Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Dziwne zachowanie świnki morskiej

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Queen13
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 13 listopada 2017, 18:43
Kontaktowanie:

Dziwne zachowanie świnki morskiej

Postautor: Queen13 » 13 listopada 2017, 19:05

Witam.
Od niedawna posiadam świnkę, jest to moja pierwsza. Jest juz oswojona z klatką czuje się w niej bardzo swobodnie i często biega po niej i podskakuje. Dodam ze świnka jest jeszcze młoda i troszkę mniejsza niż dłoń. Nie boi się tez mojej reki daje się głaskać i wyciągać z klatki. Ale od kilku dni jej zachowanie stało się dziwne. Wydaje się ze pieszczoty nie robią na niej juz wrażenia ponieważ kiedy zblize do niej rękę kiedy ona jest na kolanach ona zatrzymuje ja swoim pyszczkiem i albo mnie liże albo po prostu idzie sobie w inna stronę to nie wygląda na ucieczkę lecz na odejście ode mnie aby znaleźć sobie inne zajecie. A co najdziwniejsze zaczęła się przewracać. Kiedy kładę ja na kolanach ona podskakuje i się przewraca na bok co trwa dosłownie chwile i tak kilka razy. Nie wiem czy zrobilam cos nie tak czy to raczej normalne zachowanie u szczególnie młodych prosiakow. Proszę o pomoc.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Ptyś i ...
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 8 września 2017, 21:35
Lokalizacja: SZLACHTA NIE PRACUJE
Świnki morskie: Ptyś
Kontaktowanie:

Re: Dziwne zachowanie świnki morskiej

Postautor: Ptyś i ... » 13 listopada 2017, 21:11

Wydaje przy jakiejś konkretnej czynności jakieś odgłosy? Zajrzyj tu: TU, TU,
Tak to nwm czemu się przewraca, ale jeżeli ktoś odpowie to proszę podać zródło. ;)

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
To dlatego mam złoto kiedy śpię. ;)

Awatar użytkownika
Kluzka
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 7 marca 2017, 9:14
Lokalizacja: Wałbrzych
Świnki morskie: Ewa, Eleonora, Dagmara, Bernadetta, Antonina, Ambrozja, Hiacynta, Wiolka, Melania, Mikołaj, Alfredo, Leonadro, Róża, Hieronim, Barbara[*]
Kontaktowanie:

Re: Dziwne zachowanie świnki morskiej

Postautor: Kluzka » 13 listopada 2017, 21:27

Mimo wszystko, poobserwowałabym pod kątem neurologicznym, tak na wszelki wypadek. Jeśli pokładanie się, jakieś niepokojące skręty głowy itp pojawią się również wtedy, kiedy prosiak jest w klatce, dobrze byłoby go zbadać u specjalisty. Ostatnio jest wyjątkowo chorobowy okres, jakiś świński pomór, z tego co widziałam na grupkach z fb. Warto być czujnym, dodatkowo aura sprzyja różnym chorobom a wirusy latają sobie jak szalone.
A jeśli prosiak ewidentnie wykłada ci się w momencie, kiedy go głaszczesz albo trzymasz na kolanach, to po prostu może się wygodnie układać. Wyciągnięte kopytka albo pozycja na tzw. "placka" jak najbardziej są w porządku :)

If I didn't have Guinea Pigs, my clothes would not have fur, my house would be clean, my wallet would be full, but my heart would be empty ! :love:

Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Dziwne zachowanie świnki morskiej

Postautor: ita79 » 13 listopada 2017, 21:51

nie, nie .. to nic niepokojącego (chociaż jakbyś wstawiła filmik to dało by większą pewność) . Te podskoki to próba kopnięcia cię byś zabrała rękę . Samiczki częściej kopią nogami do tyłu i do tego obsikują przeciwnika (zazwyczaj inną świnkę) , a samce robią tak jakby kopnięcie na bok.. a jeśli przy tym są na nierównej powierzchni (jak kolana) to się i przewrócą lekko :) . Reguły jednak nie ma co do płci bo i mojej Czokuni też się zdarzały takie popisy w stosunku do mnie.


Awatar użytkownika
Ptyś i ...
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 8 września 2017, 21:35
Lokalizacja: SZLACHTA NIE PRACUJE
Świnki morskie: Ptyś
Kontaktowanie:

Re: Dziwne zachowanie świnki morskiej

Postautor: Ptyś i ... » 14 listopada 2017, 14:40

A! Myślałem, że wywala się na bok. W dół tzn., że chce się ułożyć by poleżeć właśnie kiedy go głaszczemy.

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
To dlatego mam złoto kiedy śpię. ;)

Queen13
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 13 listopada 2017, 18:43
Kontaktowanie:

Re: Dziwne zachowanie świnki morskiej

Postautor: Queen13 » 25 listopada 2017, 23:56

Ona wywraca się do góry nogami na kilka sekund jakby robiła przewroty. Do tego od jakiegoś czasu zaczęła mnie gryść kiedy chce ją wyjąć z klatki a nigdy czegoś podobnego nie było. Kiedy czuje jedzenie sama chętnie podchodzi, kiedy ją głaszcze też ale jeśli chce ją delikatnie chwycić do wyjścia z klatki ona mnie atakuje gdzie wczesniej chętnie dawała się wyciągać


Dona
Użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: 21 lutego 2016, 8:28
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Karmela, Poziomka
Kontaktowanie:

Re: Dziwne zachowanie świnki morskiej

Postautor: Dona » 26 listopada 2017, 7:39

W trakcie popkornowania świnka może sie przewracać. Ale żeby robiła przewroty do góry nogami to z tym się nie spotkałam. Często to się zdarza? Czy świnka jest wtedy radosna i podekscytowana? Bo jeśli nie, to nie jest to popkorning. Przyczyna moze być neurologiczna, albo jakiś uraz fizyczny. A nie spadła skądś przypadkiem? Może cos ją boli i dlatego nie chce żeby ją podnosić.


Awatar użytkownika
Ptyś i ...
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 8 września 2017, 21:35
Lokalizacja: SZLACHTA NIE PRACUJE
Świnki morskie: Ptyś
Kontaktowanie:

Re: Dziwne zachowanie świnki morskiej

Postautor: Ptyś i ... » 26 listopada 2017, 11:23

Moja to popkornuje i demoluje kltkę. XD

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
To dlatego mam złoto kiedy śpię. ;)

Queen13
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 13 listopada 2017, 18:43
Kontaktowanie:

Re: Dziwne zachowanie świnki morskiej

Postautor: Queen13 » 26 listopada 2017, 13:58

Nie upadła i te przewroty już się tak często nie zdarzają. Świnka wydaje się być radosna bo biega skacze, kiedy mnie słyszy czai się przy kratkach z mojej strony, do reki sama podchodzi ale martwi mnie teraz to ze nie chce dac się podnieść, gdzie jak juz pisalam nie było z tym jakiegoś problemu nigdy może to jakiś wiek buntu no świnka ma niecałe 3 miesiące jest jeszcze malutka i to samiczka albo może ktoś ja wystraszył bo jakiś czas temu przyjechała do mnie siostra która ma 6 lat i jest podekscytowana prosiaczkiem. Może ona zrobiła cos nie na miejscu przecież nie będę jej pilnować 24/7


Dona
Użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: 21 lutego 2016, 8:28
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Karmela, Poziomka
Kontaktowanie:

Re: Dziwne zachowanie świnki morskiej

Postautor: Dona » 26 listopada 2017, 14:33

Czyli jest ok. Może sie rzeczywiście czegoś wystraszyła i potrzebuje troszke czasu. Wazne ze jest radosna. Spróbuj podchodzic zawsze z czymś co lubi, pietruszką, koperkiem, czy suszoną babką lancetowatą. Moje dałyby się pokroić za babkę :rotfl: .


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

  • Dołącz do nas