Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Oglądajcie stopy świnek!

Forum na temat codziennej opieki i pielęgnacji świnek morskich.
Elle
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2 marca 2008, 12:13
Kontaktowanie:

Oglądajcie stopy świnek!

Postautor: Elle » 2 marca 2008, 16:14

Chcialam poruszyc temat swinkowych problemow ze stopami, tj. odciskow/odgniotow i/lub zapalenia stop, poniewaz jest to wg mojego weterynarza bardzo czesty problem u swinek, a czesto niedostrzegany.

OTO KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA:

JAKIE SWINIE SA NAJBARDZIEJ NARAZONE: otyle swinie, swinie przebywajace czesto na za twardym podlozu

OBJAWY: intensywnie rozowe stopy (szczegolnie na tych najbardziej "wystających" miejscach, tzn. pietach), twarda i pomarszczona skora na stopach, miejscami wygladaja na luszczaca sie. Chore stopy sprawiaja swince duzo bolu i dlatego staje sie apatyczna i bardzo malo sie rusza (moze nawet przestac wychodzic po jedzenie)

ZALECENIA (wg mojego lekarza): kupic w aptece puder w plynie (taki jakiego uzywa sie dla dzieci, ktore maja ospe)-jest on nieszkodliwy dla swinek, nie klei sie. Przez pierwszy tydzien przemywac nim lapy 2-3 razy dziennie-odciski powinny zasychac, a intensywne zarozowienie stop powinno znikac. Jesli jest to konieczne, to po pierwszym tygodniu nadal przemywac stopy, ale juz nieco rzadziej (1 raz dziennie, 1 raz na 2 dni).
Po zniknieciu objawow po prostu profilaktycznie 1 raz na tydzien/2 tygodnie przemywac stopy.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Przeszukalam forum, czy pojawil sie juz podobny watek, ale nic nie znalazlam, wiec mam nadzieje ze sie nie powtarzam. A chcialam poruszyc ten temat, poniewaz swinki czasami bywaja apatyczne, nie chca jesc, a rzadko przychodzi nam do glowy ogladac z tego powodu ich stopy, bo zawsze szukamy przyczyny gdzies indziej. W przypadku mojej swini to bylo tak, ze pojechalismy z nim do lekarza z jedna sprawa, a lekarz sam odkryl te chore stopy. Puder w plynie naprawde pomaga kompletnie pozbylismy sie problemu:)


Awatar użytkownika

Brila
Użytkownik
Posty: 441
Rejestracja: 3 stycznia 2007, 18:57
Lokalizacja: Wrocław
Świnki morskie: Lucek.
Kontaktowanie:

Re: Dobra rada dla wszystkich - ogladajcie czasami stopy swi

Postautor: Brila » 11 marca 2008, 20:25

Czy trzeba coś "specjalnego" uczynić w kierunku wyleczenia, czy wystarczy sam puder ?
Kubuś się tego nabawił. ;(

Na czas wakacji powracam do forumowania :)

Awatar użytkownika
magda_filip
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 28 stycznia 2011, 21:03
Lokalizacja: Szczecin
Świnki morskie: Zealot, Raynor
Kontaktowanie:

Re: Oglądajcie stopy świnek!

Postautor: magda_filip » 27 lutego 2011, 21:32

uuu ze tez o tym wczesniej nie przeczytalem, rzeczywiscie moje swinki mialy cos takiego jakies 3 tyg temu. Myslalem ze to normalne :( Obie przybraly troche na masie (skinny) i chodza czesto po panelach. Teraz to bede bardziej kontrolowal, dzieki!


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Oglądajcie stopy świnek!

Postautor: vagina_denata » 27 lutego 2011, 21:53

Moja poprzednia świnka dostała zapalenia skóry łapek od zbyt twardych trocin. Weterynarz dał jej maść i polecił kupić Capivit A+E, rozcinać kapsułki i smarować zawartością jej stópki. Leczenie trwało kilka tygodni (!), 3 trzy razy dziennie smarowałam jej łapki maścią i raz dziennie tym Capivitem, makabra. Na szczęście w końcu wyzdrowiała.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
Agus2011
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 20 lutego 2011, 18:52
Świnki morskie: Dami
Kontaktowanie:

Re: Oglądajcie stopy świnek!

Postautor: Agus2011 » 4 marca 2011, 21:57

ja mojej śwince smaruje łapki kremem Nivea i jest ok . miała wcześniej coś na łapkach i już niema dzienki kremowi!xD :D :D

Za TM:
Łatka [*]
Kędziorka [*]
Pusia [*]
...
Mój największy skarb Dami...

Awatar użytkownika
NiCiA
Użytkownik
Posty: 799
Rejestracja: 21 listopada 2010, 13:02
Lokalizacja: Polska
Świnki morskie: Philipek i Kajtuś
Kontaktowanie:

Re: Oglądajcie stopy świnek!

Postautor: NiCiA » 5 marca 2011, 17:52

Podrażnione łapki świnki mogą tylko dostać od twardego i niezby przyjemnego podłoża.Dlatego nie można dać samego żwirku jako podłoże do klatki naszego prosiaczka.Jeżeli świnka ma podrażnione łapki - należy zmienić podłoże,udać się do weterynarza i smarować maścią.Mój Philipek nigdy nie miał podrażnienia u łapek,ma miękki dry bed więc nie ma możliwości popękanych stópek ;)
Zapelenie skóry łapek jest bardziej niebezpieczne,dodatkowo czasami sprawie duży ból śwince.W takim przypadku polecam smarować maścią Alantan Plus ;)
Tak wygląda zapalenie u łapek:
Obrazek
Zdjęcie z inernetu oczywiście


Martex
Użytkownik
Posty: 534
Rejestracja: 26 grudnia 2010, 17:09
Świnki morskie: Miki i Lukas
Kontaktowanie:

Re: Oglądajcie stopy świnek!

Postautor: Martex » 7 marca 2011, 9:07

Ojejka, tragicznie... :( Wczoraj sprawdzałam czy moje świnki mają jakieś podrażnienia, ale na szczęście nie.


Sandi
Użytkownik
Posty: 1948
Rejestracja: 27 września 2010, 16:26
Lokalizacja: Gdańsk.
Świnki morskie: nie posiadam świnki.
Kontaktowanie:

Re: Oglądajcie stopy świnek!

Postautor: Sandi » 7 marca 2011, 14:32

Hm, ja teraz sprawdzam i Nadia ma gładziutkie stopeczki jak niemowlę :)

Ola [*] - będziemy pamiętać.

Awatar użytkownika
nugatka
Zasłużony
Posty: 1303
Rejestracja: 9 marca 2010, 8:42
Kontaktowanie:

Re: Oglądajcie stopy świnek!

Postautor: nugatka » 7 marca 2011, 19:06

Wysuszoną i łuszczącą się skórę na łapkach można, poza tym co wymieniły dziewczyny, smarować "Maścią ochronną z witaminą A", oliwką dla niemowląt, bezzapachową wazeliną, kremem z woskiem pszczelim, preparatem "Sudocrem", itp. Jeśli dzieje się coś więcej - trzeba udać się do weterynarza, bo może się to źle skończyć np. pododermatis, itp.


Awatar użytkownika
Damian_1
Użytkownik
Posty: 932
Rejestracja: 15 października 2010, 20:28
Lokalizacja: okolice Żywca
Świnki morskie: Bamako
Kontaktowanie:

Re: Oglądajcie stopy świnek!

Postautor: Damian_1 » 9 marca 2011, 19:50

Mój łatek miał suchą lekko łuszczącą się skórę.
Używałem nawilżającego balsamu z garniera i po 2 posmarowaniach już nic nie było ;)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Pielęgnacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

  • Dołącz do nas