Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

świnki skinny - niezbędna wiedza przed kupnem

Forum na temat codziennej opieki i pielęgnacji świnek morskich.
raindownonme
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 8 czerwca 2015, 21:56
Kontaktowanie:

świnki skinny - niezbędna wiedza przed kupnem

Postautor: raindownonme » 8 czerwca 2015, 21:59

witam, nie wiem czy jest to odpowiedni dział jednak piszę, licząc na pomoc ;) zapewne są tutaj osoby, które znają się na rasie skinny, chcialabym się dowiedzieć jakichś praktycznych porad, np. jaka ściółka będzie najlepsza? co jest niezbędne w klatce? i czy kąpiele to mit czy jednak są niezbędne przy pielęgnacji? każda wskazówka dotycząca tych świnek będzie przydatna ;)


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
chupakabra
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 24 czerwca 2014, 17:39
Świnki morskie: Kłaczek-Tucik [*]
Kontaktowanie:

Re: świnki skinny - niezbędna wiedza przed kupnem

Postautor: chupakabra » 9 czerwca 2015, 19:47

Wszystko jest na forum wystarczy poszukać :)


raindownonme
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 8 czerwca 2015, 21:56
Kontaktowanie:

Re: świnki skinny - niezbędna wiedza przed kupnem

Postautor: raindownonme » 11 czerwca 2015, 9:19

ok, powiedzmy ;) nie wiem czy było takie pytanie, ale czy przeziębienie człowieka może przejść na świnkę, można ją zarazić?


Awatar użytkownika
baixoo
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 9 marca 2015, 14:51
Lokalizacja: Poznań
Świnki morskie: Abi i Franklin
Kontaktowanie:

Re: świnki skinny - niezbędna wiedza przed kupnem

Postautor: baixoo » 25 czerwca 2015, 2:01

Ja mam świnkę skinny, na początku też niewiele o tej rasie wiedziałam, więc o rady zapytałam właścicielkę hodowli. Jeśli chodzi o żywienie to ja moją karmię tak samo jak włochate świnki, tylko skiny jedzą trochę więcej (potrzebują więcej energii aby się rozgrzać). U mojego świniaka w klatce mam drewniany żwirek pomieszany z trocinami (na dno żwirek, na wierzch trociny - i tak się wmiesza), aczkolwiek myślałam o zmianie na dry bed, podobno jest cieplejsze. Jeśli chodzi o wyposażenie klatki to Abi śpi na hamaku, miał domek, ale ciężko było go później wyczyścić, ponieważ do niego sikał, hamak można wyprać w pralce, a kiedy chce się schować, to włazi pod niego. Wyposażenie chyba też się niewiele różni od tego dla włochatej. Co do kąpieli - zdania są podzielone, od właścicielki hodowli dowiedziałam się, że wystarczy przetrzeć świniaka wilgotną chusteczką, ale te są zimne i mojemu się to nie bardzo podobało, poza tym luźna skóra to utrudniała (można wycierać świnka jak biegnie, ale to też do łatwych nie należy). Ja Abiego kąpię w wodzie z oliwką dla dzieci, później trzymam w ręczniku, a kiedy już naprawdę chce z tego ręcznika wyjść odkładam go do klatki. Tym świnkom może się wysuszać skóra, więc uważam nawilżanie jej za niezbędne, a dla mnie najłatwiejszym sposobem jest kąpiel z oliwką.
Trzeba też pamiętać, żeby uważać na ręce kiedy się chce je wyciągnąć z klatki czy w ogóle dotknąć - nie bardzo lubią kontakt z naszymi zimnymi dłońmi.

Najlepiej o rady zawsze pytać hodowcę, można się wiele dowiedzieć. :yes:


zabka3101
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 6 września 2015, 11:36
Lokalizacja: Gubin
Świnki morskie: Tosia
Kontaktowanie:

Re: świnki skinny - niezbędna wiedza przed kupnem

Postautor: zabka3101 » 20 października 2015, 19:22

Zamierzam się do pierwszej kąpieli mojego prosiaka. Nie wiem jak ciepła ma być woda? Na uszy i pyszczek oczywiście uważać ? Proszę o pomoc


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: świnki skinny - niezbędna wiedza przed kupnem

Postautor: befana30 » 21 października 2015, 8:44

zabka3101 pisze:Zamierzam się do pierwszej kąpieli mojego prosiaka. Nie wiem jak ciepła ma być woda? Na uszy i pyszczek oczywiście uważać ? Proszę o pomoc


wiesz, ja bym ta kapiel na razie odpuscila za wzgledu na zimniejsza pore roku, czyli wieksze ryzyko, ze sie przez przypadek przeziebi, z drugiej jednak strony takie lysole szybciej sie osusza, anizeli "wlochate" swiniaki, wiec niby i te ryzyko choroby mniejsze :)
Jesli juz naprawde musisz go wykapac zadbaj, by pomieszczenie bylo ocieplone, woda do kapieli chlodno-ciepla, nie goraca. Ja stabilizuje wlasciwa wode sprawdzajac delikatna strona nadgarsta zupelnie jak sie robi szykujac mleko dla dzieci :)
Podczas mycia, wiadomo, omijaj calkowicie zone uszow i pyszczka- nie myj mu wogole glowki.
Nie stosuje zadnych plynow, szamponow dla zwierzakow itd tylko zwykle, czyste glicerynowe mydelko, by nie podraznic skory, a co za tym idzie swedzenia, drapania czy luszczenia sie naskorka :) to jest taki moj osobisty wybor, poniewaz wole zapobiegac, anizeli leczyc ;)
Niewiadomo jak swiniak zareaguje na wode, wiec by ci czasem nie wyskoczyl przyszykuj sobie duza miske ustawiona na podlodze i od razu rozlozony obok recznik- pomalutku, stopniowo wsadz mu najpierw tylnie lapki tak by sam stal w wodzie- trzymaj np lewa reke pod klatka piersiowa a druga zmocz w wodzie i pomasuj go taka zwilzona reka- nie chcemy swiniaczka sterroryzowac naglym "rzucaniem na gleboka wode" :D potem stopniowo polewasz niewielka iloscia dajac mu czas na zrozumienie co sie dzieje, przy czym myjesz reka lub miekka gabka- splukuj rowniez pomalu, uwazaj na uszy i glowke- osusz recznikiem i przeloz do cieplego kocyka, owin go dokladnie, by mu bylo cieplo i trzymaj z 30min albo i wiecej.
Ze wzgledu na obfita poldluga siersc moich prosiakow musze je suszyc suszarka, ale w twoim przypadku taka potrzeba odpada, wiec rozgrzanie w kocyku powinno wystarczyc :)
Do wody podczas kapieli dolej troche oliwki dla niemowlat- bardzo dobrze nawilza skore swinek.

Powodzenia i miejmy nadzieje, ze z tej kapieli nie wyjdziesz i ty cala mokra zupelnie jak jak kiedy pierwszy raz mylam moje :D

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Pielęgnacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

  • Dołącz do nas