych wymyślnych ziołach i warzywach ale nie jestem pewna i wolę spytać osób, które się na tym znają :)

Zwierzę wierniejsze, niż człowiek...

cassis
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 22 września 2015, 10:16
Kontaktowanie:

Re: Nurtujące pytania przed zakupem świnki

Postautor: cassis » 7 października 2015, 16:48

No i mam jeden domek i taki jadalny tunel, w którym jedna z nich śpi (a druga w domku). 2 domki w klatce 80 zabrałyby za dużo miejsca, nie miałyby w ogóle swobody.


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Nurtujące pytania przed zakupem świnki

Postautor: befana30 » 7 października 2015, 17:49

jagoda37 pisze:A czym karmicie świnki? Chodzi mi o takie podstawowe warzywa i owoce dostępne od ręki. Czytałam coś o np. pomarańczy i innych wymyślnych ziołach i warzywach ale nie jestem pewna i wolę spytać osób, które się na tym znają :)


przeczytaj sobie pod tym linkiem dzial zywienia- wszystko dokladnie wypisane, wiesz gdyby czlowiek tak "od reki" mial tu zaczac wyliczanke, to by wyszla litania :lol:

http://swinkimorskie.eu/SPSM/index.php? ... &Itemid=90

wspomnialas o pomaranczy- owszem mozna, ale nie za duzo (moze podraznic delikatna buzke swiniaka i powstaja ranki w rogach) ,np jedna czasteczke, jak rowniez mandarynki- z powszechnych ziol oczywiscie koperek, bo zapobiega wzdeciom, bazylia- przeciwzapalna czy tam natka pietruszki- duzo wit c ;) cala game jedzonka: warzywa, owoce, zielenina i "suche" ladnie wypisane pod powyzszym linkiem, naprawde polecam :)

co do domku, hamaczka, miseczki- jak na razie zacznij od pojedynczych, w razie potrzeby mozesz zawsze dokupic ;)
Ostatnio zmieniony 7 października 2015, 18:21 przez befana30, łącznie zmieniany 1 raz.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Nurtujące pytania przed zakupem świnki

Postautor: befana30 » 7 października 2015, 17:53

ja znalazlam taki troche "kombinowany" sposob na "podwojny" domek w tym samym miejscu, tzn do juz wiszacego prostokatnego hamaczka doszylam boki i "sufit" , wiec albo obydwie spia razem na hamaku, albo jedna na dole, a druga u gory ;)

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Nurtujące pytania przed zakupem świnki

Postautor: GalaxySparkle » 7 października 2015, 18:32

Krzysiek.P pisze:Ten strach przed kupnem chorego zwierzątka jest trochę przedmiotowy... Już wolałbym wydać trochę pieniędzy w razie konieczności i uratować malucha. Na pewno się odwdzięczy :) zaryzykowałbym zakup w sklepie zoologicznym
Doceniam szlachetne pobudki, ale z tym niekupowaniem w sklepie tak naprawdę powinno chodzić o coś innego. Taki zakup to popieranie pseudohodowli (złe warunki, rozmnażanie dla zysku lub własnej przyjemności, zamęczanie samiczek ciągłymi ciążami, brak opieki lekarskiej, chów wsobny itd.), z których 99% świnek pochodzi, oraz sklepów nastawionych na zysk, a nie na dobro zwierząt. Jasne, że kupując taką świneczkę pomożesz tej jednej, ale na jej miejscu pojawi się kolejna...


jagoda37
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 6 października 2015, 14:55
Lokalizacja: Krosno
Kontaktowanie:

Re: Nurtujące pytania przed zakupem świnki

Postautor: jagoda37 » 8 października 2015, 14:28

W pewnym sensie świnki mam już znalezione... :) Mojej sąsiadce tydzień temu urodziły się świneczki i mówiła, że da mi samiczki jak już będą troszkę starsze i usamodzielnione ;) Przynajmniej mam 100% pewność, że świnki są zdrowe i mają dobrą opiekę. Ciąża nie była planowana, no ale cóż... zdarza się :D Sąsiadka ma 2 dorosłe samiczki i 1 samca. Pech chciał, że przed czyszczeniem klatek, trafiły do jednej i pewnie wtedy się to stało... :D Urodziło się 6 małych skarbów i jeszcze nie wiadomo o płci :) Czyli pewnie poczekam 1,5-2 miesiące zanim młode się usamodzielnią :) Przynajmniej kupowanie świnki z pseudohodowli będę mieć z głowy, ale szkoda mi tych zwierzaków, trzymanych najczęściej w małych klatkach w dużej ilości lub w sklepie w akwariach i z królikami (tak jest w zoologicznym niedaleko mnie) :unsure: . Biedne siedzą tam ściśnięte i nie wiadomo w jakim stanie zdrowotnym. Bo słyszałam, że właśnie świnek nie wolno trzymać razem z królikami i innymi gryzoniami. A ludzie tylko na tym zarabiają i nie obchodzi ich to czy świnki zdechną czy będą się męczyć... :(

Zwierzę wierniejsze, niż człowiek...

Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Nurtujące pytania przed zakupem świnki

Postautor: GalaxySparkle » 8 października 2015, 15:04

Zasadniczo to ukończone 4 tygodnie oraz waga 300 g. Wtedy świneczka może opuścić mamusię i iść do nowego domku. Moja Pepper też jest z nieplanowanej ciąży, z tym że znaleziona na Tablicy i jechałam po nią jakieś 75 km. :D Skarb mój kochany. :* B. cieszę się, że weźmiesz takie świneczki, a nie ze sklepu lub prosto od pseudohodowcy.

O tym trzymaniu świnek z innymi gatunkami to dobrze słyszałaś. Z króliczkami to różnie bywa i mogą się nie dogadać ze względu na inny 'język' zachowań, a mogą akurat zawiązać wspaniałą przyjaźń międzygatunkową, ale przede wszystkim należy być ostrożnym, ponieważ większość uszatych jest nosicielami e.cuniculi (nawet nie muszą chorować i mieć objawów) i połączenie świnki z nieprzebadanych króliczkiem może źle się skończyć.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas