Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

kilka pytań od początkującego

Miejsce na tematy związane ze świnkami, ale niepasujące do powyższych forów.
mario26
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 30 marca 2016, 19:17
Kontaktowanie:

kilka pytań od początkującego

Postautor: mario26 » 30 marca 2016, 19:40

Witajcie, to mój pierwszy post więc czas się przywitać :D Ze zwierzętami styczność mam od dziecka: papugi, koty psy itp. Obecnie zajmuję się terrarystyką, więc w temacie gryzoni jestem kompletnie zielony. Miałem kiedyś chomika, ale ugryzł mnie w palec(jakieś 10 lat temu) i od tamtej pory wszystko co małe i włochate traktuję nieco... podejrzliwie :tooth: W każdym razie dziełem przypadku zostałem dumnym posiadaczem dwóch prosiaczków. Z początku miałem oddać je znajomej, jednak przekonałem się do świnek i zostały u mnie(dostają witaminki, rozmaite jedzonko, mają ogromny apetyt :D) Jednak mam kilka problemów i nie wiem co na to poradzić. Tak więc:
- nie wiem, jak te prosiaczki oswoić, głaskać się nie dają, na samą obecność ręki w pobliżu reagują nerwowo (o dziwo, jak z ręki chcę dać im np. ogórka, to lecą do mnie od razu, łapią i uciekają :rotfl: ).
- jako podkład mają taki jakby pellet, wszystko jest oki, tylko bardzo szybko brudzą, i praktycznie mógłbym ciągle wymieniać ten podkład. Słyszałem, że można nauczyć je załatwiać się do kuwetki, lecz nie mam pojęcia, jak tego dokonać.
- jedna świnka robi się jakaś... dziwna. Nie wiem jak to opisać, ona tak jakby "linieje na odwrót"(lepiej tego chyba nie określę :lol: ) Mianowicie, na boczkach wyrastają jej dłuższe włoski, i generalnie ten proces idzie ku plecom. Czy to będzie jakaś świnka długowłosa, czy jak? :P
Bardzo przepraszam, jeśli umieściłem to w złym dziale, albo jeśli powiedziałem jakieś głupstwo(ciągle się edukuję :) )

Dzięki serdeczne za wszelkie rady i pomoc! Pozdrawiam ;)

PS. Czy świnki gryzą????


Awatar użytkownika

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: kilka pytań od początkującego

Postautor: befana30 » 30 marca 2016, 21:04

Rzecz chyba najwazniejsza- tak, swinki potrafia UGRYZC :D zniecierpliwione, wiecznie meczone czy przymuszane do czegos wbrew ich woli potrafia dziabnac- ale nie do krwi, zazwyczaj bedzie to po prostu takie uderzenie zebami w gescie ostrzezenia, sploszenia.

Jesli chodzi o podklad: sam pellet jest niewystarczajacy, potrzebna na to mata lazienkowa czy drybed- zauwaz, ze swinki maja bardzo delikatne lapki od spodu, takze wyobraz sobie jak taki pellet dziala na lapki i na nie same kiedy chca sie polozyc.
Samo wymianienie klatki zalezy oczywiscie od rodzaju podloza- przejrzyj forum pod tym wzgledem, bo co wlasciciel prosiaka to i ulubiony podklad sie zmienia, kazdemu z roznych przyczyn pasuje co innego :) ja osobiscie uwielbiam trociny, takie wielkie sprezyste- proski mialy miekko, bobki sie chowaly i nie przyklejaly ani do lapek ani do futerka, swinki pachnialy, tylko trzeba wymieniac co 4 dni.
Wielu na taki pellet kladzie mate lazienkowa czy drybed- sa zadowoleni, ja troche mniej, bo choc dla swinek to bylo przyjemne to tylko do czasu czystosci, bobki trzeba sprzatac codziennie, jak nie 2x dziennie, aby ich prosiaczki nie rozgniataly czy sie na nich nie kladly :)
Poza tym przy macie napewno Twoje pociechy beda probowaly czy to jadalne, a roznie sie to moze skonczyc- ostatnio na forum niezbyt pocieszajacy watek byl na temat swiniaka, ktory zmarl po zjedzeniu maty i choc moje tez skubaly i nic im sie nie stalo to jednak wyrzucilam, a co tam bede ryzykowac zyciem prosiaka :)
Kuwete zawsze do klatki mozesz wsadzic- nie mozna swinki wyuczyc jak psa pokazywaniem itd nie da rady z tymi zwierzatkami, musi to wyjsc od niej samej :) moze byc tak, ze sie trafi "czyscioszek" i bedzie kuwetowal w jedno miejsce, a byc moze taki czysty "swintuszek", ktory bedzie minowal teren gdzie popadnie nie baczac na kuwety i tym podobne toalety :D

Jesli chodzi o ta twoja dziwna swinke to mozesz w zalacznikach fotki wrzucic, zobaczymy co tam w trawie piszczy :D byc moze trafila ci sie jakas zmiksowana rozetka z peruwianka to i siersc bedzie roznej dlugosci :)

Oswajanie- oj, tu sie rozpisywac nie bede, naprawde radze wejsc na dzial "oswajanie" na forum, bo tego jest zbyt wiele :) podstawa jest spokoj, umiarkowany ton, przekupowanie przysmakami, powolne ruchy, zadnej glosnej muzyki bo im oczyska wyskocza ze strachu ;) siedzenie przy klatkach, pracowanie przy nich by sie jak najwiecej oswoily z twoja obecnoscia i glosem- zagaduj jak najwiecej, zachecaj do wyjscia np pietruszka, nawet jesli szybko ukradnie i ucieknie to juz jest wielki postep, pamietaj ;)

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: kilka pytań od początkującego

Postautor: madzia0902 » 30 marca 2016, 22:36

Myślę że po wypowiedzi Befana30 nie trzeba nic więcej dodawać :) Jedyne co to mam pytanie jakiej płci masz te prośki? upewnij się że to nie jest parka bo będą Ci się rozmnażać :/


Awatar użytkownika
Asisianka
Użytkownik
Posty: 71
Rejestracja: 1 października 2015, 18:51
Świnki morskie: Luljan ur. 03.2015
Lady ur. 06.08.2015
Kontaktowanie:

Re: kilka pytań od początkującego

Postautor: Asisianka » 31 marca 2016, 8:48

To ja tylko dodam że mogą ugryźć DO KRWI.
Lady tak mocno dziabnęła moją córkę. Bo jej po prostu nie lubi (ciekawa sprawa że Lulek młodą KOCHA - dosłownie bo jak ona się zbliża do klatki to biegnie staje na łapach i wyciąga mordkę do całowania, ona zawsze go cmoka w pyszczek i jest ok, potem rozpłaszcza się do drapania.... a męża i drugiej córy Lulek nie toleruje, jak ich czuje to od razu szczęka zębami).

Chomiki mówi się że gryzą częściej ale z mojego doświadczenia (a chomików miałam więcej i dłużej) wynika że i świnki i chomiki mają swoje charaktery i ich zachowanie dużo zależy od tego (oraz od płci i biologii, moja ciężarna chomiczka była bardzo agresywna ale to normalna sprawa). Miałam cudownego chomika o imieniu Bobek, który żył 4 lata (na tak małe stworzonko to długo) i był oswojony bardziej niż moje obecne prośki. Potrafił siedzieć mi na brzuchu i oglądać ze mną tv :D


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: kilka pytań od początkującego

Postautor: befana30 » 31 marca 2016, 9:01

Asisianka pisze:To ja tylko dodam że mogą ugryźć DO KRWI.

nie chcialam go straszyc :lol: :naughty:
Mnie jeszcze zadne do krwi nie ugryzlo, ale tez nawet zebami nie dziabnelo co ciekawe, poniewaz wobec siebie juz pare razy zebow do ekspresowego dziabniecia uzyly.

U mnie z chomikami tez tak bylo- zadne mnie nie ugryzlo, a mialam i samiczki i samce, chociaz raz przyjechal do mnie moj brat i chcac dac jedzonko chomikowi zostal tak mocno "uzarty", ze chomik az sie wczepil w jego palec, ktory podniosl do gory razem z nim :O
Na mojego meza reagowal tak samo, chociaz nigdy nie zostal skrzywdzony.
Z kolei prosiaki przez dosc dlugi czas reagowaly na moja corke szczekaniem zebami i powarkiwaniem pod nosem :lol: biedna nawet sobie pospiewac nie mogla, bo co pare sekund sie slyszalo trzyglosowe "grrrr" :lol:
Mam z nich ubaw, czasami corka wezmie ktoregos na rece do potulenia, wystarczy ze ja podejde i wystawie rece ze slowami "choc do mamusi" a kazdy szybciutko przechodzi do mnie i z miejsca sie chowa pod sweter, bluze a corka w desperacji "mama! ty to robisz specjalnie!" :lol:

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
Asisianka
Użytkownik
Posty: 71
Rejestracja: 1 października 2015, 18:51
Świnki morskie: Luljan ur. 03.2015
Lady ur. 06.08.2015
Kontaktowanie:

Re: kilka pytań od początkującego

Postautor: Asisianka » 31 marca 2016, 9:26

No właśnie myślałam nad tym przywiązaniem.... Dzieci strasznie chciały zwierzaczki (koty odpadają bo mam alergię, psa nie chciałam bo nie czuję się gotowa) więc padło na świnki. Ale obowiązki to są moje jak życie pokazało (byłam pewna że tak będzie). Więc to ja - wkładam łapy do klatki, zamiatam bobki, czyszcze poidło/karmnik, nasypuje/podaje jedzenie, wyczesuje kłaki, obcinam im pazury. Nie dziwię się więc że do dzieciaków nie są przyzwyczajone w równym stopniu co do mnie.
Myślę że one właśnie sobie stopniują to "zagrożenie" - bo jak obcy wchodzi to reakcja tez jest całkiem inna.


Awatar użytkownika
Ulfhildr
Użytkownik
Posty: 310
Rejestracja: 17 lutego 2016, 15:54
Lokalizacja: mazowieckie
Świnki morskie: Bonifacy, Lord Biszkopt (XAVIER Bella Cavia), Blue Jean (Sue Wolf&Gang Cavies)
Ruda [*], Chojrak [*], Pepsi [*], Aurora [*], Kokosanka z domu Gadzina [*]
Kontaktowanie:

Re: kilka pytań od początkującego

Postautor: Ulfhildr » 31 marca 2016, 12:34

Tak, świnka potrafi ugryźć do krwi. Mojemu Biszkoptowi coś dziś odwaliło i szczęka zębami jak opętany na swojego mniejszego kolegę. A myślałam, że kryzys już zażegnany, bo łączenie doszło do skutku i do tej pory byli zgodni, a Biszkopt potulny i słodki jak mały pluszowy miś. Na mojego chłopaka też szczękał, a przy podnoszeniu do góry straszliwie marudził. Na rękach się uspakajał, a potem od nowa. Wreszcie rzucił się na małego, utworzyli ''kulę'' w powietrzu. Darłam się jak wariatka. Mój chłopak przybiegł i pospiesznie wpakował ręce do klatki żeby ich rozdzielić. Chciał zabrać stamtąd ''agresora'' i wtedy to właśnie oberwał w palec. Ot cała historia.
Nigdy wcześniej się to nie zdarzyło, zazwyczaj delikatnie podgryzają palce i nie tylko, biorąc to za coś do schrupania. Albo też ''próbują'' ubrania (nie przegryzając go) lub jakiegoś odkrytego fragmentu ciała w geście pojednawczym. No i zdarza im się zapędzić przy jedzeniu z ręki, kiedy kawałek się skończy, a na palcach jest jeszcze smak i zapach tego, co wcześniej pałaszowały. A i tak najczęściej liżą (Koko i od niedawna Bonifacy) nas po dłoniach w podzięce swoimi maciupkimi, okrągłymi delikatnymi języczkami. To jest meeeeeega urocze, polecam :D

Co do oswajania, wyboru ściółki i innych takich problemów początkujących osób, polecam ten http://forum.cavia.pl/viewtopic.php?f=1&t=8882&hilit=wita+was temat, w którym niedawno z Befaną wyłożyłyśmy świeżo upieczonej ''świnkowej cioci'' troszkę podstaw. Zapewne takich wątków jest cała masa, zachęcam do skorzystania z opcji ''szukaj'' ( na górze po lewej stronie).

Pozdrawiam,
Ulfhildr ;)
Nasza historia: http://forum.cavia.pl/viewtopic.php?p=160587#p160587

Awatar użytkownika
OlaGd76
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 25 marca 2016, 22:09
Kontaktowanie:

Re: kilka pytań od początkującego

Postautor: OlaGd76 » 2 kwietnia 2016, 23:32

Cześć, Mario! Ależ się cieszę, już nie jestem całkiem nowa na forum. I na dodatek przywołany został temat w którym ja o coś pytam. :)))))))
Z kolei mi się przydają odpowiedzi stąd. :)
(Od siebie mogę tylko odpowiedzieć że owszem, świnki gryzą. Ja mam dwie, jedna nawet nie dotknęła nikogo zębami a druga potrafi na terenie neutralnym po prostu podejść i dziabnąć, a niezadowolona z efektu poprawić do krwi).


Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: kilka pytań od początkującego

Postautor: GalaxySparkle » 9 kwietnia 2016, 14:24

OlaGd76 pisze:Z kolei mi się przydają odpowiedzi stąd. :)
I w ten sposób robi się bałagan na forum. Mnożą się wątki, w których pisze się o tym samym. Ktoś będzie chciał znaleźć info na jakiś temat i będzie musiał przebijać się przez nieistotne posty. Dbajmy o porządek na forum. Jeden wątek powinien dotyczyć jednego problemu, nazwanego jasno w tytule wątku. Zamykam.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

  • Dołącz do nas