Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Zmiana podłoża na drybed a zachowania higieniczne świnki

Forum na temat codziennej opieki i pielęgnacji świnek morskich.
Awatar użytkownika
arwena_oka
Użytkownik
Posty: 87
Rejestracja: 18 maja 2014, 22:48
Lokalizacja: Ostrołęka
Świnki morskie: Klusek, Kędzior
Kontaktowanie:

Zmiana podłoża na drybed a zachowania higieniczne świnki

Postautor: arwena_oka » 22 lipca 2014, 23:21

Witam wszystkich!

Zmieniłam niedawno klatkę na większą i zamierzam w niej położyć na Pinio drybed, ale obserwując ostatnią moją świnkę naszły mnie wątpliwości czy to do końca dobre rozwiązanie i nie pozmienia jej już ustalonych zachowań co do higieny. Dodam, że mój świniaczek ma ok. 7 miesięcy.

Do tej pory jak jeszcze miała mniejszą klatkę i wyjmowałam ją wiedziała, że w klatce może załatwiać swoje potrzeby i nie zrobiła tego nigdy poza. Kiedy odważyła się wychodzić z klatki i biegała po dywanie również dbała o to aby wrócić na trociny, żeby załatwić swoje potrzeby. Sporadycznie mogło się jej coś zdarzyć.

Po zmianie klatki stała się trochę zagubiona co do swoich nawyków, jak wychodzi z klatki upatrzyła sobie miejsce w pokoju które uważa za toaletę i chodzi tam siusiać jak nie widzę. W samej klatce też jeszcze nie może zdecydować się gdzie załatwiać. Wcześniej miała swoje dwa kąciki i próbowałam nauczyć ją korzystać z kuwety - z różnymi rezultatami. Problem się jeszcze pogorszył jak zabrałam ją w ostatni weekend pierwszy raz na dwór na działkę - i znowu miała styczność z nowym podłożem - trawa etc.

Obawiam się, że w styczności z drybedem stwierdzi, że jest podobny do dywanu i również na dywan zacznie siusiać, co o tym myślicie? Jakie macie doświadczenia?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Nejvii
Hodowca
Posty: 137
Rejestracja: 18 maja 2014, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Świnki morskie: hodowla Nejvii Cavia
Kontaktowanie:

Re: Zmiana podłoża na drybed a zachowania higieniczne świnki

Postautor: Nejvii » 23 lipca 2014, 11:15

Większość świnek mając do wyboru materiał i trocyny/pellet, wybierze na toaletę to drugie. :) Większa klatka może oznaczać większe trudności z dostaniem się do niej. Warto pomyśleć o umieszczeniu na wybiegu kuwetki, gdzie świnka będzie mogła pobiec za potrzebą. W klatce kuweta umieszczona na drybedzie powinna spełnić swoja rolę.


Awatar użytkownika
arwena_oka
Użytkownik
Posty: 87
Rejestracja: 18 maja 2014, 22:48
Lokalizacja: Ostrołęka
Świnki morskie: Klusek, Kędzior
Kontaktowanie:

Re: Zmiana podłoża na drybed a zachowania higieniczne świnki

Postautor: arwena_oka » 23 lipca 2014, 23:19

Dziękuję pięknie za odpowiedź :) w tym tygodniu przyjdzie drybed i będziemy z Kluską testować co z tego wyjdzie ;)
dzisiaj przy sprzątaniu poczekała aż wysprzątam klatkę i dopiero wskoczyła do środka zrobić co trzeba :) także jest nadzieja :)
..............................................
No i niestety świnka ma w nosie kuwetę jak na razie ;) kupki i siku lecą na drybed ;) na szczęście nadal nie robi na dywanie,ale ma upatrzone dwa miejsca gdzie zdarza jej się poza klatką nasikać mimo wystawionej kuwety.

Z jednej strony drybed dobra rzecz, ale spodziewałam się, że trochę inaczej będzie wyglądał - z zamówionego przeze mnie oryginalnego drybeda trochę kłaczków wypada, myślałam że te włókno będzie bardziej zbite. Mam wrażenie że nie przetrwa długo cotygodniowego prania.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Pielęgnacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

  • Dołącz do nas