Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Jak wymienić ściółkę, żeby nie stresować nieoswojonych świnek?

Forum na temat codziennej opieki i pielęgnacji świnek morskich.
cavcavn
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 11 marca 2020, 21:25
Kontaktowanie:

Jak wymienić ściółkę, żeby nie stresować nieoswojonych świnek?

Postautor: cavcavn » 12 marca 2020, 9:52

Witam! Chciałam się poradzić, ponieważ mam prosiaczki od niedawna, ale myślę, że to już jest ten moment aby zmienić im ściółkę. Problem w tym, że nie są jeszcze oswojone, strasznie uciekają gdy nawet otwieram klatkę. Nie chcę ich brać na siłę lub ganiać za nimi rękami po całej klatce aby się nie zraziły. Nie zabardzo wiem jak wyjąć je aby zmienić ściółkę. Czy ktoś może mi pomóc?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Gegoru
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 3 września 2018, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Edzia[*] i Tosia
Kontaktowanie:

Re: Ściółka

Postautor: Gegoru » 12 marca 2020, 10:13

Wiadomo, że świnki na początku są płochliwe. Jednak tak czy siak, trzeba po nich sprzątać, zmieniać ściółkę (wymieniać), aby nie utonęły w śmieciach. Może obejrzeć wiele tutorialu na youtubie, jak należy brać świnkę, aby ją nie uszkodził i zminimalizować stres. który się pojawi. Nie wykonywać za szybkich, ani zbyt powolnych ruchów. Ruchy mają być płynne i stanowcze, aby świnka nam się nie wyślizgnęła z rąk. Nie brać od góry, bo to może imitować atak drapieżnika. Jedna ręką za pupę, a druga pod przednimi łapkami świnki. Wiem, brzmi to banalnie, a w praktyce zwłaszcza początkującej osobie, brzmi to raczej jak wyzwanie.

Widziałem też metodę, jak ktoś miał jakiś tunel (chyba wiklinowy), świnka do niego weszła, a wtedy właściciel po prostu wziąć tunel do góry, przy okazji osłaniając oba wyloty tunelu, aby świnka w przypływie szoku, nie ratowała się karkołomną ucieczką ;)


cavcavn
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 11 marca 2020, 21:25
Kontaktowanie:

Re: Ściółka

Postautor: cavcavn » 12 marca 2020, 10:44

Bardzo dziękuję! Wszystko poszło sprawnie i świnki wcale się aż tak nie bały :)


wodek
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 28 stycznia 2021, 9:19
Kontaktowanie:

Re: Ściółka

Postautor: wodek » 28 stycznia 2021, 13:49

może spórbuj je delikatnie by same przeszły do innej klatki, będzie dla nich mniej stresu



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Pielęgnacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

  • Dołącz do nas