Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Nowa świnka morska

Forum na temat codziennej opieki i pielęgnacji świnek morskich.
Lucek838
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 7 lutego 2019, 19:35
Świnki morskie: Lucek
Kontaktowanie:

Nowa świnka morska

Postautor: Lucek838 » 15 lutego 2019, 22:19

Witam! Parę dni temu nasz prosiak przegrał walkę z chorobą, i nie radzimy sobie bez niego. Dlatego też zdecydowaliśmy się na zakup nowego przyjaciela. Większość akcesorii po poprzednim maleństwie zdezynfekowaliśmy, a 3/4 innych rzeczy mamy zamiar kupić nowe. Robiliście jakieś badania swoim prosiaka, po czasie gdy świnka się z wami oswoiła? Od czego zacząć? Jest już niestety za późno, ale trafiliśmy na naprawdę wspaniałą panią weterynarz, i chcemy wiedzieć z czym możemy do niej jechać. Jakieś zdjęcia RTG, badania na różnego rodzaju choroby? Chcę dowiedzieć się jak najwięcej, bo obawiam się, że to ja popełniłam jakiś poważny błąd. Dowiedziałam się, że należy świnką robić zdjęcia uzębienia co jakiś czas, przestrzegacie tego? Nasza poprzednia pani "weterynarz" mówiła nam że takie badania są kompletnie niepotrzebne, i gdyby nie nasza naiwność maluch nie miał by naprawdę poważnej wady stomatologicznej -był by z nami do tej pory. Napiszcie wszystko co wiecie, co może się przydać w jak najlepszym wychowaniu prosiaka, nie chcemy przechodzić tego drugi raz


Awatar użytkownika

Lucek838
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 7 lutego 2019, 19:35
Świnki morskie: Lucek
Kontaktowanie:

Re: Nowa świnka morska

Postautor: Lucek838 » 15 lutego 2019, 22:22

Przepraszam jeśli nie trafiłam w kategorię, ale chodzi mi głównie o profilaktykę. Dziękuję z góry za każdą odpowiedź :confused:


Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Nowa świnka morska

Postautor: ita79 » 17 lutego 2019, 0:33

jeśli tylko masz dostęp do weterynarza i dość funduszy na potrzebne badania to je rób, ale też nie przesadź, bo wielu zwierzętom stres , znieczulenia, podawanie witaminek "na siłę " itp itd.. potrafią zaszkodzić, więc i nie do końca tędy droga.
Ja mam chyba szczęście- świnki obserwuję sama bardzo wnikliwie, przeglądam regularnie futerko , interesuję się czy cały czas jedzą i piją, czy są aktywne i chętnie korzystają z wybiegu, - oraz sporo czytam by poszerzać wiedzę o nich... i póki co kilka lat przeszło nawet bez katarku :) .
Co do ząbków konkretnie- to najważniejsze jest dbanie o gryzaki - gałązki wybrane tak, by świnki faktycznie z nich korzystały- oraz oczywiście dobre siano, niezbędne z wielu względów w ich diecie... i wybranie świnki z dobrego źródła, gdzie sprzedający sprawdza i dba o takie sprawy jak ewentualne wrodzone wady zgryzu.


Awatar użytkownika
Gegoru
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 3 września 2018, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Edzia[*] i Tosia
Kontaktowanie:

Re: Nowa świnka morska

Postautor: Gegoru » 17 lutego 2019, 1:45

Najlepiej znaleźć weterynarza, który zna się na świnkach morskich. Większość zna się na kotach i psach, od czasu do czasu trafi im się coś innego, ale traktują to jako egzotykę. My potrzebujemy kogoś, kto na co dzień zajmuje się gryzoniami. Dobry weterynarz, który zna się na rzeczy, nie zleci tuzina badań śwince, której nic nie jest. Jeśli chodzi o pierwszą wizytę, to najlepiej jak najszybciej, aby sprawdzić i upewnić się, czy wszystko jest ok. W domowych warunkach można obserwować, jak świnka się zachowuje, czy jest żywa, bawi się, biega, z chęcią je. Można sprawdzić czy w okolicach oczu wszystko jest ok, czy futerko/sierść jest lśniąca, nie ma ubytków. Jak się chce, można od czasu do czasu ważyć świnkę, aby sprawdzić czy nie traci na wadze. Odnośnie ząbków, to jak się zapewnia jej dobrą, stałą dietę, sianko, warzywa, zielenina etc., to powinno być ok.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Pielęgnacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Dołącz do nas