Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Problem z czesaniem

Forum na temat codziennej opieki i pielęgnacji świnek morskich.
cavcavn
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 11 marca 2020, 21:25
Kontaktowanie:

Problem z czesaniem

Postautor: cavcavn » 14 marca 2020, 16:31

Hejka!
Otóż mam dwa prosiaczki, są one długowłose i ostatnio zrobiło im się trochę kołtunów :/ Chciałabym je wziąć na rączki i na spokojnie rozczesać bo myślę, że nie jest to jeszcze taką tragedia aby je obcinać. Problem w tym że nie są jeszcze oswojone i strasznie mi uciekają. Nie chcę też aby się do mnie zraziły. Bardzo się stresują.
Doradzi ktoś co zrobić ?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 524
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Problem z czesaniem

Postautor: MajaiRosie » 14 marca 2020, 23:21

Najlepiej profilaktycznie je obcinać, lub wręcz (jeśli ma się doświadczenie) golić tyłki. Niestety, nie ma tutaj rady na to- rób to powoli i delikatnie, najlepiej poproś kogoś o pomoc w przytrzymaniu świnki. Jak nieoswojona zachoruje to też trzeba zabrać do weterynarza, robić badania, podawać leki- czyli wszystkie straszne rzeczy ;)

Rozczesywanie może być bolesne, mimo wszystko polecam regularnie podcinać futro- zwłaszcza jeśli mają kręcone, lub mają tendencję do osikiwania futra.


Brenna
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 8 lipca 2020, 10:36
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Problem z czesaniem

Postautor: Brenna » 8 lipca 2020, 10:47

Musisz je przycinać? Są wtedy bardzo nieśmiałe i przez długi czas z dala od tego procesu.


MScarborough61
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 8 lipca 2020, 15:11
Kontaktowanie:

Re: Problem z czesaniem

Postautor: MScarborough61 » 8 lipca 2020, 15:23

W przypadku świnek długowłosych, pielęgnacja sierści jest nieco trudniejsza, niż np. przy śwince krótkowłosej, ale... bez względu na rodzaj, moim zdaniem, taka pielęgnacja powinna być codziennym elementem dnia. Musisz pamiętać, że na takiej skołtunionej sierści będą osadzały się jej ekskrementy świnki i resztki pożywienia. Świnka, która będzie codziennie czesana, przyzwyczai się do tej czynności i nie będzie to stanowiło dla niej problemu. Moje rady:
- posadź świnkę na czymś nieruchomym, na przykład na stole, na miękkim ręczniku
- przez dłuższą chwilę głaszcz świnkę, mów do niej spokojnym tonem i podawaj ulubione przysmaki
- postaraj się za pomocą grzebienia z długimi zębami rozczesać kołtuny lub wytnij je nożyczkami, jeśli są trudne do rozczesania. Pamiętaj, by nie ciągnąć i nie szarpać świnki!
- sięgnij po miękką szczotkę i wygładzaj futerko świnki

pozdrawiam,
Marta
(jeszcze kilka dni i jadę na malyinzynier.pl/polkolonie-warszawa)



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Pielęgnacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

  • Dołącz do nas