Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Pierwsza świnka (skinny) i (nie)małe problemy...

Forum na temat codziennej opieki i pielęgnacji świnek morskich.
Awatar użytkownika
Baśka99
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 8 kwietnia 2013, 7:43
Świnki morskie: Baśka (skinny)
Kontaktowanie:

Pierwsza świnka (skinny) i (nie)małe problemy...

Postautor: Baśka99 » 8 kwietnia 2013, 7:59

Hej :)
Prosiaczka kupiłam w sobotę (6 kwietnia) i przed zakupem przeszukałam większą część internetu, żeby dowiedzieć się jak najwięcej o prawidłowej opiece. Zbyt wiele nie znalazłam, w zoologicznym niewiele mi powiedzieli. Problemy zaczęły się od razu po przybyciu do domu:
1. Basiek ciągle się trzęsie, co mnie trochę przeraża. Skinny tak mają, czy jest mu zimno? Często zasypia mi w kieszeni bluzy albo wchodzi pod ubrania. Wtedy trzęsiawki ustępują... Jeśli jest mu ciągle zimno, co mogę zrobić, żeby go ogrzać?
2. Z dwóch do wyboru miał być tym, który je mniej. Efekt? Życie w klatce polega na "siako, jedzenie, woda, jedzenie, sianko". W zoologicznym powiedzieli, że świniak powinien mieć sianko cały czas do dyspozycji, więc ma. Staram się ograniczać mu zwykłe jedzonko, ale pół miseczki znika w pół dnia. Je prawidłowo czy za dużo? Nie mówiąc już, że dostaje ADHD, gdy widzi kolbę dla świnek.
3. Piszczenie itp są oznakami zadowolenia, czy przerażenia? Basiek piszczy przy braniu go na ręce, dotykaniu. Ale piszczy też, gdy zaczyna mu się robić ciepło, przed zaśnięciem w kieszeni... (Tak, powoli go przyzwyczajam do mojego dotyku)
4. <najbardziej mnie to drażni> Basiek zaczął wczoraj kichać. Kicha co jakieś 5 minut. Co robić, żeby się nie przeziębił?

Z góry dziękuję za pomoc, przepraszam, jeśli już takie pytania się pojawiały. Naprawdę się boję, zwłaszcza, że to moja pierwsza świnka, do tego skinny. :(


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Talia
Hodowca
Posty: 1152
Rejestracja: 11 stycznia 2011, 8:39
Lokalizacja: Toruń
Świnki morskie: Grappa, Anastazja, Princeska, Duchessa, Falbala
Kontaktowanie:

Re: Pierwsza świnka (skinny) i (nie)małe problemy...

Postautor: Talia » 8 kwietnia 2013, 9:25

Takie są niestety efekty zakupu świnki w sklepie zoologicznym, hodowca odpowiedziałby na wszystkie pytania przed sprzedażą zwierzaka.
Skinki potrzebują wyższej temperatury otoczenia niż inne świnki, dlatego trzęsienie może być również oznaką zimna, a także stresu.
Nie wiem czemu sprzedawca powiedział, że świnka ma mniej jeść, absolutne bzdury! Skinki mają taką przemianę materii, że muszą jeść cały czas, nawet pokarm bardziej kaloryczny niż inne świnki. W przeciwnym wypadku maluszek zacznie spadać z wagi.
Piszczenie, zależnie od tonacji, moze być zarówno oznaką strachu jak i radości. Zazwyczaj te przeraźliwe, głośne i wysokie piski są oznaką strachu, a ciche popiskiwanie oznaką radości.

Co do kichania, jeśli świnka kicha to znaczy że prawdopodobnie już się przeziębił, przy takiej częstotliwości polecam zawinąć w kocyk, dać termofor lub butelkę z ciepłą wodą i jechać do weta.


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Pierwsza świnka (skinny) i (nie)małe problemy...

Postautor: vagina_denata » 8 kwietnia 2013, 18:38

Zdrowy skinny powinien jeść jak wołoduch. Wszystkie świnki dużo jedzą, a łyse rasy pochłaniają jeszcze więcej, bo muszą mieć energię na ogrzanie się. Świnka musi mieć cały czas dostęp do karmy, siana i wody, dodatkowo kilka razy na dzień należy dawać im warzywa i owoce (z przewagą warzyw). Pół miski karmy to jest nic, naprawdę.
Skoro świnka marznie i najprawdopodobniej już się przeziębiła proponuję dać jej do klatki termofor zawinięty w coś, albo zrobić jej ciepłą norkę np. ze starej bluzy, swetra, koca etc. Miałam kiedyś takie zmarzlucha i zrobiłam mu norko-becik z rękawa starego swetra i czegoś jeszcze. Spędzał w tym całe dnie, pomogło.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Pielęgnacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas