Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

czy świnki są aż tak ciepłolubne ?

Miejsce na tematy związane ze świnkami, ale niepasujące do powyższych forów.
Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

czy świnki są aż tak ciepłolubne ?

Postautor: ita79 » 21 września 2016, 17:22

W sumie nigdzie nie doczytałam jaka jest optymalna temperatura otoczenia dla naszych podopiecznych.. ale z obserwacji zaczynam wnioskować, że preferują wysokie temperatury, czy to prawda ?

Kiedy jeszcze były upały, to moje dwa prosiaczki przebywać wolały głównie w klatce, lub na niej - gdzie mają pięterko. Po największych upałach nasiliło się sypianie w norkach, których mają kilka do wyboru.. Od kiedy zaczęło się ochładzać natomiast, to sporą część dnia przesypiają pod kocykiem, którym i ja się przykrywam siedząc przy kompie (na ich "wybiegu"- czyli moim łóżku :tooth: ) , a Finuś wręcz jeśli mam wolne kolana to potrafi położyć się na nich (właściwie na moim brzuchu- bo pozycję mam półleżącą) gdzie również przykryty jest kocykiem. Tylko co jakiś czas świneczki wracają do klatki by się załatwić, napić, zjeść.. Na noc (kiedy ja śpię) też idą do klatki ..chociaż już kilka razy się zbudziłam z Finkiem śpiącym przytulonym do moich stóp pod kocem.
Temperaturę w mieszkaniu mam zazwyczaj 25 i wyżej.. czy świnki marzną ?


Awatar użytkownika

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: czy świnki są aż tak ciepłolubne ?

Postautor: befana30 » 21 września 2016, 18:18

Generalnie zaleca sie temp.18-24st C, gdzie 18st jest juz pulapem minimalnym, oczywiscie przy moich upalach wcale 24st nie mialam tylko ok.40 nawet w domu, szczerze mowiac to byla zarowno dla nich, jak i dla mnie istna mordega, wiec w ruch poszedl system chlodzacy, np moczenie futra, kafelka w klatce itd.
Wedlug mnie masz bardzo dobra temp, w mieszkaniu i wcale im nie jest zimno, ja przez ostatni tydz mam ok.22st poniewaz sie ochlodzilo ( w koncu..!) i widze swiniaki zadowolone. Prostym i szybkim sposobem na sprawdzenie czy jest im zimno jest sprawdzenie uszow oraz noska- jesli sa chlodne, czy zimne tzn ze rowniez i one czuja zimno.
Pomimo upalow nawet moje potrafily sie skitrowac w kocu jesli taki dorwaly- to akurat siedzi w ich genach, chowanie sie we wszelkie szczeliny, zakamarki, norki itd co wcale nie znaczy, ze czuly chlod.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: czy świnki są aż tak ciepłolubne ?

Postautor: ita79 » 21 września 2016, 23:57

dziwna natura, jeśli tak jak piszesz nawet w upały pchają się pod koce.. to jakieś samobójcze zapędy :) , no ale niech faktycznie same sobie decydują gdzie im najlepiej póki ja się jeszcze tu mieszczę.

Sposobu ze sprawdzaniem temperatury uszek nie znałam.. chociaż .. teraz sobie uświadomiłam że u psiaka często tak intuicyjnie testowałam czy nie ma np gorączki.. Zapamiętam, że świnki też tak można "oceniać" . Dzięki :)


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: czy świnki są aż tak ciepłolubne ?

Postautor: befana30 » 22 września 2016, 7:49

To jest chyba taki sposob uniwersalny na wszystko co "nie gada" :lol: ja rowniez intuicyjnie sprawdzalam nos, rece, uszy np mlodszemu bratu czy corce gdy spala oraz psom, no i jakos tak przeszlo na swinie :D w kazdym badz razie dziala, bo widze roznice w temp danych czesci cialka- z jakies 2, 3 dni temu bylo u nas wyjatkowo zimno na dworze z 16-18st i z miejsca prosiaki mialy chlodniejsze uszy, wiec w ruch poszly szmaciane, ocieplane domki.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: czy świnki są aż tak ciepłolubne ?

Postautor: GalaxySparkle » 23 września 2016, 22:07

Moje też odżywają po upałach. A metody z noskami i uszkami ja też nie znałam. Za to, gdy zrobiło się chłodniej dwa dni temu, zauważyłam zimne łapki.


paulasour
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 25 września 2016, 20:59
Kontaktowanie:

Re: czy świnki są aż tak ciepłolubne ?

Postautor: paulasour » 25 września 2016, 21:12

Tak czytam i czytam i nasuwa mi sie pytanie... Czy tylko moja swinka zalatwia sie gdzie popadnie? Piszesz, ze twoje spia z toba w lozku wracaja zalatwic sie do klatki.. Ja moge o tym zapomniec :( czy to kwestia natury prosiaka czy tez jego wychowania?

Co do temperatury.. to czy zimno czy cieplo moj prosiak zachowuje sie tak samo.


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: czy świnki są aż tak ciepłolubne ?

Postautor: madzia0902 » 25 września 2016, 21:37

[quote="paulasour"]Tak czytam i czytam i nasuwa mi sie pytanie... Czy tylko moja swinka zalatwia sie gdzie popadnie? Piszesz, ze twoje spia z toba w lozku wracaja zalatwic sie do klatki.. Ja moge o tym zapomniec :( czy to kwestia natury prosiaka czy tez jego wychowania?

Nie tylko Twoja, ja mam 3 świnie i każda robi gdzie jej się żywnie podoba :/ praktycznie tam gdzie stoi tam nasiura bez względu na to czy jest na podłodze, łóżku czy w klatce, jedyne co to nigdy żadna nie nasikała na mnie, to chociaż tyle dobrego :D



Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas