Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Obcinać pazurki czy zaczekać?

Forum na temat codziennej opieki i pielęgnacji świnek morskich.
Albino
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 19 lutego 2019, 13:59
Kontaktowanie:

Obcinać pazurki czy zaczekać?

Postautor: Albino » 19 lutego 2019, 14:19

Wczoraj uratowałam dwie świnki, wcześniej czytałam forum, więc wiem trochę o opiece nad nimi, ale są to moje pierwsze prosiaki, więc mam tylko wiedzę teoretyczną. Świnki były trzymane w złych warunkach, prawdopodobnie nie były wypuszczane na wybiegi. Wszystkiego się boją. Ich pazurki są bardzo długie, a na łapkach mają odgniotki od pelletu. Mam pytanie: obcinać pazurki za jednym stresem, czy czekać aż świnki się uspokoją?


Awatar użytkownika

ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Obcinać, czy zaczekać?

Postautor: ahimsa » 19 lutego 2019, 18:22

Hej, ja bym je zabrała do weterynarza specjalisty - czy te odgniotki, to nie jest początek pododermatitis - zapalenia skóry łapek - i w ogóle na oględziny. Pazurki, to nie wiem, skoro tyle już stresu przeszły, to może bym obcięła (z podaniem od razu przysmaczku, w nagrodę przed i po, a może i w trakcie, jak by jadły), a może lepiej by się oswoiły, zależy, ja bym się może bała, że zbyt długi pazurek gdzieś się zahaczy - o pręt klatki itd., i będzie większy problem. Może zamieściłabyś zdjęcie? Przy pazurkach trzeba uważać, by nie przyciąć: http://www.swinkimorskie.eu/SPSM/index. ... Itemid=115 , ale to pewnie czytałaś, pozdrawiam!


Awatar użytkownika
Gegoru
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 3 września 2018, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Edzia[*] i Tosia
Kontaktowanie:

Re: Obcinać, czy zaczekać?

Postautor: Gegoru » 20 lutego 2019, 0:09

Podobnie jak pisała przedmówczyni. Najlepiej udać się do weterynarza (znającego się na świnkach morskich), który na wstępie sprawdzi i zbada zwierzaka, czy wszystko z nim jest ok. Będzie nam lżej na sercu, a w razie potrzeby, będziemy wiedzieć jak działać i jak leczyć nasze szkraby. I pewnie za drobną opłatą weterynarz obetnie pazurki. Lepiej zająć się tym już teraz, żeby sobie maleństwa nie zrobił krzywdy.


Albino
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 19 lutego 2019, 13:59
Kontaktowanie:

Re: Obcinać, czy zaczekać?

Postautor: Albino » 20 lutego 2019, 0:14

Dziękuję za odpowiedzi :) zastosuję się do waszych rad, mam nadzieję, że będzie wszystko dobrze z prosiaczkami. :D


Barbara Danczak
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 28 stycznia 2019, 15:24
Kontaktowanie:

Re: Obcinać, czy zaczekać?

Postautor: Barbara Danczak » 21 lutego 2019, 15:27

Ponieważ świnki nie ścierają dostatecznie pazurków, należy im je regularnie podcinać. Można zabrać świnkę w tym celu do weterynarza lub zrobić to samodzielnie. Za pomocą cążek należy uciąć pazur na 3 do 5 mm przed unerwioną częścią. Przy jasnych pazurkach z łatwością zauważysz nerwy. Ciemne pazurki podcinaj zawsze tylko na samych końcach, by nie przysporzyć śwince cierpienia



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Pielęgnacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

  • Dołącz do nas